Strona 1 z 1

Pozostałości XIX wiecznego Fortu Prusy

: 2 lip 2014, o 08:33
autor: szamanka
Artykuł z mmszczecin.pl (czerwiec 2014 r.)

Mur odkopano w piwnicy dawnej pralni wojskowej przy ulicy Głowackiego, gdzie powstaje biurowiec.
(...)
Do odkrycia doszło przypadkowo. Ta część piwnic nie była zinwentaryzowana w dokumentach historycznych. Nie było tego miejsca na mapach. W czasie prac związanych z usuwaniem starych posadzek pracownicy odkryli, że część pralni była podpiwniczona.
Inwestor zdecydował, że trzeba kopać i tak budowlańcy odkryli mur.
Obszar nie jest objęty ochroną konserwatorską. Ale o znalezisku zostały zawiadomione służby.

- Pochyły fragment muru pochodzi niewątpliwie z XVIII wieku, widać różnicę w wiązaniu i w wielkości cegieł - mówi Małgorzata Gwiazdowska, Miejski Konserwator Zabytków. - Inny jest też rodzaj fugi. To prawdopodobnie mur zewnętrzny. To może być fragment Fortu Prusy.

Fort Prusy był niezależną twierdzą wyniesioną poza obręb miasta. Po przejęciu Szczecina przez Prusy, podjęto decyzję o budowie nowego zespołu umocnień. Ich kształt zaprojektował znany architekt Gerhard Cornelius von Wallrawe.

– Był najwybitniejszym fortyfikatorem w Niemczech, w XVIII wieku – mówi Michał Rembas, historyk. – Jego umocnienia były połączeniem ziemi, cegieł i kamieni. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak wyglądają jego dzieła powinien koniecznie zobaczyć fort na Owczej Górze w Kłodzku. Ale wyobrażenie o potędze umocnień Szczecina daje na przykład długość Bramy Królewskiej czy Portowej, które wówczas znajdowały się w ziemnym nasypie. Wallrawe był głównym projektantem rozbudowy Twierdzy Kłodzkiej, Nysy, Brzegu, Głogowa, Koźla i Świdnicy.

Obrazek
Plan Fortu Prusy z 1816 roku

Budowę rozpoczęto w 1724 roku. W 1725 roku król pruski Fryderyk Wilhelm I nakazał rozebranie średniowiecznych murów miejskich, a materiał z rozbiórki przeznaczyć na budowę nowych umocnień.
Fort Prusy powstał na miejscu wcześniejszych, szwedzkich umocnień - Gwiaździstego Szańca. W środku fortu z ulicami odchodzącymi promieniście od centralnego placu zbudowano dom komendanta, koszary, domy rzemieślników.

- Fort nigdy nie był szturmowany, a jego rozbiórkę i likwidację szańców rozpoczęto wraz z budową w XIX wieku koszar przy ul. Narutowicza i Głowackiego. Domy na terenie Fortu Prusy były utrwalone na fotografiach Szczecina z XX wieku - mówi dr Marek Łuczak, historyk.

Nie jest to pierwsze odkrycie tego rodzaju. Na początku 2013 roku znaleziono ceglany korytarz na budowie osiedla "Nowe Forty" w kwartale ulic Narutowicza, Kusocińskiego, Sowińskiego i Głowackiego. A w 2008 roku, gdy powstawała Kaskada, odkryto ceglany mur z początku XVIII wieku.
Dziś jego fragment eksponowany jest w Empiku Obrazek

Zdjęcia wykopalisk - http://www.mmszczecin.pl/photo/2029619#photoBrowsing
:pozdro:

Re: Pozostałości XIX wiecznego Fortu Prusy

: 2 lip 2014, o 20:30
autor: boss64
jak trafisz coś jeszcze starszego np. II, III lub IV wiek to śmiało możesz się chwalić :ukłon: :)

Re: Pozostałości XIX wiecznego Fortu Prusy

: 3 lip 2014, o 10:51
autor: szamanka
boss64 pisze:jak trafisz coś jeszcze starszego np. II, III lub IV wiek to śmiało możesz się chwalić :ukłon: :)
oki :spoko: to zabieram Cię do Czelina, oczywiście w nowym wątku :) :pozdro:

Re: Pozostałości XIX wiecznego Fortu Prusy

: 3 lip 2014, o 19:04
autor: GAD
Czelin, w sumie nie tak daleko mnie, byłem tam w tamtym roku :)