Strona 1 z 1

Rutus wodoodporny

: 15 paź 2021, o 09:17
autor: JINXzwierzak
Witam Szanownych Forumowiczów

W serwisie OLX zauważyłem ofertę sprzedaży Altera 71 na sztycy Deusa. Ciekawe rozwiązanie wymagające kilku przeróbek włącznie z drukiem 3D.
Zastanawiam się czy któryś z forumowiczów próbował / wykonał wodoodporną obudowę detektora np. Alter 71 od podstaw lub zaadaptował do odbudowy innych producentów, którzy mają w ofercie wodoodporne wykrywacze?

Pozdrawiam

Wysłane z mojego moto e(6) plus przy użyciu Tapatalka


Re: Rutus wodoodporny

: 23 maja 2022, o 14:14
autor: viwaldi
Troche odgrzewanie kotleta ale co tam ;)

O ile teleskopowy alter to nie jest jakis specjalny problem to wodoodpornosc juz tak.
Sam zrobilem i uzywam telealtera i jest SUPER :D
Wazy wiecej niz oryginal przez dodatkowe plastyki 3D ale tak naprawde tego nadbagazu nie czuc a wygoda rekompensuje wszytsko.

Ale wodoszczelna obudowa to calkiem inna bajka. Musi byc IDEALNA i to nie na 1 wyjscie w teren a caly czas i to niezaleznie od warunkow przechowywania i eksploatowania wykrywacza. Woda wlecie ci wszedzie o ile tylko dasz jej nawet najmniejsza szanse. Szczerze mowiac prosciej jest kupic firmowy wodoodporny wykrywacz niz walczyc z tematem.

Re: Rutus wodoodporny

: 23 maja 2022, o 20:12
autor: mariusz_w4
Przy tej konstrukcji to raczej niewykonalne,trzeba by to zaprojektować i zrobić całkiem od nowa obudowy ale to już zabawa dla fabryki.Takie eksperymenty to kosztowna sprawa i myślę że Rutus to trochę inne grono odbiorców aczkolwiek na pewno ktoś byłby zainteresowany .
ps .Mam Atrexa na sztycy od Vivaldiego, super sprawa z wygodą i użytkowaniem.Polecam

Re: Rutus wodoodporny

: 12 cze 2022, o 23:54
autor: paul0
Elementy wykonane w druku 3D na sztycy do altera mają małe błędy:

Parametry druku do dopracowania albo do zmiany materiał - na łączeniu warstw druku jeden z elementów pękł.
W kołnierzach tam gdzie są śruby są największe siły - te elementy powinny być z pełnego materiału. Podobnie części przylegające do kołnierzy na śruby.
Ponadto:
Na dolnej części sztycy jest owinięcie taśmą izolacyjną (ochrona przed uszkodzeniem od dolnego zacisku po złożeniu) - ta taśma się po jakimś czasie odkleja.
Ja taśmę odkleiłem i w jej miejsce na całej długości dolnej cześci sztycy obkurczyłem rurkę termokurczliwą. Da się nadal złożyć, a elem,ent z włókna węglowego jest na całej długości chroniony przed uszkodzeniem.
Przy produkcji nawet w średnich seriach elementy z wtryskarki są lepszej jakości niż druk 3D - element z druku 3D to jest element zgrzewany warstwami, tworzywa sztuczne przy zgrzewaniu mają ok. 50% wytrzymałości litego tworzywa.

Re: Rutus wodoodporny

: 13 cze 2022, o 19:00
autor: viwaldi
paul0 pisze:
12 cze 2022, o 23:54
Elementy wykonane w druku 3D na sztycy do altera mają małe błędy:
> Parametry druku do dopracowania albo do zmiany materiał - na łączeniu warstw druku jeden z elementów pękł.

co sie stalo? jakies info? zdjecia? cokolwiek?


> W kołnierzach tam gdzie są śruby są największe siły - te elementy powinny być z pełnego materiału. Podobnie części przylegające do kołnierzy na śruby.

nie ma takiej potrzeby... o ile nie dokreca sie srub ma max. elementy trzymaja sie na sztycy bardzo pewnie. serio nie ma potrzeby dokrecac na max.


> Na dolnej części sztycy jest owinięcie taśmą izolacyjną (ochrona przed uszkodzeniem od dolnego zacisku po złożeniu) - ta taśma się po jakimś czasie odkleja.
Ja taśmę odkleiłem i w jej miejsce na całej długości dolnej cześci sztycy obkurczyłem rurkę termokurczliwą. Da się nadal złożyć, a elem,ent z włókna węglowego jest na całej długości chroniony przed uszkodzeniem.

kilka zwojow tasmy pcv jest po to aby zacisk w ogole zlapal rurke z wlokna szklanego. jest za duza roznica srednic (profil alu - rurka) i dol bez tasmy sie lekko wysuwa w czasie stransportu. sam w ogole jej nie uzywam ale mialem sygnaly ze przydaloby sie blokowac. termokurcz tez probowalem i nie jestem przekonany do niej.


> Przy produkcji nawet w średnich seriach elementy z wtryskarki są lepszej jakości niż druk 3D - element z druku 3D to jest element zgrzewany warstwami, tworzywa sztuczne przy zgrzewaniu mają ok. 50% wytrzymałości litego tworzywa.

nie planuje takiej opcji.