Linia Pilicy- Inowłódz i Tomaszów Maz.

Bunkry, twierdze, sztolnie i inne podobne miejsca w których można znaleźć fanty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kandzio
ST-CHORAZY
ST-CHORAZY
Posty: 291
Rejestracja: 12 lut 2013, o 11:21
Województwo: Wybierz

Linia Pilicy- Inowłódz i Tomaszów Maz.

Post autor: Kandzio »

W czasie II wojny światowej w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego powstało wiele obiektów fortyfikacyjnych wzniesionych przez Niemców. Powodem były: powstanie o Spale w 1939 roku ważnego (największego w okupowanej Polsce) Dowództwa Wojskowego na Wschodzie (Ober-Obst), a w obliczu zagrożenia ofensywą Armii Czerwonej w 1944 roku, plany oparcia na Pilicy fragmentu jednej z największych linii obronnych "a2", tak zwanej Lini Pilicy
Jest to fragment opracowania Tomaszowskie bunkry SMAiTM Labirynt


Tomaszów Maz.



Regelbau 621 - schron bierny dla 10 - osobowej drużyny piechoty. Schron wyposażony był w : 10 pryczy, piec WT 80, filtrowentylatory HES (1,2 albo 2,4), peryskop SR9, strzelnice 48P8, drzwi 19P7 oraz dwie sztuki drzwi 434PO1. Schron został odnowiony przez stowarzyszenie Labirynt. Warto dodać również że jest jeden z dwóch schronów tego typu na terenie naszego kraju.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Regelbau 58c - Ringstand ( bądź Tobruk ) - lekki schron bojowy wyposażony w jeden karabin maszynowy ( MG34 albo MG42 ). W schronie były dwie osoby : strzelec i pomocnik ( amunicyjny ). W wersjach z powiększonym przedsionkiem montowany był piec.

Obrazek

Obrazek

Regelbau 668 - schron bierny dla 6-9 żołnierzy. Wyposażenie stanowiły drzwi 434PO1, drzwi 19P7, drzwi 410P9 zamykające wyjście ewakuacyjne, prycze, piec, filtrowentylatory, pancerne osłony anten oraz w nielicznych peryskop. Tutaj widać fragment schronu tego typu który służy obecnie jako fundament oraz piwnica.

Obrazek



Sulejów



Ringstand 67 - Tobruk wyposażony w wieże wycofanych z wojska czołgów, posiadał on piec w przedsionu. Na Linii Pilicy znajdują się 3 takie schrony ( wszystkie w miejscowości Sulejów ) niestety tylko w jednym z nich możemy do dzisiaj podziwiać wieżę od Pz. Kpfw. II.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Inowłódz



Regelbau 668

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Regelbau 701 - garaż dla armat ppanc., plot. lub haubic polowych. W zagłębieniach w bocznych ścianach były montowane drewniane belki które dawały przestrzeń do przechowywania amunicji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Regelbau 701 + Ringstand 58c

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ringstand 58c

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bunkry, twierdze, sztolnie”