Krzczonów Lubelskie Mogiły Szwedzkie

Inne konflikty zbrojne, nie pasujące do powyższych działów
ODPOWIEDZ
KeyStarS
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 4
Rejestracja: 8 sie 2019, o 23:14
Województwo: Brak

Krzczonów Lubelskie Mogiły Szwedzkie

Post autor: KeyStarS »

Witam serdecznie poszukiwaczy szukam cennych informacji na temat Historii Krzczonowa i Okolic .Interesuje mnie jedno wydarzenie związane z tą wsią a konkretnie Legenda o mogiłach szwedzkich , teraz przytoczę fragmenty .

pułkownik Torneskold zwany „Sokołem Skandynawii” posłuszny rozkazowi króla, z rajtarami i częścią piechoty ruszył na zwiad. Szedł przez Lublin i Krzczonów w stronę Piask. Ruch oddziałów wykryli Liwini pod dowództwem wojewody Sapiehy.Szwedzi stanęli na odpoczynek między Krzczonowem a Żukowem. Zwycięstwo uśpiło ich czujność i zaniechali koniecznej ostrożności. Tymczasem Sapieha podążywszy za Szwedami schował się w pobliskich lasach okrążając ich. Szwedzi niczego nie przeczuwając, udali się spokojnie na spoczynek.O brzasku obudził ich huk armat z trzech stron, a z lasu wyłoniły się wojska wojewody okrążając obozowisko. Zanim dowódca szwedzki zrozumiał w czym rzecz, został otoczony i wtedy zostało tylko jedno: zginąć z honorem. Próbował jeszcze wysłać posłańca po pomoc, ale się nie udało. Rajtarzy, piechurzy cięci szablami bez litości, w jarach, w lesie i po strumykach rzecznych, padali przy błękitnym sztandarze swego króla, tak „że ani jeden świadek klęski nie uszedł”. Litwini pogrzebali szybko swoich na wzgórzach, w pobliżu źródła. Chłopi zaś mieli zająć się oficerami i żołnierzami szwedzkimi. Przestraszeni uciekli do lasu bojąc się zemsty Szwedów. Niepogrzebane ciała ze względu na upalny dzień zaczęły się psuć i śmierdzieć, wydane na łup ptactwa, wilków i psów. Gdy wrócili chłopi z lasu, zastali straszny widok: ogromny smród i setki zwłok bez rąk, nóg i innych części ciała leżące pokotem. Widok był przerażający. Staraniem miejscowego plebana, w obawie kary Bożej i zarazy, żołnierzy pochowano na miejscu bitwy: w lasach i na wzgórzach. Szwedzkich oficerów powieziono do Krzczonowa, ale jako innowierców nie pochowano na cmentarzu kościelnym tylko na starym „cmentarzysku pogańskim”. Odtąd cmentarzysko prehistoryczne nazwano „szwedzkimi mogiłami”.
To było by na tyle
Ostatnio byłem w tym miejscu i zwiedzałem teren niestety żródło wyschło i jest to świetna okazja aby sprawdzić to koryto które po nim zostało .Teren jest nieco górzysty ,obok żródełka znajduje się małe jeziorko o wszelkie informacje będę wdzięczny ,mogą być też inne informacje z różnych wydarzeń historycznych :polska: :piwko:
Awatar użytkownika
tisio
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 2147
Rejestracja: 29 paź 2012, o 06:55
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Lublin

Re: Krzczonów Lubelskie Mogiły Szwedzkie

Post autor: tisio »

Z tego co słyszałem, temat znany od lat i miejsce doszczętnie przeszukane.
Bóg, Honor, Ojczyzna
Awatar użytkownika
morgan
SIERZANT
SIERZANT
Posty: 145
Rejestracja: 9 wrz 2018, o 12:05
Województwo: Podkarpackie

Re: Krzczonów Lubelskie Mogiły Szwedzkie

Post autor: morgan »

Mimo wszystko warto tam jeszcze zagłębić się :-D w temat
Powodzenia :spoko:
KeyStarS
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 4
Rejestracja: 8 sie 2019, o 23:14
Województwo: Brak

Re: Krzczonów Lubelskie Mogiły Szwedzkie

Post autor: KeyStarS »

Nadal brak informacji poza tym co wiem :(
Awatar użytkownika
PINGWIN
Generał Broni
Generał Broni
Posty: 2159
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 14:47
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: lIIIRP

Re: Krzczonów Lubelskie Mogiły Szwedzkie

Post autor: PINGWIN »

Miejsce przeszukane już dawno, była nawet afera bo debile kopali ,nie szanując prochów żołnierzy.
"Śmierć żołnierza jest święta,
Łamie nakaz nienawiści.
Przyjaciel i wróg, już wolni od ran
Są warci tej samej miłości i chwały"
K. Lipiński
saleso
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 16 cze 2022, o 01:31
Województwo: Podlaskie
Kontakt:

Re: Krzczonów Lubelskie Mogiły Szwedzkie

Post autor: saleso »

Niezwykle ciekawe i historyczne miejsce. Na pewno warto odwiedzić.
Szukasz ciekawych seriali? Sprawdź https://seriale.co/
Marguz2
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 261
Rejestracja: 26 lut 2017, o 20:36
Województwo: Lubelskie

Re: Krzczonów Lubelskie Mogiły Szwedzkie

Post autor: Marguz2 »

PINGWIN pisze:
22 gru 2019, o 22:34
Miejsce przeszukane już dawno, była nawet afera bo debile kopali ,nie szanując prochów żołnierzy.
Niestety nie brakuje takich debili. Któregoś razu natknąłem się w lesie na gościa który ostrzegał przed łażeniem bo tubylcy bardzo niemile mogą nas przywitać, zapytałem go o powód to powiedział, że jakieś kuje rozkopali mogiłę, porozrzucali szczątki przy kopaniu i odjechali.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne konflikty”