Zakliczyn - cmentarz wojenny nr 293

Miejsca dopiero co odkryte i miejsca warte odwiedzenia
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nytu
ST-SIERZANT
ST-SIERZANT
Posty: 167
Rejestracja: 12 lis 2020, o 12:30
Województwo: Małopolskie
Has thanked: 25 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Zakliczyn - cmentarz wojenny nr 293

Post autor: nytu »

W świąteczny weekend odwiedziłem cmentarz wojenny nr 293 z Zakliczynie. Obiekt został zaprojektowany przez Roberta Motkę, znanego z wielu cmentarzy wojennych w okolicy (chociażby z opisanego przeze mnie c.w. nr 296 w Paleśnicy - viewtopic.php?f=117&t=15552&p=174437#p174437 ). Cmentarz został wyremontowany w 2018 roku, wobec tego w internecie krąży sporo zdjęć starszych i już nieaktualnych. Zbudowany jest na planie prostokąta, ogrodzony betonowymi blokami, połączonymi metalowymi przęsłami. Jego pole to 135 m2. Cmentarz jest dość charakterystyczny, ponieważ spoczywają nim wyłącznie żołnierze wyznania mojżeszowego. Według dostępnych mi źródeł pochowanych jest na nim w 12 mogiłach pojedynczych (macewach) 12 żołnierzy - 11 z armii austro-węgierskiej i jeden z armii rosyjskiej. Polegli oni lub zmarli w 1915 r. Wszyscy zmarli są zidentyfikowani - listę zmarłych można znaleźć tu: https://bit.ly/34P1sNS lub jak mniemam w książce J. Drogomira. Cmentarz zdobi pomnik z epitafium " UNS TOTEN IST NUR DEREN SCHRITT WILKOMMEN, DIE WÜRDIG SIND DER FRÜCHTE UNSERER SIEGE ", co oznacza " My zmarli witamy tylko tych, których godność jest owocem naszych zwycięstw". Wspaniałe słowa. Zauważyłem, że niezależnie od terminu renowacji, tablice informacyjne zawsze są w kiepskim stanie. Wypłowiałe, zdarte, brudne. Poniżej zdjęcia. Dwa ostatnie niestety nieco przesłonecznione.

Widok na cmentarz z zewnątrz.jpeg
Pomnik z epitafium.jpeg
Macewy po lewo.jpeg
Macewy po prawo.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
These users thanked the author nytu for the post (total 2):
ShadowsJaskółka
Rating: 11.11%
https://pnytko.pl/ - mój blog o nauce i technologii
Awatar użytkownika
Shadows
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 258
Rejestracja: 7 sty 2020, o 19:19
Województwo: Małopolskie
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Galicja

Re: Zakliczyn - cmentarz wojenny nr 293

Post autor: Shadows »

Ładny, niewielki cmentarzyk. Trochę nie po drodze, gdy lecę na BN, ale z czasem i tak będę musiał tam zawitać.

Tablice informacyjne niestety robią często tandetne, zazwyczaj jest to zalaminowany papier lub papier okryty pleksi, to płowieje, woda podchodzi...
...dead eyes, see no future...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mogiły, kurhany, pomniki”