MRU "poludnie"

Bunkry, twierdze, sztolnie i inne podobne miejsca w których można znaleźć fanty
Awatar użytkownika
wolfram
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Posty: 1974
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:18
Województwo: Wybierz

MRU "poludnie"

Post autor: wolfram »

Jako ze slowo sie rzeklo ... i zaprosilem na "poludnie" :) obowiazek nakazuje mi przedstawic jeden z pierwszych obiektow Systemu 600 !
Nie jest to wprawdzie bunkier (panzerwerk) z prawdziwego zdarzenia , ale nie mniej budowla bardzo ciekawa , a wlasciwie dwie budowle .
Sa to : most rolkowy K602 i schron obronny glownej sluzy sluzacej do zalania kilkunastokilometrowego odcinka lini Nieslysz -Odra wzdluz rzeki Olobok , czyli PZW602 ! Dla rozjasnienia nieco sytuacji pozwolilem sobie zamiescic link do mapy (planu) tego odcinka :
http://razjel.flog.pl/wpis/1331849/mied ... owy--mapa-
Wracajac do tematu : PZW602 to potezny schon bierny klasy obronnej A1 , oznacza to budowle o scianach grubosci min 3,5 m i stropie o gr min 2,5m , czyli obiekt zdolny wytrzymac bezposrednie trafienie bomba lotnicza o masie 1800kg lub wielokrotne trafienie bombami 250kilogramowymi !
Sluza ktora chronil ten bunkier (tzw Zamek Wodny ) pozwalala na "otwacie" calego systemu , polegajacym na spuszczenie wody z ponad 500 hektarowego jez Nieslysz , celem zalania w/w terenow , czyli calej doliny rz Olobok wraz z towarzyszacymi jej kanalami taktycznymi .
Koncepcja na tyle sluszna , ze jednoczesne zalanie terenu i opuszczenie szesciu mostow fortecznych , przy wspoludziale 17 panzerwerkow sluzacych do obrony kluczowych obiektow dawala (a przynajmniej miala dawac) niezwykle skuteczny system obronny tego odcinka !
Krotko o samym obiekcie ...
Bunkier ten usytuowany jest w miejscowosci Olobok (woj lubuskie ) malowniczo polozonej wiosce w ktorej znajduja sie az trzy z osmiu unikatowych mostow rolkowych wraz z bunkrami sluzacymi do ich obrony .Juz sam widok tego obiektu przyprawia o dreszcze , potezna kopula z resztkami drewnianych kotw zamontowanych w pokrywie budowli ( budynek udawal stanice rybacka) wywiera spore wrazenie . Utrudnione wejscie ,ze wzgledu na przegnily pomost , i sam korytarz prowadzacy do wnetrza obiektu poteguja to wrazenie jeszcze bardziej , majac swiadomosc ze 4metrowy korytarz jest jest tak naprawde sciana tego obiektu i ze idzie sie majac na wprost strzelnice pistoletowa sluzaca do obrony wejscia wywoluje dodatkowe dreszcze !
Glowne pomieszczenie bunkra przyprawia wrecz o klaustrofobie , setki ton betonu nad glowa , ciemnosc ,niespodziewanie mala kubatura , niski strop ,przerazliwy wrecz dzwiek plynacej wody w stawidlach i ogluszajacy huk samochodow przejezdzajacych po fortecznym moscie .... Po prostu maly horror w pigulce , dlatego tez warto odwiedzic to miejsce , zgasic latarke i i wczuc sie w niesamowita atmosfere tego miejsca !
http://www.youtube.com/watch?v=muV2PJZXp9w
Godne to plecenia ... zatem zapraszam !!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wilki nie przejmują się tym co o nich sądzą barany...
Awatar użytkownika
CYGAN
Marszałek
Marszałek
Posty: 7776
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:48
Województwo: Wybierz

Re: MRU "poludnie"

Post autor: CYGAN »

No wreszcie :dobrze:
Awatar użytkownika
wolfram
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Posty: 1974
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:18
Województwo: Wybierz

Re: MRU "poludnie"

Post autor: wolfram »

CYGAN pisze:No wreszcie :dobrze:
Wreszcie sie udalo ... na przekor deficytu czasu i problemow technicznych !
Pozdrowki !
Wilki nie przejmują się tym co o nich sądzą barany...
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10895
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: MRU "poludnie"

Post autor: yukon »

Przez ten Olobok jezdzilem kilkanascie razy w tym roku,twoje posty w tym temacie bede traktowal jako przewodnik, gdy latem tam znowu pojade :dobrze:
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Awatar użytkownika
wolfram
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Posty: 1974
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:18
Województwo: Wybierz

Re: MRU "poludnie"

Post autor: wolfram »

yukon pisze:Przez ten Olobok jezdzilem kilkanascie razy w tym roku,twoje posty w tym temacie bede traktowal jako przewodnik, gdy latem tam znowu pojade :dobrze:
"zamek wodny" 3 mosty i 5 panzerwerkow ... wiecjest co ogladac w Oloboku :)
latem bede na dluzej w Pl !! wiec na pewno sie spotkamy !
Pozdrowki !
Wilki nie przejmują się tym co o nich sądzą barany...
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10895
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: MRU "poludnie"

Post autor: yukon »

okoliczne lasy sa pelne ciekawych :hmm: budowli:)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Awatar użytkownika
wolfram
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Posty: 1974
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:18
Województwo: Wybierz

Re: MRU "poludnie"

Post autor: wolfram »

yukon pisze:okoliczne lasy sa pelne ciekawych :hmm: budowli:)
Te "ciekawe budowle " to nic innego jak pozostalosci dawnej strzelnicy ... tzw tarczociagi , czyli system "ruchomych celow" poruszajacy sie na szynach czegos na ksztalt kolejki bardzowaskotorowej :)
http://www.youtube.com/watch?v=bM1kgL-mrH4
Wilki nie przejmują się tym co o nich sądzą barany...
Awatar użytkownika
zenit
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY
Posty: 242
Rejestracja: 25 mar 2013, o 20:26
Województwo: Wybierz

Re: MRU "poludnie"

Post autor: zenit »

hatsan38,bardzo ciekawy materiał ,602 znam od 30 lat ale że miał na sobie taką atrapę tego nie wiedziałem.No chyba że coś nie tak zrozumiałem.Całkowite zaskoczenie.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wolfram
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Posty: 1974
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:18
Województwo: Wybierz

Re: MRU "poludnie"

Post autor: wolfram »

zenit pisze:hatsan38,bardzo ciekawy materiał ,602 znam od 30 lat ale że miał na sobie taką atrapę tego nie wiedziałem.No chyba że coś nie tak zrozumiałem.Całkowite zaskoczenie.Pozdrawiam
Kwadratowe wglebienia ktorymi usiana jest kopula bunkra , to pozostalosci drewnianych "dybli" czy tez kotw do ktorych mocowane bylo deskowanie sluzace do maskowania obiektu .
Powyzej na jednej z archiwalnych fotografii przedstawiony jest 602 w pelnym maskowaniu ... zdjecie pochodzi z tat 30tych ubieglego wieku .
Pozdrawiam serdecznie
Wilki nie przejmują się tym co o nich sądzą barany...
Awatar użytkownika
zenit
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY
Posty: 242
Rejestracja: 25 mar 2013, o 20:26
Województwo: Wybierz

Re: MRU "poludnie"

Post autor: zenit »

Tak,tak te wgłębienia dawały mi do myślenia.Zawsze zastanawiałem się co ,,autor,,miał na myśli.Wstyd mi ale nigdy wcześniej aż do tej chwili nie natrafiłem na to zdjęcie i takie informacje.Pamiętam jak w latach osiemdziesiątych, kiedy obiekt był szczelnie zamknięty i zaryglowany solidnymi kłódami usilnie wdrapywaliśmy się po owych wgłębieniach licząc na możliwość wejścia od góry.Ot taka dziecięca ciekawość.Teraz kiedy jest ogólnie dostępny wolał bym by był jednak zamknięty z uwagi na rażącą postępującą dewastację.Nie wiem pod czyimi skrzydłami jest obiekt ale serce aż się kraje jak się patrzy chociażby na ten pomost.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wolfram
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Posty: 1974
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:18
Województwo: Wybierz

Re: MRU "poludnie"

Post autor: wolfram »

zenit pisze:Tak,tak te wgłębienia dawały mi do myślenia.Zawsze zastanawiałem się co ,,autor,,miał na myśli.Wstyd mi ale nigdy wcześniej aż do tej chwili nie natrafiłem na to zdjęcie i takie informacje.Pamiętam jak w latach osiemdziesiątych, kiedy obiekt był szczelnie zamknięty i zaryglowany solidnymi kłódami usilnie wdrapywaliśmy się po owych wgłębieniach licząc na możliwość wejścia od góry.Ot taka dziecięca ciekawość.Teraz kiedy jest ogólnie dostępny wolał bym by był jednak zamknięty z uwagi na rażącą postępującą dewastację.Nie wiem pod czyimi skrzydłami jest obiekt ale serce aż się kraje jak się patrzy chociażby na ten pomost.Pozdrawiam
Obiekty sa pod "opieka" gminy Skape i kons zabytkow ... czyli tak naprawde pod zadna opieka :mur:
Kilka dni temu dopstrykalem wiecej fotek z tych obiektow wiec wkrotce rusze z z seria "mru poludnie " :)
Wilki nie przejmują się tym co o nich sądzą barany...
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10895
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: MRU "poludnie"

Post autor: yukon »

hatsan38 pisze:
zenit pisze:Tak,tak te wgłębienia dawały mi do myślenia.Zawsze zastanawiałem się co ,,autor,,miał na myśli.Wstyd mi ale nigdy wcześniej aż do tej chwili nie natrafiłem na to zdjęcie i takie informacje.Pamiętam jak w latach osiemdziesiątych, kiedy obiekt był szczelnie zamknięty i zaryglowany solidnymi kłódami usilnie wdrapywaliśmy się po owych wgłębieniach licząc na możliwość wejścia od góry.Ot taka dziecięca ciekawość.Teraz kiedy jest ogólnie dostępny wolał bym by był jednak zamknięty z uwagi na rażącą postępującą dewastację.Nie wiem pod czyimi skrzydłami jest obiekt ale serce aż się kraje jak się patrzy chociażby na ten pomost.Pozdrawiam
Obiekty sa pod "opieka" gminy Skape i kons zabytkow ... czyli tak naprawde pod zadna opieka :mur:
Kilka dni temu dopstrykalem wiecej fotek z tych obiektow wiec wkrotce rusze z z seria "mru poludnie " :)
:spoko:
Tylko sie spiesz, bo niedlugo ja atakuje wasze bunkry z aparatem :detektyw:
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Awatar użytkownika
wolfram
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Posty: 1974
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:18
Województwo: Wybierz

Re: MRU "poludnie"

Post autor: wolfram »

yukon pisze:
hatsan38 pisze:
zenit pisze:Tak,tak te wgłębienia dawały mi do myślenia.Zawsze zastanawiałem się co ,,autor,,miał na myśli.Wstyd mi ale nigdy wcześniej aż do tej chwili nie natrafiłem na to zdjęcie i takie informacje.Pamiętam jak w latach osiemdziesiątych, kiedy obiekt był szczelnie zamknięty i zaryglowany solidnymi kłódami usilnie wdrapywaliśmy się po owych wgłębieniach licząc na możliwość wejścia od góry.Ot taka dziecięca ciekawość.Teraz kiedy jest ogólnie dostępny wolał bym by był jednak zamknięty z uwagi na rażącą postępującą dewastację.Nie wiem pod czyimi skrzydłami jest obiekt ale serce aż się kraje jak się patrzy chociażby na ten pomost.Pozdrawiam
Obiekty sa pod "opieka" gminy Skape i kons zabytkow ... czyli tak naprawde pod zadna opieka :mur:
Kilka dni temu dopstrykalem wiecej fotek z tych obiektow wiec wkrotce rusze z z seria "mru poludnie " :)
:spoko:
Tylko sie spiesz, bo niedlugo ja atakuje wasze bunkry z aparatem :detektyw:
Moja "podroz" na poludnie chcialem zaczac chronologicznie , czyli po kolei od Oloboku do Brodek ...
Tylko ze brakowalo mi fot z Oloboku wlasnie :rozpacz:
Teraz nadrobilem te "braki" i moge kontynuowac moja wedrowke :lol:
Zaczne od jutra najpewniej wiec mysle ze zdaze przed Twoim "nalotem" :spoko:
Wilki nie przejmują się tym co o nich sądzą barany...
Awatar użytkownika
zenit
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY
Posty: 242
Rejestracja: 25 mar 2013, o 20:26
Województwo: Wybierz

Re: MRU "poludnie"

Post autor: zenit »

hatsan38 pisze:
zenit pisze:Tak,tak te wgłębienia dawały mi do myślenia.Zawsze zastanawiałem się co ,,autor,,miał na myśli.Wstyd mi ale nigdy wcześniej aż do tej chwili nie natrafiłem na to zdjęcie i takie informacje.Pamiętam jak w latach osiemdziesiątych, kiedy obiekt był szczelnie zamknięty i zaryglowany solidnymi kłódami usilnie wdrapywaliśmy się po owych wgłębieniach licząc na możliwość wejścia od góry.Ot taka dziecięca ciekawość.Teraz kiedy jest ogólnie dostępny wolał bym by był jednak zamknięty z uwagi na rażącą postępującą dewastację.Nie wiem pod czyimi skrzydłami jest obiekt ale serce aż się kraje jak się patrzy chociażby na ten pomost.Pozdrawiam
Obiekty sa pod "opieka" gminy Skape i kons zabytkow ... czyli tak naprawde pod zadna opieka :mur:
Kilka dni temu dopstrykalem wiecej fotek z tych obiektow wiec wkrotce rusze z z seria "mru poludnie " :)
Wspaniale,uwielbiam bunkry nad strumyczkiem zwłaszcza wiosną.Bardzo ładne zdjęcia wychodzą ,jak się trochę zazieleni.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wolfram
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Posty: 1974
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:18
Województwo: Wybierz

Re: MRU "poludnie"

Post autor: wolfram »

Jako ze slowo sie rzeklo , wiec kobylka u plota :)
Kika slow o historii umocnien ...
Po odzyskaniu przez nasz kraj w 1919r , a zwlaszcza po wygranej wojnie z bolszewia roku 20stego , nasi zachodni sasiedzi postanowili umocnic swoja wschodnia granice . Pierwsze fortyfikacje zaczeto stawiac w miejscowosci Slonsk juz 1925r tamtez powstal pierwszy oboz koncentracyjny :!: :!: :!:
Niestety prace te zostaly odkryte przez Lige Narodow i na mocy Traktatu Wersalskiego niemcy musieli przerwac prace , a wybudowane obiekty rozebrac .
Po odrzuceniu przez Hitlera postanowien wersalskich prace nad uszczelnieniem tzw Bramy Lubuskiej ( najkrotszej drogi z Polski do Berlina) podjeto na nowo .
Wskutek czego powstaje System Obronny 600 i zapora 602 i most rolkowy K-602 , do jego obrony wybudowano w 1935r Pzw 657 (507b) o klasie obronnej typu B-alt . Jest to najstarszy panzerwerk w calym systemie MRU ( FFOWB) Piewrwotnie uzbrojony w 6cio strzelnicowa kopule 20p7 i 3strzelnicowa 2p7 i dwie plyty pancerne 7p7 ... dzis niestety jest totalna ruina :sad: Mimo opisow w przewodnikach (obiekt w doskonalym stanie, zachowany w 90% ) malo z niego zostalo , nie zachowal sie praktycznie zaden pancerz , a i jego 150m kwadratowych zostalo znacznie uszczuplone w trakcie detonacji .
Popularnosc tego bunkra , jego latwodostepnosc i fakt ze polozony jest niedaleko miejscowosci wypoczynkowej ,poglebily jeszcze bardziej jego dewastacje . Zalegaja w nim zwaly smieci , a okoppcone sciany komor wskazuja na to ze niejednokrotnie usuwano je po prostu podkladajac ogien :!:
Ponizej kilka fotek z tego smutnego miejsca i link do filmu z krotkiej wycieczki po jego wnetrzu
http://www.youtube.com/watch?v=vqyixJga-FU
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wilki nie przejmują się tym co o nich sądzą barany...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bunkry, twierdze, sztolnie”