Szlak bojowy Dziadka

Wszystko co związane z I Wojną Światową
ODPOWIEDZ
Adller89
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 8
Rejestracja: 5 cze 2014, o 22:52
Województwo: Podkarpackie

Szlak bojowy Dziadka

Post autor: Adller89 »

Witam !
Chciałbym prosic o pomoc w poszukiwaniu przebiegu służby na 1w św mojego dziadka. Z opowiadań wiem że był celowniczym Ckm posiadam jego książeczke wojskową ,w której jetst ,Służba w armiach obcych" i pod spodem ,ar aust 1pp od (1916-1918).Całą reszte o jego służbie znam tylko z opowiadan rodziny .Dziadek miał 3 żony a więc rodzina jest spora ;) i miał kto opowiadać . Najczęsciej opowiadano mi o tym jaki to dziadka spotkał zaszczyt i witał sie z Józefem Piłsudskim nie wiem gdzie i kiedy to było .Walczył w górach gzdzie prowadzili ostrzał do wroga ,lecz zeby dojścdo okopów przeciwnika musieli iść dwa dni. Jest tez historia jak to dziadek sprytnie przechowywał alkochol w chłodnicy Ckm i został na tym przyłapany :piwko: . Potem zatruł sie gazem i opowiadał ze ,poczułem jakby ktoś skwarki smażył " i resztkami sił wyskoczył z okopu, potem był w jakimś szpitalu, w którym został okradziony na szczęscie nie ze wszystkiego. Pare pamiątek jest do dzis w rodzinie : zegarek kieszonkowy z kompasem , 2 św figurki ,które dziadek miał w kieszeni przez cały czas i była jeszcze dywizka do zegarka kieszonkowego ze srebrnych monet , która pamietam z dzieciństwa ale ,zgineła gzdzieś ' . Odznaczony został 3 medalami nie wiem jakimi. :hmm:
Więc jeśli ktoś wie gdzie mógłbym się dowiedzieć czegoś więcej i ile prawdy jest w opowiadaniach to prosze o pomoc z góry Dziękuje!
Awatar użytkownika
MKF
Główny moderator
Główny moderator
Posty: 836
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 21:33
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: V> RP
Kontakt:

Re: Szlak bojowy Dziadka

Post autor: MKF »

Cześć, będzie ciężko, zacząłbym na Twoim miejscu od:
http://www.fahnen.republika.pl/jakszukac.htm
a potem polecam forum A-W, przykładowe wpisy:
http://austro-wegry.info/viewtopic.php?t=413
http://austro-wegry.info/viewtopic.php?p=66468

Co do opisów ciężko by mu było przechowywać alkohol w chłodnicy, co prawda taki roztwór może nie zamarza tak prędko jak sama woda ale tak sobie myślę, że trzymając tam alkohol, szczególnie wysokoprocentowy przy trafieniu w chłodnicę ryzykował dużo.
Ale poważnie, polecam powyższe stronki - siedzą tam szpece w temacie i raczej nie ma miejsca, gdzie byś takie info znalazł prędzej.
Adller89
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 8
Rejestracja: 5 cze 2014, o 22:52
Województwo: Podkarpackie

Re: Szlak bojowy Dziadka

Post autor: Adller89 »

Ok dzięki wielkie spróbuje.
Awatar użytkownika
pablo
ST.SIERZANT-SZTABOWY
ST.SIERZANT-SZTABOWY
Posty: 205
Rejestracja: 5 lis 2012, o 08:27
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Markuszów

Re: Szlak bojowy Dziadka

Post autor: pablo »

Jeśli faktycznie chodzi o 1pp i lata 1916-18 to jego przynależność można przeanalizować tutaj:
http://www.austrianphilately.com/dixnut/dn6g1.htm
Być może okaże się że dziadek wylądował ostatecznie w Dolomitach na froncie włoskim.
Adller89
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 8
Rejestracja: 5 cze 2014, o 22:52
Województwo: Podkarpackie

Re: Szlak bojowy Dziadka

Post autor: Adller89 »

po 2.jpg
Tego to jestem pewien bo mam ksiażeczke wojskowa . A mój wujek co za oszywe nie wylewa :) mowi ciągle ze był nad Piawą ale czy prawda :hmm: A może do jakiegoś archiwum napisać ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10904
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: Szlak bojowy Dziadka

Post autor: yukon »

Eh jak dwa dni musial isc do okopow przeciwnika to moze walczyl w rejonie Rafajlowa/Zielona? :-D
Jakie medale dostal,no i pokaz pamiatki po dziadku :spoko: ja po swoim pradziadku nic nie mam,jedynie zdjecie w mundurze A-W,prawdopodobnie z 1916 roku z jednym medalem na piersi popularnym:
KARL-TRUPPEN-KREUZ :)
Swoja droga sie dziwie, jak mu sie udalo przezyc ta rzez od 1915-1918 :)

Mam kontakt z jednym Wegrem i on mi kiedys sprawdzal mojego dziadka,ma jakies spisy rannych na wszystkich frontach :o moj pradziadek widac nie byl ranny,ani nie byl w szpitalu, bo wtedy by figurowal w tym spisie,wyslij mi na pw imie i nazwisko dziadka a ja to wysle temu Wegrowi.
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Adller89
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 8
Rejestracja: 5 cze 2014, o 22:52
Województwo: Podkarpackie

Re: Szlak bojowy Dziadka

Post autor: Adller89 »

po1.jpg
Wszystko to co pisze to są opowieści ile w nich prawdy to nie powiem bo nie wiem a wujek jak pare ,chmielnaków" wypije to tez opowiada co bądz ,a jest moim jedynym źródłem informacji ,mowil tez ze walczył na wojnie polsko-bolszewickiej.Ile prawdy w opowieś ciach to nie wiem za to yu pisze pójde dziś i sie spytam jakie te medale miał .A pamiątki sa ze starego domu a czy na pewno były jego to nie powiem bo dom ponad 100 lat ma, ale mowili ze dziadka także ja tez tak mowie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Toke
Porucznik
Porucznik
Posty: 507
Rejestracja: 26 lut 2013, o 09:26
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Galicja

Re: Szlak bojowy Dziadka

Post autor: Toke »

yukon pisze:
Mam kontakt z jednym Wegrem i on mi kiedys sprawdzal mojego dziadka,ma jakies spisy rannych na wszystkich frontach :o moj pradziadek widac nie byl ranny,ani nie byl w szpitalu, bo wtedy by figurowal w tym spisie,wyslij mi na pw imie i nazwisko dziadka a ja to wysle temu Wegrowi.
Te listy są ogólnodostępne, nazywa się to Verlustlisten czyli listy strat.
Listy te były publikowane co kilka miesięcy , zawierają nie tylko rannych,ale także zabitych oraz wziętych do niewoli czy zaginionych.
Nazwiska, zwłaszcza słowiańskie są w nich często poprzekręcane na wszelkie możliwe sposoby...
Listy te dostępne są na stronie http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do oraz na stronie małopolskiego towarzystwa genealogicznego.
Na Krameriusie jest wyszukiwarka ułatwiająca nieco przekopywanie tej masy nazwisk...
"Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości."
Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10904
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: Szlak bojowy Dziadka

Post autor: yukon »

super toke,dzieki,abrdzo przydatny link :spoko:
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „I Wojna Światowa”