Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Bunkry, twierdze, sztolnie i inne podobne miejsca w których można znaleźć fanty
snufer
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 20
Rejestracja: 17 sty 2013, o 14:47
Województwo: Wybierz

Re: Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Post autor: snufer »

CYGAN pisze:Bunkier na Wilczu.
Wnętrze i lepsze fotki na wiosnę!
Rozumiem ,że temat turystyczny :) Ale muszę coś tu wyjaśnić otóż " Wilcze " zapewne to jakaś lokalna nazwa i [podawanie jej może wprowadzić w błąd turystę . Schron na zdjęciu wchodzi w skład Punktu Oporu Przemyśl , jest to obiekt jednokondygnacyjny , chyba posiada trzy strzelnice ( dokładnie nie pamiętam ) uzbrojenie ckm y maxim i rkm w szczelnicy obrony wejścia . Obiekt posiada oryginalna kratę zamykającą wejście do przelotni ( niestety krata pochodzi z innego obiektu ). Co do fotki z środka pragnę Cię poinformować ,że schron ma opiekuna -nów i jest zamknięty . Mam nadzieję ,że nie chcesz ciąć kłódek aby wejść do środka :-D Dlatego uważam ,że zapowiedzią zdjęć z wnętrza to trochę się pośpieszyłeś ;) .
Awatar użytkownika
CYGAN
Marszałek
Marszałek
Posty: 7776
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:48
Województwo: Wybierz

Re: Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Post autor: CYGAN »

snufer pisze:
CYGAN pisze:Bunkier na Wilczu.
Wnętrze i lepsze fotki na wiosnę!
Rozumiem ,że temat turystyczny :) Ale muszę coś tu wyjaśnić otóż " Wilcze " zapewne to jakaś lokalna nazwa i [podawanie jej może wprowadzić w błąd turystę . Schron na zdjęciu wchodzi w skład Punktu Oporu Przemyśl , jest to obiekt jednokondygnacyjny , chyba posiada trzy strzelnice ( dokładnie nie pamiętam ) uzbrojenie ckm y maxim i rkm w szczelnicy obrony wejścia . Obiekt posiada oryginalna kratę zamykającą wejście do przelotni ( niestety krata pochodzi z innego obiektu ). Co do fotki z środka pragnę Cię poinformować ,że schron ma opiekuna -nów i jest zamknięty . Mam nadzieję ,że nie chcesz ciąć kłódek aby wejść do środka :-D Dlatego uważam ,że zapowiedzią zdjęć z wnętrza to trochę się pośpieszyłeś ;) .
Nie no bez jajów,nie mam takich zamiarów i wiem że jest pod opieką szkoły, ale jak byłem kilka lat temu w tym schronie, też był pod opieką :!: ale nie było tam żadnych kłódek :!: tylko z 20 gnijących sztuk drobiu :zombie: :dusi:
A co do fotek znam kilku ludzi na twierdzy którzy chętnie dadzą mi klucze co by zrobić fotki i reklamować nasz gród :spoko:
snufer
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 20
Rejestracja: 17 sty 2013, o 14:47
Województwo: Wybierz

Re: Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Post autor: snufer »

To prawda co piszesz schron był przez pewien okres otwarty . Ponieważ złomiarze ukradli kratę zamykającą obiekt .Oprócz drobiu czuć było tam również zapach ludzkich odchodów :dusi:
Awatar użytkownika
CYGAN
Marszałek
Marszałek
Posty: 7776
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:48
Województwo: Wybierz

Re: Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Post autor: CYGAN »

Jeden z bunkrów w linii Sanu....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
snufer
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 20
Rejestracja: 17 sty 2013, o 14:47
Województwo: Wybierz

Re: Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Post autor: snufer »

Obiekt który przedstawiłeś na zdjęciach to schron do ognia bocznego dla dwóch ckm Maxim . Obserwacja przedpola odbywała się za pomocą peryskopu i kopuły pancernej . Kopuła pancerna została wyprodukowana w Zakładach Ostrowieckich i posiada Polski rodowód . Obiekt nie ukończony nie zamontowano w nim uzbrojenia. Obecnie obiektem zajmuje się „Stowarzyszenie Kaponiera Przemyski Obszar Warowny „ . O pracach przy schronie można przeczytać więcej w artykule zamieszczonym w czasopiśmie " Poligon " Co do jego historii mógłby się tu wypowiedzieć kolega z Przemyśla którego niestety nie ma już na forum :milczy:
Cygan pozwolę sobie zwrócić Ci uwagę ;) : Wklejając zdjęcia obiektów z różnych P.O. wprowadzasz w błąd laika fortyfikacji . Postaraj się segregować zdjęcia . Z tego co widzę Twoje fotki przedstawiają schrony z Przemyskiego Rejonu Umocnionego ale z dwóch różnych Punktów Oporu ( P.O. Przemyśl i P.O. Krasiczyn ). W fortyfikacjach wszystko jest powiązane np.: schron A ze schronem B itd. ( oczywiście jeżeli znajdują się w tym samym P.O. ) tak samo jest z Punktami Oporu w danym Rejonie Umocnionym . Dlatego też sugerowałem wcześniej żeby temat nazwać „ Foto -galerią Linii Mołotowa „ i było by po sprawie . Wyobraź sobie teraz włóczykija który jadąc do Przemyśla i chce zwiedzić schrony i co ma trzy obiekty rozrzucone z promieniu ok. 12 km . A tak naprawdę w tym promieniu znajduje się 22 obiekty P.O. Przemyśl plus 4 obiekty P.O. Krasiczyn ( Miejscowość Dybawka ). Jeszcze jedna prośba jak robisz zdjęcia rób je od czoła obiektu tak żeby było widać strzelnice i ich położenie ułatwi to identyfikację schronu , a co za tym idzie wytłumaczenie włóczykijowi co to za obiekt i do czego służył . ;)
Awatar użytkownika
Festung
SPEC
SPEC
Posty: 1522
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:35
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Sátoraljaújhely

Re: Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Post autor: Festung »

snufer pamiętaj że nie ma ludzi nie zastąpionych,wszystko jest w sieci tylko chęci do szukania są potrzebne ;)
Tu proszę, jest strona poświęcona półkaponierze sanowej o której piszecie .
http://kaponiera.org/
Gdybym był cukierkiem jaki miałbym smak?
Byłbym twardym cukierkiem, innych opcji brak!
Dlaczego twardym skąd wybór taki?
One się wszystkim dają we znaki.
Stara szakala bajka.....
snufer
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 20
Rejestracja: 17 sty 2013, o 14:47
Województwo: Wybierz

Re: Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Post autor: snufer »

Festung pisze:snufer pamiętaj że nie ma ludzi nie zastąpionych,wszystko jest w sieci tylko chęci do szukania są potrzebne ;)
Tu proszę, jest strona poświęcona półkaponierze sanowej o której piszecie .
http://kaponiera.org/
Festung skoro jest w sieci to po co tworzyć temat na forum ? Ja np . nie lubię szukania w sieci bo to w pewien sposób uwstecznia i prowadzi do lenistwa . Natomiast temat na forum i wyjaśnienie tej kwestii w temacie pozwoliłoby na zaoszczędzenie czasu którego chyba wszyscy mamy mało . No dobrze skoro mamy w sieci to mam pytanie do Ciebie co oznacza nazwa " Kaponiera Sanowa " ? No i jeszcze jakbyś przybliżył nam historię obiektu z czerwca 1941 r byłbym Ci wdzięczny . ;)

Co do linka który podałeś dopatrzyłem się tam błędu cytuję "„mod. ZO 37" adaptowaną do prowadzenia ognia z ręcznego karabinu maszynowego wz. 1927 DP lub wz.1939 DT. " wiec dyskusja poza siecią jest jak najbardziej potrzebna :)
Awatar użytkownika
CYGAN
Marszałek
Marszałek
Posty: 7776
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:48
Województwo: Wybierz

Re: Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Post autor: CYGAN »

Panowie Panowie :grozi: :idiota: :-D
Co do tytułu to chyba tak zrobię i zmienię :hmm:
A co do fotek to są fotki robione w trakcie jady za kółkiem i dlatego postaram sie jak już pisałem dodać lepsze bliżej wiosny :)
Cyga..
Awatar użytkownika
Festung
SPEC
SPEC
Posty: 1522
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:35
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Sátoraljaújhely

Re: Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Post autor: Festung »

Mój post miał na celu pokazanie że nie ma ludzi nie zastąpionych i dalej tak uważam. :)
Nie jestem pasjonatem rosyjskiej myśli fortyfikacyjnej i nigdy nim będę . ;)
Nazwa kaponiery sanowa pochodzi od ulicy przy której się znajduje .
A jej udział w walkach nie będę opisywał bo mi się po prostu nie chce,ja tu nie jestem od tego ;)
Pozdrawiam z Przemyśla.
Gdybym był cukierkiem jaki miałbym smak?
Byłbym twardym cukierkiem, innych opcji brak!
Dlaczego twardym skąd wybór taki?
One się wszystkim dają we znaki.
Stara szakala bajka.....
snufer
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 20
Rejestracja: 17 sty 2013, o 14:47
Województwo: Wybierz

Re: Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Post autor: snufer »

Festung pisze:Mój posta miał na celu pokazanie że nie ma ludzi nie zastąpionych i dalej tak uważam. :)
Nie jestem pasjonatem rosyjskiej myśli fortyfikacyjnej i nigdy nim będę . ;)
Nazwa kaponiery sanowa pochodzi od ulicy przy której się znajduje .
A jej udział w walkach nie będę opisywał bo mi się po prostu nie chce,ja tu nie jestem od tego ;)
Pozdrawiam z Przemyśla.
Pozwolę sobie wyjaśnić nazwa " Kaponiera Sanowa " jest tworem współczesnym i nie ma nic wspólnego z radziecką myślą fortyfikacyjną . Nazwa ta została stworzona przez członków stowarzyszenia do którego strony Festung podał linka :) . Co do roli schronu w walkach celowo zadałem takie pytanie ponieważ nie znajdziecie tego w " sieci " ;) .Jeżeli chodzi o kopułę to ta i pozostałe nigdy nie były adoptowane pod żadną broń maszynową była wykorzystywana tylko i wyłącznie jako dzwon obserwacyjny . Festung tak poza tematem : temat dotyczy Linii Mołotowa, a nie ludzi nie niezastąpionych więc trochę namieszałeś ;) Cygan z niecierpliwością czekam na kolejne zdjęcia postaram się coś wtrącić do nich ,żeby przybliżyć w prosty sposób włóczykijowi co za budowla jest na zdjęciu ;) Tylko pamiętaj o mojej prośbie staraj się robić zdjęcia czoła i strzelnic schronu i w miarę możliwości zamieszczać najpierw zdjęcia z jednego P.O. a potem z następnego ;) .
panzerwerk
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 13
Rejestracja: 20 lut 2013, o 20:37
Województwo: Wybierz

Re: Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Post autor: panzerwerk »

Festung pisze:Mój posta miał na celu pokazanie że nie ma ludzi nie zastąpionych i dalej tak uważam. :)
Nie jestem pasjonatem rosyjskiej myśli fortyfikacyjnej i nigdy nim będę . ;)
Nazwa kaponiery sanowa pochodzi od ulicy przy której się znajduje .
A jej udział w walkach nie będę opisywał bo mi się po prostu nie chce,ja tu nie jestem od tego ;)
Pozdrawiam z Przemyśla.
Nie zgadzam się z Tobą Festung nikt nie jest w stanie zastąpić mi moich bliskich :) ;)
Wracając do tematu w jakim stanie są schrony w P.O. Przemyśl - chodzi mi o % zachowania , możliwość zwiedzania . Czy można gdzieś nabyć mapkę tych umocnień ?
Awatar użytkownika
CYGAN
Marszałek
Marszałek
Posty: 7776
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:48
Województwo: Wybierz

Re: Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Post autor: CYGAN »

Kolejne do galerii.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
CYGAN
Marszałek
Marszałek
Posty: 7776
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:48
Województwo: Wybierz

Re: Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Post autor: CYGAN »

W scenerii zimowej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
lyr
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 299
Rejestracja: 31 paź 2012, o 21:43
Województwo: Wybierz

Re: Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Post autor: lyr »

z okolic brusna-podemszczyzny
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
lipa71
ST.SIERZANT-SZTABOWY
ST.SIERZANT-SZTABOWY
Posty: 216
Rejestracja: 13 lis 2012, o 22:41
Województwo: Lubelskie

Re: Linia Mołotowa oczami "włóczykija"...............

Post autor: lipa71 »

Witam . Mam kilka zdjęć z Linii Mołotowa a że jestem raczej włóczykijem a nie bunkrowcem to postanowiłem je wrzucić tutaj. Tylko ,że jest tego "trochę" i zajęłoby to sporo miejsca wrzuce linki do mojej galeri gdzie mam wszystkie zdjęcia. Dziękuje za wyrozumiałość i miłego oglądania.
https://picasaweb.google.com/1125394216 ... no11112011#
https://picasaweb.google.com/1125394216 ... 6/Deby2010#
https://picasaweb.google.com/1125394216 ... zial220209
https://picasaweb.google.com/1125394216 ... Dzia300308
https://picasaweb.google.com/1125394216 ... 6/Bunkry02
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bunkry, twierdze, sztolnie”