White's Spectra VX3,V3i.

Wykrywacze metali marki Whites
jagi1
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 28 gru 2012, o 09:47
Województwo: Wybierz

White's Spectra VX3,V3i.

Post autor: jagi1 »

Cześć, od roku jestem szczęśliwym posiadaczem wykrywki jak w temacie. Frycowe już prawie spłaciłem i po paru miesiącach nierównej walki z ustawieniami sprzętu mogę powiedzieć, że poznałem tą wykrywkę na tyle dobrze, że zaczęła mi się odpłacać za moją cierpliwość :) .
Awatar użytkownika
Gre-gre
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 804
Rejestracja: 30 paź 2012, o 21:53
Województwo: Wybierz

Re: White's Spectra VX3

Post autor: Gre-gre »

To może opiszesz tą nierówną walkę by innym zaoszczędzić ran... :)
jagi1
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 28 gru 2012, o 09:47
Województwo: Wybierz

Re: White's Spectra VX3

Post autor: jagi1 »

Gre-gre pisze:To może opiszesz tą nierówną walkę by innym zaoszczędzić ran... :)
Oczywiście, w miarę posiadanej wiedzy oraz doświadczenia w obsłudze tego maleństwa postaram się przybliżyć meandry oraz tipsy i triki w obsłudze Spectra VX3.
Po pierwsze, to jedna wielka ściema, że wykrywacz ten jest dla zaawansowanych hobbystów, a najlepiej dla osób, które wcześniej posiadały inną wykrywkę ze stajni White's. Decydując się na VX3 musimy mieć świadomość, że jesteśmy posiadaczami detektora o dużych możliwościach - pomimo tego, iż zawistni mówią, że VX3 jest "wykastrowaną" wersją V3i. Brrrr... Brzydkie oszczerstwo. Producent ograniczając oprogramowanie tego modelu w stosunku do V3i ułatwił potencjalnym operatorom lepsze i szybsze zrozumienie zasad obsługi. Już po włączeniu wykrywacza i postawieniu cewki na gruncie rozpoczyna się proces autokalibracji gruntu. A od tego momentu już chwilka aby bez zmiany ustawień fabrycznych programu "monety i biżuteria" ruszyć dziarsko ku przygodzie. ;) . Zaczynamy przemiatać cewką i co jakiś czas kopniemy moniaczka, ale ... No właśnie, jest zawsze jakieś ale :???: . Patrzymy na kolegę, który chodzi obok nas i zastanawiamy się, o co tu chodzi, ja mam wykrywkę za mega kasę, a koleś z patykiem za 7 stówek czesze dwa razy więcej niż ja :o . I w tym momencie odkrywamy, że są dwie możliwe przyczyny naszej klęski. Pierwsza przyczyna tkwi w nas samych i to my jesteśmy tym najsłabszym ogniwem z przerośniętym ego, a druga to pewnie wykrywka jest do bani. No tak, pierwszy powód odrzycamy, bo nasze ego nie dopuści myśli, że daliśmy ciała już na wstępie i polecieliśmy w teren po przeczytaniu 1 strony instrukcji obsługi i dumnym spojrzeniu na paragon zakupu z kasy fiskalnej :lol: . Gdzie znajduje się więc przyczyna naszej porażki :?: . Przyczyna tkwi w nas samych i wynika z braku odrobiny pokory i zdrowego rozsądku. Przeczytajmy instrukcję, poznajmy zasady obsługi sprzętu, poczytajmy na formach polskich oraz obcojęzycznych co zrobić aby VX3 stał się dla nas maszynką, którą będziemy używać zgodnie z jej przeznaczeniem, a nie tylko po to aby bolała nas ręka od bezowocnego machania cewką.
Jeżeli temat się Wam spodoba, to postaram się w kolejnych odcinkach opisać zasady obsługi Spectry VX3. :-D .
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10895
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: White's Spectra VX3

Post autor: yukon »

Swietnie,sam mamteraz spectre v3i,ale chyba roznicy w ustawieniach niema zaduzej,pozwolisz ze czasami o cos zapytam bo sie przyznam ze nie ogarniam tego sprzeta:)
Ze standartowa cewka na moje parki to porazka caly czas wyje,ale probowalem narazie tylo raz z mniejsza(dd shooter)trafilem odrazu sreberko bezblednie wyluskane sposrod pulltabow,kapsli od piwa wodki itp.
Z jaka cewka chodzisz?
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
jagi1
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 28 gru 2012, o 09:47
Województwo: Wybierz

Re: White's Spectra VX3

Post autor: jagi1 »

Aktualnie używam cewki dedykowanej do VX3, tj. 950-tki. Oczywiście zawsze można zubożyć się poprzez zakup cewki firmy Detech S.E.F. 10x12 -białej. Ta cewka dedykowana jest zarówno do Twojej jak i mojej wykrywki. 950-ka jest idealnie wyważona oraz bezbłędnie namierza cel. Detechem omieciesz większy teren, z dużą dokładnością i bardzo dobrym namierzaniem.
Awatar użytkownika
SaperDębica
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy
Posty: 378
Rejestracja: 31 paź 2012, o 12:09
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: White's Spectra VX3

Post autor: SaperDębica »

jagi1 tez mam spectre tylko ze v3i, na moj temat nikt nie odpowiedzial, ale mam podobne spostrzezenia do twoich sprzet nie jest jakos mega skomplikowany menu dos dobrze rozwiazane jak na ilosc dostepnych tam funkcji,

z moich obserwacji wynika ze kluczem do sukcesu w V3 jest dokladne i czeste strojenie do gruntu zrezygnowalem ze strojenia automatycznego (wylaczony auto track)
oraz zmodyfikowalem sobie programy fabryczne relict i hipro zmniejszajac dyskryminacje filtry oraz R speed

jakie sa twoje obserwacje 3czestotliwosci czy 1czestotliwosc? na filtrach wolniejszych 5 i 7,5 przy wolnym pzremiataniu glebiej siega?
chetnie poznam twoje opinie bo bylem dopiero 3 razy w terenie :P
Aka Signum 7272 MFD
Rutus Alter 71
XP DEUS
White's Spectra
White's 5900 Di Pro SL

Deteknix Xpointer Wader
jagi1
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 28 gru 2012, o 09:47
Województwo: Wybierz

Re: White's Spectra VX3

Post autor: jagi1 »

SaperDębica, bardzo dobrze postąpiłeś,że zrezygnowałeś z automatycznego strojenia. Co do samego strojenia do gruntu, to ja swoją wykrywkę stroję manualnie po wejściu w teren, który zamierzam przeczesać. Kiedy, w trakcie chodzenia, widzę, że VX3 dostraja się samoistnie, to jest to dla mnie znak, że grunt uległ zmianie i ponownie "pompuję" celem dostrojenia. Po takich zabiegach wiem, że sprzęcik będzie śmigał właściwie i nie opuszczę znajdka, który trafi mi się pod cewką. Moim ulubionym programem jest HI PRO. Lekko go zmodyfikowałem i jest super. Aby czesać cieniutkie sreberka, które zalegają głęboko używam filtra 22.5 Mhz.
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10895
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: White's Spectra VX3

Post autor: yukon »

Jagi1 dodam do nazwy tematu tez v3i,bo to wlasciwie ten sam sprzecik.
Jak dokladnie robicie strojenie czyli "pompowanie"?
Musi byc cos slychac?jakis specyficzny sygnal gdy jest strojenie dobrze zrobione?
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
jagi1
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 28 gru 2012, o 09:47
Województwo: Wybierz

Re: White's Spectra VX3,V3i.

Post autor: jagi1 »

Yukon, jak najbardziej VX3 i V3i są do siebie bardzo podobne i temat może dotyczyć tych dwóch wykrywaczy. Wracając do tematu, czyli zaczynamy od strojenia do gruntu. Po włączeniu wykrywacza ciągniemy do siebie spust (pinpointer) i sprawdzamy, czy miejsce gdzie chcemy dokonać strojenia jest wolne od metali wszelkiej maści. Jeżeli nie to oczywiście szukamy takiego miejsca. Następnie unosimy nasz kijek (tak na wysokość bioder) i ponownie ciągniemy spust oraz naciskamy przycisk ENTER. Trzymając spust i klawisz opuszczamy cewkę nad grunt i pompujemy, czyli parokrotnie unosimy i opuszczamy cewkę w pionie na wysokość ok. 20 cm. Czynność tą wykonujemy ok. 6 razy, a mówiąc prościej do momentu, aż w słuchawkach nie słyszymy pisku, a dźwięk jest cichy, jednostajny i nie moduluje nawet jak dalej unosimy i opuszczamy cewkę. Po tym prostym zabiegu nasza wykrywka jest już właściwie nastrojona do gruntu, dlatego też na zakończenie strojenia w pierwszej kolejności puszczamy przycisk ENTER, a po tym spust. To tyle w temacie strojenia do gruntu.
Awatar użytkownika
SaperDębica
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy
Posty: 378
Rejestracja: 31 paź 2012, o 12:09
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: White's Spectra VX3,V3i.

Post autor: SaperDębica »

dobra lecimy dalej,
Filtry gruntowe
Aka Signum 7272 MFD
Rutus Alter 71
XP DEUS
White's Spectra
White's 5900 Di Pro SL

Deteknix Xpointer Wader
jagi1
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 28 gru 2012, o 09:47
Województwo: Wybierz

Re: White's Spectra VX3,V3i.

Post autor: jagi1 »

Witam ponownie, zgodnie z sugestią SaperaDębica postaram się omówić zasady nastaw filtrów w zależności od mineralizacji gruntu. I tu mamy pierwszą różnicę pomiędzy VX3, a V3i. Spectra VX3 posiada dwa filtry,tj. 5 Hz- dla niskiej i średniej mineralizacji gruntu oraz 12.5 Hz przeznaczony do użycia przy wysokiej mineralizacji gruntu lub w sytuacji kiedy grunt jest niejednorodny. White's Spectra V3i posiada osiem filtrów, tj. 5.0 Hz Band Pass – Better noise rejection, (Very low ground minerals), very slow search coil sweep speeds, 5.0 Hz High Pass - A little more sensitive in areas free of external electrical interference. 7.5 Hz Band Pass - Better noise rejection, (Low ground mineralization), slow sweep speed. 7.5 Hz High Pass – A little more sensitive in areas free of external electrical interference. 10.0 Hz Band Pass – Better noise rejection, (Medium ground mineralization), medium sweep speed, 10.0 Hz High Pass – A little more sensitive in areas free of external electrical interference. 12.5 Hz Band Pass - Better noise rejection, (High Ground Mineralization), fast sweep speeds, 12.5 Hz High Pass – A little more sensitive in areas free of external electrical interference. Co do zasady użycia są one podobne.
No tak, powiecie i popisał sobie, to co każdy może wyczytać w instrukcji. Ale co to jest ta mineralizacja gruntu i jak ją rozpoznać, a przede wszystkim jak ustawić sprzęcik. Ja osobiście skłaniam się do twierdzenia, iż Mineralizacja to nic innego jak odpowiedź gruntu na sygnał wykrywacza, a przede wszystkim chodzi tu o magnetycznie nieobojętne składniki gruntu, oraz o sole mineralne rozpuszczalne w wodzie, które jonizują się. Wszyscy wiemy, że w ziemi zalegają związki metalu, tzw. ferromagnetyki i sole jonizujące w wodzie. I o dziwo problemem nie są związki żelaza, a na poprawność pracy wykrywki wpływ ma ten drugi składnik. Na skutek opadów deszczu, zalegających wód gruntowych, właśnie sole wpływają na przewodność gleby, która działa wprost proporcjonalnie na pracę wykrywacza. Czym większa wilgotność i większe zasolenie, tym nasz sprzęt będzie miał większy problem. Grunty takie jak suche piaski lub wyrównane i suche pole z pewnością będą kwalifikować się do zastosowania filtrów niższego rzędu, a powierzchnie mokre i na dodatek o nierównej powierzchni (gruba skiba), świeżo orane, wymagać będą filtrów o wyższych częstotliwościach. Pamiętajmy też, że w wypadku terenu gdzie gleba jest wysoce zmineralizowana musimy również wolniej przemiatać.
A na zakończenie wywodu proponuję obejrzeć sobie filmik, który zilustruje to co napisałem oraz zapewne otworzy co niektórym oczy na problem właściwego doboru filtra w zależności od mineralizacji gruntu:
http://m.youtube.com/#/watch?v=MykHQ7wo ... ob0s&gl=PL

Pozdrawiam, jagi1
Awatar użytkownika
SaperDębica
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy
Posty: 378
Rejestracja: 31 paź 2012, o 12:09
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: White's Spectra VX3,V3i.

Post autor: SaperDębica »

jagi1 pisze:Pamiętajmy też, że w wypadku terenu gdzie gleba jest wysoce zmineralizowana musimy również wolniej
zgadzam sie lecz rowniez nalezy wolniej przemiatac gdzy uzywamy niskiego filtra tz np 5 i 7,5 nawet gdy pracujemy na "dobrym gruncie" (piasek)
Aka Signum 7272 MFD
Rutus Alter 71
XP DEUS
White's Spectra
White's 5900 Di Pro SL

Deteknix Xpointer Wader
jagi1
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 28 gru 2012, o 09:47
Województwo: Wybierz

Re: White's Spectra VX3,V3i.

Post autor: jagi1 »

Właściwie dobrana szybkość przemiatania, to połowa sukcesu :spoko: . Szczególnie gdy jesteśmy na miejscówce obfitującej w drobne i cienkie sreberka. Nie spieszmy się i nie biegajmy po polu jak kot z pęcherzem. Wolno i wsłuchując się w to co mówi nam patyczek. Słuchawki to podstawa, a i sygnał wiodący też może nam wiele powiedzieć o miejscu, w którym się znajdujemy.
Awatar użytkownika
SaperDębica
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy
Posty: 378
Rejestracja: 31 paź 2012, o 12:09
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów

Re: White's Spectra VX3,V3i.

Post autor: SaperDębica »

widze preferujesz monetki, ja za monetkami nie chodze bardziej militarka i kolorowa militarka
Aka Signum 7272 MFD
Rutus Alter 71
XP DEUS
White's Spectra
White's 5900 Di Pro SL

Deteknix Xpointer Wader
jagi1
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 28 gru 2012, o 09:47
Województwo: Wybierz

Re: White's Spectra VX3,V3i.

Post autor: jagi1 »

Dokładnie tak, moim konikiem są monetki. Fajnymi guziczkami także nie gardzę :lol: . Militarka, na dolnośląskich terenach jest obecna i to w wielu miejscach. Moje tereny były doświadczone przez prawie wszystkie wojny i wojenki. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Whites”