z realizacją inwestycji budowlanych w latach 2013-2017 (wrzesień).
liczby wydawanych zezwoleń na prowadzenie badań archeologicznych oraz odkrywanych zabytków.
prowadzenie takich badań. Nie sprawowali również kontroli przestrzegania i stosowania przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami przez podmioty, które przyjęły zabytki w depozyt. W konsekwencji WKZ nie posiadali pełnej wiedzy o czasie i miejscu pozyskania zabytków, ich liczbie oraz sposobie ich przekazania i miejscu przechowywania28. Nieprawidłowości stwierdzono we wszystkich WUOZ.
A teraz szczególnie bulwersujące fakty
zabytków (27% badań) oraz pozyskanych zabytków (73%). Przekazanie w depozyt muzeum zabytków archeologicznych odkrytych podczas badań nie było poprzedzone wydaniem29 przez WKZ decyzji w tym zakresie (29%). Na podstawie dokumentacji zgromadzonej w WUOZ nie było możliwe ustalenie, czy po zakończeniu badań archeologicznych WKZ wydali decyzję o przekazaniu pozyskanych zabytków w depozyt (5%).
zgromadzona przez nich dokumentacja nie zawierała protokolarnego potwierdzenia przekazania zabytków w depozyt, a jeśli je przekazano, to nie było możliwe ustalenie, kiedy i komu przekazano zabytki, w tym bez wydania decyzji określającej miejsce ich przechowywania.
faktu ich przyjęcia, pomimo że właściwy WKZ nie wydał decyzji określającej miejsce ich przechowywania. Tylko w nielicznych jednostkach, w procesie przekazania zabytków uczestniczył WKZ. Blisko 1/3 muzeów nie była w stanie określić liczby zabytków archeologicznych przyjętych w depozyt, ponieważ nie ewidencjonowała ich w księdze depozytów, a w trzech z nich wpisy w księdze depozytów
prezentowały liczbę decyzji WKZ, zamiast liczby przyjętych zabytków. W konsekwencji Sprawozdania z działalności muzeum i instytucji paramuzealnej K-02 sporządzone przez 88% muzeów, nie odzwierciedlały liczby zabytków archeologicznych przyjętych w depozyt zgodnej ze stanem
faktycznym. Ponadto w 10 muzeach nie przeprowadzono30 komisyjnej kontroli zgodności wpisów dokumentacji ewidencyjnej ze stanem faktycznym zbiorów archeologicznych przyjętych w depozyt.
Wyniki kontroli jasno wskazują, że archeolodzy pracujący na inwestycjach często działają wbrew pozwoleniom, nie dochowują obowiązków dokumentacyjnych, przekazują zabytki wbrew prawu (poza protokołem). Mozemy się tylko domyślać, ile z tych zabytków zaginęło lub wypłyneło na czarnym rynku.
Udostępniajcie ten post gdzie się da
Link do pełnego raportu:
https://www.nik.gov.pl/plik/id,17992,vp,20582.pdf
Zrodlo:
https://www.facebook.com/permalink.php? ... __tn__=K-R