DALI

O wszystkim i o niczym, na serio i dla zabawy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Catadero
Forumowy reporter
Forumowy reporter
Posty: 1668
Rejestracja: 29 paź 2012, o 09:35
Województwo: Wybierz
Has thanked: 114 times
Been thanked: 352 times

DALI

Post autor: Catadero »

Właściwie Salvador Domingo Felipe Jacinto Dali i Domenech, marques de Dali de Pubol. Powszechnie znany jako SALVADOR DALI (1904-1967).

Wracając z Pancernego Muzeum w Kłaninie dostałem info, że niedaleko (ca 40 km) jest wystawa prac Salvadora Dali.
DALI K do L.JPG
DALI p4.jpg
To jedziemy.
W Galerii w Luzinie
DALI galeria.JPG
czynna jest wystawa prac Salvadora Dali-75 grafik, 24 dzieła ceramiczne i jedna płaskorzeźba. Wszystkie prace ze zbiorów prywatnych. Wstęp wolny.
Do tej pory z Jego prac znałem tylko dwie-chyba najbardziej popularne
DALI Trwałość pamięci.jpg
DALI Płonąca żyrafa.jpg
I kojarzyłem kilka innych, bez zagłębiania się i odpowiedzi na szkolne pytanie: "Co artysta chciał przez to powiedzieć ?" ;)
Prace wystawione w Luzinie inspirowane były twórczością Szekspira, Goethego, Cervantesa, Sandoza, Dantego i Hemingwaya. Sygnowane podpisem (czasem dodatkowe podpisy w treści obrazu lub podpis-wytłoczka).
DALI.JPG
DALI 14.jpg
To wyczytałem z opisu :hmm:
Wystawę obejrzałem, zrobiłem kilka zdjęć. Niestety, prace w większości za szkłem, więc odbicia światła od okien mocno zniekształciły obrazy i niewiele mogę pokazać.
DALI 1.JPG
DALI 2.JPG
DALI 6.JPG
DALI 8.JPG
DALI 9.JPG
Na ostatnim-inspiracją była Lady Godiva.

CD
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
These users thanked the author Catadero for the post (total 2):
yukonmariusz_w4
Rating: 11.11%
Awatar użytkownika
Catadero
Forumowy reporter
Forumowy reporter
Posty: 1668
Rejestracja: 29 paź 2012, o 09:35
Województwo: Wybierz
Has thanked: 114 times
Been thanked: 352 times

Re: DALI

Post autor: Catadero »

Dalej DALI. ;)
Wystawione były między innymi wymalowane karty do gry-do pokera i karty do tarota. Tylko część udało się w miarę porządnie sfotografować :bezradny:
DALI 13.JPG
A tak wygląda grafika Koń Trojański
DALI 12.JPG
A tu, bez względu na inspiracje grafika z dedykacją dla naszych CZAROWNIC :brecht:
DALI 666.JPG
Przy okazji przeglądania stron o słynnym surrealiście natrafiłem na to:
Salvador Dali w 1942 roku, w USA namalował obraz i zatytułował go "Melancholia".
DALI Melancholia.jpg
Na obrazie uwieczniona jest Polka-Klara DUX, pochodząca z małej miejscowości w okolicach Gniezna.
Klara Dux.jpg
Obdarzona fantastycznym głosem, który otworzył jej sceny operowe całego świata (a na pewno Europy i USA), pozwolił na poślubienie amerykańskiego milionera (Carl Swift to był trzeci z kolei mąż i ostatni).
Zmarła w 1967 roku w USA ale do tej pory nie doczekała się upamiętnienia w Witkowie koło Gniezna, gdzie przyszła na świat i spędziła kilkanaście lat życia.

C.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
These users thanked the author Catadero for the post:
mariusz_w4
Rating: 5.56%
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat”