Paleśnica - cmentarz wojenny nr 296

Miejsca dopiero co odkryte i miejsca warte odwiedzenia
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nytu
ST-SIERZANT
ST-SIERZANT
Posty: 167
Rejestracja: 12 lis 2020, o 12:30
Województwo: Małopolskie
Has thanked: 25 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Paleśnica - cmentarz wojenny nr 296

Post autor: nytu »

W miejscowości Paleśnica w województwie Małopolskim znajduje się cmentarz wojenny nr. 296. Według Wikipedii jest to cmentarz austriacki lecz bardziej trafnym określeniem jest cmentarz Austro-Węgierski. Pierwotnie zbudowany na planie pięcioboku (według projektu Roberta Motke na co wskazuje tablica informacyjna), obecnie zaś ma kształt czteroboku po remontach wykonanych w 2020 roku. Jego powierzchnia to 4,6 ara. W dziesięciu mogiłach zbiorowych i 21 pojedynczych pochowanych jest 67 żołnierzy armii Austro-Węgierskiej. Polegli oni 2 października 1914 i 3 kwietnia 1915 roku. Obiekt ten ma dwa krzyże betonowe i jeden krzyż z mieczy z datą 1915. Poniżej głównego krzyża znajduje się epitafium w języku niemieckim.
+ 1914
SCHÄTZE BIRGT DIESER BERG:
TREUE, MUTIGE MÄNNER
"Skarby kryje to wzgórze: wiernych, odważnych mężów."

Obiekt jest zadbany i świeżo po remoncie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
These users thanked the author nytu for the post (total 2):
Shadowsimperator
Rating: 11.11%
https://pnytko.pl/ - mój blog o nauce i technologii
Awatar użytkownika
Waclaw
Moderator
Moderator
Posty: 3352
Rejestracja: 27 gru 2015, o 13:58
Województwo: Małopolskie
Imię: Wacław
Has thanked: 116 times
Been thanked: 382 times

Re: Paleśnica - cmentarz wojenny nr 296

Post autor: Waclaw »

Nytu jak coś piszesz na temat cmentarzy pierwszo-wojennych to rób to dokładnie a nie po łebkach. Nie wiem z skąd masz takie informacje. Jeżeli brałeś je z tablicy informacyjnej to za pewnie jest na niej błąd. (Zapewne zleceniodawca tablicy wziął te dane z tej pozycji. "Oktawian Duda Cmentarze I Wojny Światowej w Galicji Zachodniej"). Według moich źródeł Jerzy J.P.Drogomir "Polegli w Galicji Zachodniej1914-15". na tym cmentarzu są trzy mogiły zbiorowe i 32 pojedyncze. Tylko zbiorowe są bezimienne, żołnierze nie zostali zidentyfikowani. Daty śmierci też są inne .
40 metrów dalej jest następny cmentarz Nr.295. Na którym jest pochowanych 46 żołnierzy Austro-Węgierskich i 15 rosyjskich.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
These users thanked the author Waclaw for the post:
Shadows
Rating: 5.56%
"Przyjaciel to wróg, który się jeszcze nie ujawnił" :sad:
Awatar użytkownika
Waclaw
Moderator
Moderator
Posty: 3352
Rejestracja: 27 gru 2015, o 13:58
Województwo: Małopolskie
Imię: Wacław
Has thanked: 116 times
Been thanked: 382 times

Re: Paleśnica - cmentarz wojenny nr 296

Post autor: Waclaw »

Z drugiego cmentarza Nr.295 mam tylko jedno zdjęcie. Za to z drzewami które zostały posadzone podczas budowy cmentarza. Niestety stary proboszcz wyciął bez zgody konserwatora zdrowe drzewa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
These users thanked the author Waclaw for the post:
Shadows
Rating: 5.56%
"Przyjaciel to wróg, który się jeszcze nie ujawnił" :sad:
Awatar użytkownika
nytu
ST-SIERZANT
ST-SIERZANT
Posty: 167
Rejestracja: 12 lis 2020, o 12:30
Województwo: Małopolskie
Kontakt:

Re: Paleśnica - cmentarz wojenny nr 296

Post autor: nytu »

Waclaw237 - odnosząc się do Twojej wypowiedzi. Nie wiem dlaczego uważasz, że robię coś po łebkach. Podałem wszystkie najważniejsze cechy tego obiektu i zrobiłem rzetelny opis, a weryfikowałem to tablicą informacyjną, a później Wikipedią. Dołączam zdjęcie tablicy która świadczy o słuszności mojej tezy:
20201220_151715 — kopia.jpg
Przeliczyłem ilość nagrobków pojedynczych i wyszło mi 21, co również pokrywa się z moją wypowiedzią. Mam posiadłość 5km od tego cmentarza i często tam bywam, więc dodatkowo mogę zweryfikować to w najbliższym czasie.

Uważam, że różnica w źródłach nie świadczy o olewackim podejściu. A co do Twojego zdjęcia cmentarza wojennego 295, to będzie o nim na pewno oddzielny temat w przyszłości. Ten temat traktuje o c.w. nr. 296.

Dziękuje za polecenie ciekawych pozycji o cmentarzach wojennych. Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
https://pnytko.pl/ - mój blog o nauce i technologii
Awatar użytkownika
Waclaw
Moderator
Moderator
Posty: 3352
Rejestracja: 27 gru 2015, o 13:58
Województwo: Małopolskie
Imię: Wacław

Re: Paleśnica - cmentarz wojenny nr 296

Post autor: Waclaw »

Tak jak myślałem na tablicy jest błędna informacja. A i cmentarz został odnowiony po łebkach brak niektórych krzyży z tabliczkami.
I tu się sprawdza powiedzenie :hmm: " nieprawda powtarzana wielokrotnie i na dodatek umieszczona w internecie staje się prawdą" :zakrywa:
"Przyjaciel to wróg, który się jeszcze nie ujawnił" :sad:
Awatar użytkownika
Waclaw
Moderator
Moderator
Posty: 3352
Rejestracja: 27 gru 2015, o 13:58
Województwo: Małopolskie
Imię: Wacław

Re: Paleśnica - cmentarz wojenny nr 296

Post autor: Waclaw »

Tu masz plan jak powinno wyglądać pole grobowe. nr.1, 2, 20 to zbiorowe groby. Tak się składa że Paleśnica to i moje miejsce swego czasu bywałem tam bardzo często. Pola grobowe nieponumerowane to "rezerwa" na ewentualne pochówki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Przyjaciel to wróg, który się jeszcze nie ujawnił" :sad:
Awatar użytkownika
nytu
ST-SIERZANT
ST-SIERZANT
Posty: 167
Rejestracja: 12 lis 2020, o 12:30
Województwo: Małopolskie
Kontakt:

Re: Paleśnica - cmentarz wojenny nr 296

Post autor: nytu »

Waclaw237 - na pewno w jednym z Toba się zgodzę. Cmentarz został odnowiony na szybkiego. Uważam, że za kwotę przeszło 150tys zł można było zrobić to lepiej. Patrzę w sieci i wszędzie spotykam się z określeniem 10 mogił zbiorowych i 21 pojedynczych. Często bywa, że cmentarz ulega zmianom i nie wygląda tak jak na planie.

Pozwolę sobie dodać linki:

http://grobywojenne.malopolska.uw.gov.p ... Obiekt/904 - dokładny opis wraz ze źródłami, jeszcze przed renowacją

https://www.sekowa.info/photo/object/okreg8/plan296.jpg - plan który podesłałeś w wyższej rozdzielczości
https://pnytko.pl/ - mój blog o nauce i technologii
Awatar użytkownika
Waclaw
Moderator
Moderator
Posty: 3352
Rejestracja: 27 gru 2015, o 13:58
Województwo: Małopolskie
Imię: Wacław

Re: Paleśnica - cmentarz wojenny nr 296

Post autor: Waclaw »

Przypuszczam skąd te10, ktoś spojrzał na plan policzył większe pola grobowe potraktował groby od 30 do 35 numeru jako zbiorowy i planowane ( niewykorzystane) i wyszło dziesięć. Informacja poszła w internet i mamy teraz taką informację.
"Przyjaciel to wróg, który się jeszcze nie ujawnił" :sad:
Awatar użytkownika
Waclaw
Moderator
Moderator
Posty: 3352
Rejestracja: 27 gru 2015, o 13:58
Województwo: Małopolskie
Imię: Wacław

Re: Paleśnica - cmentarz wojenny nr 296

Post autor: Waclaw »

Dla zajmujących się tematyką Galicyjskich Cmentarzy Wojennych J.P. Drogomir to guru w tym temacie, spędził parę lat w archiwach w Krakowie i Wiedniu. Spis poległych na każdym cmentarzu sprawdzał że wszystkich dostępnych źródeł, które ocalały z pożogi II wojennej.
"Przyjaciel to wróg, który się jeszcze nie ujawnił" :sad:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mogiły, kurhany, pomniki”