Wątek poznański

O wszystkim i o niczym, na serio i dla zabawy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Catadero
Forumowy reporter
Forumowy reporter
Posty: 1457
Rejestracja: 29 paź 2012, o 09:35
Województwo: Wybierz

Wątek poznański

Post autor: Catadero »

Kiedy 16 listopada 1806 roku gen. Jan Henryk Dąbrowski wydał dekret o poborze rekruta w departamencie poznańskim zapoczątkował istnienie pułku ułanów. Konkretnie 15 Poznańskiego Pułku Ułanów, który w pierwszym wcieleniu istniał w latach 1809-1813. Ostatnim dowódcą pułku był pułkownik Ludwik Michał Pac, który trochę szerzej znany był dzięki powiedzeniu "Wart Pac pałaca a pałac Paca".
Drugim wcieleniem poznańskiej jazdy był utworzony Pułk Jazdy Poznańskiej biorący udział w potyczkach w czasie Powstania Listopadowego.
Kolejnym-oddział jazdy w powstaniu wielkopolskim pod dowództwem ppor. Kazimierza Ciążyńskiego. W styczniu 1920 roku oddział otrzymał miano 15 Pułku Ułanów Wielkopolskich a 5 sierpnia tego roku przemianowano go na 15 Pułk Ułanów Poznańskich.
W kampanii wrześniowej 15 Pułk Ułanów Poznańskich brał udział w walkach w składzie Armii Poznań. Ostatnia zbiórka żołnierzy miała miejsce 28 września 1939 r.
O poznańskich ułanach ponownie wspomniano przy okazji polskiej misji na Sycylii noszącej kryptonim SOPHIA. Oto polscy żołnierze biorący udział w operacji sycylijskiej przeciwko nielegalnym imigrantom na terenie swojej bazy odnaleźli dwa samochody pancerne z czasów II wojny. Samochody stały na złomowcu i w ciągu kilku dni miały zostać pocięte "na żyletki".
Rozpoznano je jako brytyjskie samochody HUMBER AC MK III FOX.
Humber.jpg
Jednak później okazało się, że są to pojazdy produkcji kanadyjskiej ale bliźniaczo podobne zewnętrznie do brytyjskich Fox'ów. Zasadniczo nie robi to większej różnicy, gdyż jeden typ jak i drugi był użytkowany przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie w czasie II wojny.
Konkretnie używał takich wozów 1 szwadron 15 Pułku Ułanów Poznańskich-reaktywowanego oddziału PSZ. FOX był użytkowany nawet przez gen. Sikorskiego.
Budowane były na podwoziach wojskowej ciężarówki budowanej w Kanadzie na licencji Forda 15 A. Samo opancerzenie było bliźniaczo podobne do Humbera.
CMP.jpg
Na jednym z dwóch odnalezionych egzemplarzy przebija spod późniejszego kamuflażu namalowany trójkąt-oznaczenie jakiego używał pierwszy szwadron.
Polscy wojskowi zadziałali szybko. Włosi wstępnie zgodzili się na przekazanie wraków Polakom. Sprawy jednak szły bardzo opornie i w końcu po dwóch latach udało się "wyrwać" z Italii jeden egzemplarz samochodu znanego jako Canadian Fox Armoured Car. Pojazd kilka dni temu został przetransportowany do kraju i trafił do poznańskiego muzeum. Z pewnością czeka go teraz bardzo długi okres odbudowy.

Całkiem niespodziewanie przy okazji tej historii miałem okazję przekonać się o tym, jak można zmanipulować informację. Oto dwa dni temu na antenie jednej z rozgłośni podano taką mnij-więcej informację:
Do muzeum broni pancernej w Poznaniu trafił samochód pancerny odnaleziony przypadkowo na złomowisku.
I tyle :zakrywa:

C.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat”