Błyskawica przekazana do Radomskiego Muzeum

Nasza pasja w prasie, literaturze, filmach...
ODPOWIEDZ
danielosek
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 16
Rejestracja: 10 gru 2018, o 10:22
Województwo: Śląskie

Błyskawica przekazana do Radomskiego Muzeum

Post autor: danielosek »

https://radom.gosc.pl/doc/6179714.Pisto ... ego-muzeum
https://echodnia.eu/radomskie/wyjatkowy ... 1-14815312
http://www.mazowiecka.policja.gov.pl/ra ... janci.html

Błyskawica (destrukt) była oferowana na Ale zło ... https://tiny.pl/tv19h
Jeżeli ktoś dokonał zakupów od tego sprzedawcy musi spodziewać się wizyty smutnych panów w tle zdjęć widać zdjęcie szarej eminencji znanej z tzw "instrukcji" operacyjnych :polska: .

BŁYSKAWICA TRAFIŁA DO RADOMSKIEGO MUZEUM. PRZEKAZALI JĄ MAZOWIECCY POLICJANCI

Szkielet pistoletu maszynowego Błyskawica z okresu II wojny światowej trafił dzisiaj w ręce radomskich muzealników. Został przekazany przez policjantów, którzy odnaleźli broń na jednym z portali aukcyjnych.
Historia pistoletu maszynowego Błyskawica nadaje się na film sensacyjny, którego akcja toczyłaby się w czasie II wojny światowej. W 1942 roku Wacław Zawrotny zaproponował dowództwu Armii Krajowej opracowanie pistoletu maszynowego dostosowanego do seryjnej produkcji w warunkach konspiracyjnych. Wspólnie z Sewerynem Wielanierem opracowali projekt broni, przy produkcji której można było wykorzystać technologie dostępne w warsztatach rzemieślniczych. Dokumentacja techniczna została wykonana w okresie od stycznia do kwietnia 1943 r. Prototyp był gotowy w sierpniu lub wrześniu 1943 r. Próby prototypu odbyły się w pobliżu Zielonki. Następnie prototyp zaprezentowano komendantowi Kedywu AK płk. Augustowi Emilowi Fieldorfowi. Błyskawice były montowane i przystrzeliwane w produkującym siatki ogrodzeniowe warsztacie Franciszka Makowieckiego. Pierwsza partia prototypowa liczyła pięć egzemplarzy. Po testach Kedyw zamówił następne 100, a później jeszcze 300. Do lipca 1944 r. wykonano 600 egzemplarzy, a w momencie wybuchu powstania warszawskiego były gotowe części następnych stu egzemplarzy. Łącznie wykonano ok. 700 sztuk tego pistoletu maszynowego. Do dzisiaj przetrwało tylko kilka egzemplarzy.

Nie mniej fascynująca jest historia, w jaki sposób broń trafiła w ręce mazowieckich policjantów. W kwietniu ubiegłego roku policjanci z Komendy Głównej Policji przekazali kolegom z Radomia informację, że na jednym z portali aukcyjnych oferowana jest zabytkowa broń. Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP zs. w Radomiu ustalili dane osobowe użytkownika portalu. W czasie przesłuchania mężczyzna poinformował, że elementy pistoletu zostały znalezione w latach 80 ubiegłego wieku na terenie Zwolenia w czasie rozbiórki domu. Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa Radom - Wschód w Radomiu, przekazując je do realizacji Wydziałowi Dochodzeniowo-Śledczemu KWP. Policjanci m.in. z Wydziału Kryminalnego KWP zs. w Radomiu ustalili, kto kupił element pistoletu maszynowego i przy wsparciu policjantów z innych jednostek odnaleźli elementy broni na terenie województwa lubuskiego. Stamtąd broń trafiła w ręce policjantów z Radomia. Zgodnie z postanowieniem Prokuratury Rejonowej Radom - Wschód w Radomiu i wskazaniem przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, elementy Błyskawicy trafiły do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbyło się spotkanie, w trakcie którego Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu podinsp. Sebastian Strzeżek przekazał elementy pistoletu pełniącemu obowiązki dyrektora Leszkowi Ruszczykowi, który podkreślał zaangażowanie i wzorową współpracę służb i instytucji w tej sprawie. Komendant powiedział, że policjanci z 3 województw, tj. mazowieckiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego zaangażowani byli w "odzyskanie kawałka naszej historii, dzięki czemu zabytek ten mógł zostać przekazany do muzeum". Prokurator Agnieszka Borkowska z Prokuratury Rejonowej Radom-Wschód wyraziła swoje zadowolenie z tego, że to właśnie do radomskiego muzeum trafił unikatowy zabytek. Nadkom. Adam Grajewski z Biura Kryminalnego KGP podkreślił, że odzyskanie elementu broni jest ukoronowaniem wielomiesiecznej pracy służb. Historię odzyskanego elementu broni oraz jego wartość historyczną podkreślił kustosz Działu Historii Mariusz Król. W spotkaniu uczestniczył takze Witold Bujakowski Kierownik Radomskiej Delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Awatar użytkownika
TST
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY
Posty: 225
Rejestracja: 27 gru 2018, o 21:15
Województwo: Mazowieckie

Re: Błyskawica przekazana do Radomskiego Muzeum

Post autor: TST »

Złodzieje,ciekawe co na to allegro ze swoim słynnym programem ochrony kupujących
Awatar użytkownika
baży G2
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 2380
Rejestracja: 22 paź 2012, o 12:15
Województwo: Mazowieckie
Imię: Krzysztof

Re: Błyskawica przekazana do Radomskiego Muzeum

Post autor: baży G2 »

Ale giwera fest :brecht: sam chwyt, bez lufy, zamka komory :zakrywa: Pieprzą jakby działający model znaleźli. Jeśli to wystawią to się przejdę i zacznę się śmiać. :-D
...Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!
A.Asnyk
Awatar użytkownika
Wredny Borsuk
Porucznik
Porucznik
Posty: 733
Rejestracja: 20 gru 2013, o 13:20
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Lublin/W-wa

Re: Błyskawica przekazana do Radomskiego Muzeum

Post autor: Wredny Borsuk »

Eksponat niekompletny, ale faktycznie rzadki, nawet same elementy od tego pm są unikatowe. Niemniej jednak sposób jego pozyskania wyjątkowo perfidny. W takiej sytuacji w zasadzie nikt nie może być pewien bezpieczeństwa swojej kolekcji, bo nagle coś może się okazać unikatem, którym będzie zainteresowane jakieś muzeum. Wtedy zamiast propozycji odkupienia posiadacz artefaktu może mieć nalot policji i konfiskatę, w świetle fleszy i w atmosferze "udaremnienia przestępstwa przeciwko dziedzictwu narodowemu"... Co tu się k...wa dzieje?
Żaden z obiektów prezentowanych na zdjęciach nie został przeze mnie zlokalizowany ani wydobyty z wykorzystaniem wykrywacza metali bądź innego urządzenia lub narzędzia. Przedstawione sceny i ich opisy są jedynie zaimprowizowanymi rekonstrukcjami.
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10943
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Has thanked: 604 times
Been thanked: 651 times
Kontakt:

Re: Błyskawica przekazana do Radomskiego Muzeum

Post autor: yukon »

Normalnie okradli faceta...
Polazbym tam i nalepil na to naklejke ze zostalo skradzione.
These users thanked the author yukon for the post (total 2):
Wredny BorsukTST
Rating: 11.11%
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Awatar użytkownika
PINGWIN
Generał Broni
Generał Broni
Posty: 2159
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 14:47
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: lIIIRP

Re: Błyskawica przekazana do Radomskiego Muzeum

Post autor: PINGWIN »

Złodzieje i tyle, brak słów..
"Śmierć żołnierza jest święta,
Łamie nakaz nienawiści.
Przyjaciel i wróg, już wolni od ran
Są warci tej samej miłości i chwały"
K. Lipiński
marcin121
Kapitan
Kapitan
Posty: 791
Rejestracja: 10 sie 2013, o 21:01
Województwo: Wybierz

Re: Błyskawica przekazana do Radomskiego Muzeum

Post autor: marcin121 »

Kurestwo i tyle
maciejwu71
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 272
Rejestracja: 6 lip 2014, o 12:04
Województwo: Wybierz

Re: Błyskawica przekazana do Radomskiego Muzeum

Post autor: maciejwu71 »

Dykta i chlew....przykro mi ale taka prawda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Media i literatura”