Lubelski front I wojny

Wszystko co związane z I Wojną Światową
Awatar użytkownika
waza
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy
Posty: 364
Rejestracja: 18 lis 2012, o 20:36
Województwo: Lubelskie

Re: Lubelski front I wojny

Post autor: waza »

Awatar użytkownika
perperuna
SIERZANT
SIERZANT
Posty: 144
Rejestracja: 13 lis 2012, o 13:47
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lubelski front I wojny

Post autor: perperuna »

pablo pisze: Obecnie znajdują się one w różnym stadium przygotowania, ale wcześniej czy później ujrzą światło dzienne ;)
A wcześniej czy później bo już nie mogę się doczekać. Miej litość :ukłon: ?
Awatar użytkownika
pablo
ST.SIERZANT-SZTABOWY
ST.SIERZANT-SZTABOWY
Posty: 205
Rejestracja: 5 lis 2012, o 08:27
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Markuszów

Re: Lubelski front I wojny

Post autor: pablo »

Właśnie takie relacje są - tuż po księgach pułkowych - najcenniejszym źródłem informacji na temat tej czy innej bitwy.
perperuna pisze:A wcześniej czy później bo już nie mogę się doczekać. Miej litość :ukłon: ?
Obecnie są one na etapie tłumaczenia źródeł archiwalnych (Niemcy pod Urzędowem i Grabówką) albo czekają na złożenie do kupy (wschodnia część gminy Urzędów, która ma największe szanse na ukazanie się jako pierwsza). Mam też co nieco o walkach pod Chełmem w 1915 r., ale nie znalazłem póki co miejsca gdzie mógłbym to opublikować.
Awatar użytkownika
pablo
ST.SIERZANT-SZTABOWY
ST.SIERZANT-SZTABOWY
Posty: 205
Rejestracja: 5 lis 2012, o 08:27
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Markuszów

Re: Lubelski front I wojny

Post autor: pablo »

pablo pisze: Mam też co nieco o walkach pod Chełmem w 1915 r., ale nie znalazłem póki co miejsca gdzie mógłbym to opublikować.
Mała aktualizacja - artykuł na ten temat ukaże się w Roczniku Chełmskim za rok 2013, czyli gdzieś na początku 2014 r. Zatem proszę o trochę :D cierpliwości...
gustaw
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 21
Rejestracja: 5 lis 2012, o 18:38
Województwo: Wybierz

Re: Lubelski front I wojny

Post autor: gustaw »

Lubię czytać Twoje opracowania, są ciekawe :) Zwłaszcza jedno z opracowań jest mi bliskie ponieważ temat w nim poruszony, a właściwie walki były prowadzone około 700m przed moim domem ;)

Tylko czytając opracowania, czy książki w tej tematyce widzę że jest bardzo wiele "białych plam" historii, są miejsca które wg. wszelakiej wiedzy nie widziały nigdy wojska, a na miejscu okazuje się że była tam naprawdę spora jatka. I odwrotnie, niby pobojowisko potężne, bogato opisane a tam praktycznie ani śladu...
Awatar użytkownika
pablo
ST.SIERZANT-SZTABOWY
ST.SIERZANT-SZTABOWY
Posty: 205
Rejestracja: 5 lis 2012, o 08:27
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Markuszów

Re: Lubelski front I wojny

Post autor: pablo »

Tak bywa, zwłaszcza gdy nie ma już naocznych świadków tych wydarzeń. II wojnę to zawsze jeszcze ktoś tam pamięta, ale I-szą prawie nikt. Dlatego jeśli jest taka możliwość to warto zapełniać takie białe plamy...
gustaw pisze:Zwłaszcza jedno z opracowań jest mi bliskie ponieważ temat w nim poruszony, a właściwie walki były prowadzone około 700m przed moim domem ;)
A o którym opracowaniu mówisz? :)
gustaw
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 21
Rejestracja: 5 lis 2012, o 18:38
Województwo: Wybierz

Re: Lubelski front I wojny

Post autor: gustaw »

Bitwa pod Trzcińcem 21.07.1915 :) Swego czasu z Twoją mapką w ręku podążałem po tym terenie i prawdę mówiąc bardzo ciężko trafić na jakieś większe ślady tamtych walk. Czasem się znajdzie jakaś łuseczka, nieco częściej odłamek... Ale nic ponadto. Wielkie nadzieje miałem co do tych piaszczystych wzniesień, ale tam nawet śladu jakiejkolwiek działalności wojennej nie ma poza sporadycznymi znajdkami.
Awatar użytkownika
tisio
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 2147
Rejestracja: 29 paź 2012, o 06:55
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Lublin

Re: Lubelski front I wojny

Post autor: tisio »

Często - gęsto tak jest w tym hobby...Ma się dokładny opis, namiar, mapkę, wchodzisz w teren, a tam d...A znowu w innym najmniej spodziewanym miejscu :brawo:
Bóg, Honor, Ojczyzna
Awatar użytkownika
pablo
ST.SIERZANT-SZTABOWY
ST.SIERZANT-SZTABOWY
Posty: 205
Rejestracja: 5 lis 2012, o 08:27
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Markuszów

Re: Lubelski front I wojny

Post autor: pablo »

gustaw pisze:Wielkie nadzieje miałem co do tych piaszczystych wzniesień, ale tam nawet śladu jakiejkolwiek działalności wojennej nie ma poza sporadycznymi znajdkami.
Ha, widocznie coś co zostało w księdze pułkowej opisane jako " zdobycie/zajęcie wzniesień" w rzeczywistości miało postać napotkania tam grupy Rosjan (być może byli to osłaniający odwrót opołczeńcy, którzy nie mieli już większej ochoty do walki), którzy wystrzeliwszy kilka razy podnieśli ręce do góry...
volf1209
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 13 mar 2022, o 23:05
Województwo: Lubelskie

Re: Lubelski front I wojny

Post autor: volf1209 »

pablo pisze:
17 lis 2012, o 21:26
I jeszcze jeden - bitwa pod Chmielnikiem 29.07.1915 r.:
http://www.mdk-belzyce.pl/gazeta/03_04_2011.pdf (str. 3-4)

W przygotowaniu - oprócz dużego opracowania o I wś w powiecie puławskim - artykuły o udziale niemieckiej 47 Rez. DP w II Bitwie pod Kraśnikiem, inne walki w gminie Urzędów w lipcu 1915 r. a także bitwa o wzgórze 191 pod Grabówką (na wschód od Jabłoni) w sierpniu 1915 r., w której niemiecka gwardia starła się ze swoją rosyjską odpowiedniczką. Obecnie znajdują się one w różnym stadium przygotowania, ale wcześniej czy później ujrzą światło dzienne ;)
Widzę, że temat dawno się urwał, ale czy udało się Panu dokończyć opracowanie o starciu pod Grabówką? Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje o tym wydarzeniu.
Awatar użytkownika
lipa71
ST.SIERZANT-SZTABOWY
ST.SIERZANT-SZTABOWY
Posty: 216
Rejestracja: 13 lis 2012, o 22:41
Województwo: Lubelskie

Re: Lubelski front I wojny

Post autor: lipa71 »

http://lubelskie1914-15.blogspot.com/

Spróbuj tutaj poszukać, albo napisz bezpośrednio do autora.
Bardzo sympatyczny kolega. Myślę ,że z chęcią odpowie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „I Wojna Światowa”