Blacha

Rzeczy nie pasujące do powyższych działów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kiler64
PLUTONOWY
PLUTONOWY
Województwo: Podkarpackie

Blacha

Post autor: kiler64 » 6 lis 2018, o 20:12

Witam, wpadła mi niedawno taka blacha. Prawdopodobnie francuska lokomotywa, a raczej część do tej lokomotywy o czym świadczy wysoki numer. Dodam jeszcze, że znaleziona została w pobliżu stacji kolejowej, może ktoś wie coś więcej?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Andre
ST-CHORAZY
ST-CHORAZY
Województwo: Wybierz

Re: Blacha

Post autor: Andre » 7 lis 2018, o 12:25

Moim zdaniem, po pogrzebaniu w necie, to oznaczenie z francuskiego wagonu towarowego, przedwojennego, typ wagonu NTyw. Nie wiem czemu ostatnia literka to v nie w, ale informacje wskazują że to wagon typu NTyw (zresztą nie było typu z literką v na końcu).

W czasie drugiej wojny św. wagon, od którego jest ta blaszka, zapewne przejęła i wykorzystywała armia niemiecka. Sam wagon wyprodukowany zapewne w okresie międzywojennym.

Nie znalazłem w necie ani jednego zdjęcia pokazującego tego rodzaju blaszkę (z jakimkolwiek takim czy innym oznaczeniem) na jakimś wagonie, nie wiem więc w którym miejscu była umieszczona. Oprócz tego takie oznaczenia z numerem seryjnym wagonu malowano też na burtach, gdzie były dobrze widoczne.

ETAT to jedna z francuskich przedwojennych firm (przewoźników) kolejowych - Chemins de fer de l'État
Link.

Pod poniższym linkiem jest pdf - to jakiś oryginalny dokument państwowych kolei francuskich Société nationale des chemins de fer français (SNCF) z 1939 r., zawierający zasady transportu kolejowego na potrzeby armii, konkretnie opisujący wagony nadające się (w okresie mobilizacji, wojny) do transportu różnych pojazdów (kołowych, gąsienicowych, konnych). I jest też w tabelach wykaz wagonów, ile wagonów, jakich typów, w jakich regionach kraju, są podane zakresy numerów seryjnych.
Na stronie 6 tego pdfa są opisane oznaczenia literowe.
A na stronie 11 (to strona ze skanem dwóch stron, więc ta część po prawej, na dole), jest m.in. zakres numerów wagonów: 135751 -136000 .
W tym zakresie mieści się numer z Twojej blaszki, jak widać jest to wagon typu NTyw. Był w regionie Ouest - czyli zachód.
Moim zdaniem, po pogrzebaniu w necie, to oznaczenie z francuskiego wagonu towarowego, przedwojennego, typ wagonu NTyw. Nie wiem czemu ostatnia literka to v nie w, ale informacje wskazują że to wagon typu NTyw (zresztą nie było typu z literką v na końcu).

www.archives-historiques.sncf.fr/pdf/0505LM0009-006.pdf

SNCF powstało w 1938 r., gdy znacjonalizowano i połączono w jedno różne francuskie firmy kolejowe.
Link

Tu miniaturowe modele takiego wagonu:
https://www.aandhmodels.co.uk/wb-497-et ... 2756-p.asp
https://www.latelierdutrain.com/wagon-m ... wb497.html
https://vapeurlau.fr/boutique-achat/tra ... ref5735-f/

Łatwiej znaleźć modele. Jakieś zdjęcia prawdziwych wagonów też wczoraj widziałem, ale nie jestem już pewien czy to były dokładnie zdjęcia tego typu wagonu, sprawdzę jeszcze po południu.
Andre
ST-CHORAZY
ST-CHORAZY
Województwo: Wybierz

Post autor: Andre » 7 lis 2018, o 18:19

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kiler64
PLUTONOWY
PLUTONOWY
Województwo: Podkarpackie

Post autor: kiler64 » 7 lis 2018, o 20:11

Andre dzięki za informacje, a ta literka V być może była to litera W, bo akurat w tym miejscu jest wyraźne wgniecenie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne..”