Strona 1 z 1

Ostrusza - cmentarz wojenny nr 143

: 23 mar 2021, o 11:28
autor: nytu
Cmentarz wojenny nr 143 - zaprojektowany przez Jana Szczepkowskiego, założony na planie prostokąta o powierzchni 1048 m2. Pomnikiem centralnym jest wysoki krzyż łaciński ze stylizowaną glorią na przecięciu ramion. Odnowiony ze środków budżetu Państwa Polskiego. Spoczywa na nim 9 żołnierzy armii austriacko-węgierskiej, 96 żołnierzy armii niemieckiej, 226 żołnierzy armii rosyjskiej. Wszyscy ci żołnierze zginęli 2 maja 1915 r. w czasie wielkiej ofensywy sprzymierzonych wojsk austro-węgierskich i niemieckich, zwanej bitwą pod Gorlicami. Wśród pochowanych jest 11 podoficerów, 3 chorążych, 2 oficerów. Wśród poległych są także żołnierze polskiej narodowości. W tym miejscu walka toczyła się bezpośrednio wzdłuż linii potoku Ostruszanka. Żołnierze rosyjscy dwukrotnie odparli atak, nim ostatecznie zostali pokonani.

Smutnym widokiem są walające się dookoła butelki po małpkach, śmieci, nieuprzątnięte kwiaty. Zastanawiającym zaś faktem jest wyjątkowo miękka gleba. Miałem wrażenie, że zaraz zapadnę się do którejś z mogił. Patrząc po zdjęciach cmentarz w scenerii letniej wygląda znacznie lepiej.

I Cytat na koniec. "Rudolf Broch i Hans Hauptmann, autorzy monumentalnej monografii o zachodniogalicyjskich cmentarzach I wojny światowej tak opisują ten cmentarz: „.. korzystne umiejscowienie przydrożnego cmentarza na znacznej skarpie, wzmacnia jego wymowę, a myślącemu artyście podsuwa gotowe rozwiązanie zadania. Jest tak, jak gdyby sama ziemia wyniosła to miejsce pamięci zasłużonych bohaterów ponad przeciętność codzienności, aby nań kierować wszystkie spojrzenia i na każdym przechodniu wymuszać świadomość jego obowiązku wdzięczności i czci wobec tych, którzy ocalili ojczyznę” - piękne słowa.


Widok na cały cmentarz.jpeg
Brama cmentarza.jpeg
Lewa strona.jpeg
Prawa strona.jpeg
Krzyż w centrum.jpeg
Widok na drogę.jpeg

Re: Ostrusza - cmentarz wojenny nr 143

: 29 mar 2021, o 07:20
autor: Waclaw
A tak wyglądał 15 lat wcześniej zaraz po remoncie , możecie sobie porównać co natura zrobiła po 15 latach.