Komunikat PZE z 11.09.2018 r

Nasza pasja w prasie, literaturze, filmach...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dumadar
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL
Posty: 61
Rejestracja: 21 kwie 2015, o 14:35
Województwo: Zachodniopomorskie
Imię: Marcin
Lokalizacja: Ziemia Drawska

Komunikat PZE z 11.09.2018 r

Post autor: Dumadar » 11 wrz 2018, o 12:24

Tekst pochodzi z:http://pze.org.pl/Polski_Zwiazek_Ekspol ... 8_wrzesnia

Komunikat po spotkaniu środowisk eksploratorów, które odbyło się 8 września

Jak już informowaliśmy, w sobotę, 8 września w gmachu Politechniki Warszawskiej odbyły się konsultacje społeczne środowiska eksploratorów w sprawie kształtu nowej Ustawy o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji niebędących członkami Polskiego Związku Eksploratorów, poszukiwacze niezrzeszeni oraz - ze strony organizatora spotkania - członkowie zarządu PZE: Jacek Wielgus, Piotr Brzozowski i Robert Liszka. Celem spotkania było zasięgnięcie opinii środowiska eksploratorów, niebędących w strukturach PZE, na temat kierunku proponowanych zmian.

W trakcie spotkania uczestnicy Zespołu Konsultacyjnego przy MKiDN złożyli sprawozdanie z wyników dotychczasowych uzgodnień PZE na rzecz zmiany przepisów dotyczących eksploratorów. W rozmowach z ministerstwem pojawiły się dwie propozycje zmian. Zmian na tyle istotnych i daleko idących, że bez głębszych konsultacji nie mogliśmy sami zdecydować którą drogą pójść w kierunku zmian.

Dwie propozycje
Pierwszą propozycją, jaka się pojawiła ze strony Ministerstwa jest uproszczenie procedur przy składaniu wniosków o pozwolenia na poszukiwania zabytków do wojewódzkich konserwatorów zabytków poprzez zgłoszenie. Brak odmowy w terminie 30 dni byłby automatyczną zgodą konserwatora na poszukiwania. W tym jednak przypadku wymagana by była dodatkowo pisemna zgoda właściciela terenu oraz mapka.

Druga propozycja bardziej liberalna skutkowała by pewną reglamentacją czyli licencje. Licencja uprawniająca do poszukiwań - na wzór karty wędkarskiej - gdzie wymogami podstawowymi byłoby szkolenie oraz imienna rejestracja poszukiwacza. Posiadacz takiej licencji informowałby tylko mailowo lub pisemnie wojewódzkiego konserwatora zabytków o podejmowanych działaniach w terenie.

Co jest zabytkiem?
Poproszono nas również o propozycję cezury czasowej co do określenia, co jest, a co nie jest zabytkiem.

Polski Związek Eksploratorów stanął na stanowisku, że aby rozpocząć prace nad kształtem nowych przepisów należy doprecyzować i jasno określić kilka zasadniczych kwestii takich jak:
1. Co to jest zabytek i zabytek archeologiczny?
2. Czy teren całego kraju uważany jest za stanowisko archeologiczne, a jeżeli nie to dlaczego wymaga się zgód na poszukiwania poza zabytkami i stanowiskami archeologicznymi?
3. W jakich sytuacjach nie jest wymagana zgoda na poszukiwania?
4. Dlaczego poszukiwania przedmiotów metalowych poza stanowiskami archeologicznymi i zabytkami z użyciem detektora traktowane są jako poszukiwania zabytków?

Jasne określenie się Ministerstwa w tych sprawach jest, zdaniem Polskiego Związku Eksploratorów, kluczowe aby prace nad nowymi przepisami mogły się w ogóle rozpocząć.

Wnioski ze spotkania
Uczestnicy spotkania praktycznie jednogłośnie przyjęli wariant licencji jako rozwiązanie najbardziej sensowne. Jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach, dlatego o tym czy była by to najlepsza opcja, okaże się podczas rozmów w ministerstwie.

Polski Związek Eksploratorów stoi na stanowisku, że jasne i precyzyjne przepisy prawa będą najlepszym rozwiązaniem. W takim przypadku nie były by potrzebne żadne pozwolenia ani licencje.

Rozmów ciąg dalszy...
18 września 2018 roku odbędzie się kolejne spotkanie w Departamencie Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem spotkania będzie przedstawienie propozycji wytycznych do rozporządzenia MKiDN w celu ujednolicenia procedur wydawania pozwoleń na poszukiwania w całym kraju.

Nowelizacja Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami rozszerzyła uprawnienia Generalnego Konserwatora Zabytków. W związku z tym chcemy wykorzystać nadarzającą się okazję by doprowadzić do ujednolicenia procedur wydawania pozwoleń na poszukiwania oraz wyeliminować złe i nieżyciowe praktyki stosowane przez WKZy.

Podczas spotkania będą omawiane również propozycje zmian w nowej Ustawie.

Zarząd
Polskiego Związku Eksploratorów
http://tempelburg.pl/
Teknetics Delta 4000 >>> Rutus Argo v3 DD 29 >>> Nokta Fors Relic >>> Rutus Alter 71 DD28+CC23+MAS13,5"
cx maniak
Mł. Chorąży Sztab.
Mł. Chorąży Sztab.
Posty: 317
Rejestracja: 17 mar 2013, o 20:30
Województwo: Podlaskie
Imię: Tadeusz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Komunikat PZE z 11.09.2018 r

Post autor: cx maniak » 13 wrz 2018, o 08:30

Zadane pytania Ministerstwu są bardzo trafne, tylko czy zostanie udzielona precyzyjna odpowiedź to inna kwestia. Obecna sytuacja jest organom bardzo na rękę. Wszystko można podciągnąć pod definicję zabytku, a więc każdego z wykrywaczem pociągnąć do odpowiedzialności karnej. Nawet gdy ktoś będzie szukał zgubionej skiby od pługa na polu. Bo czy przedmiot wyprodukowany w milionach sztuk i często występujący jest zabytkiem? Jak chociażby monety okresu PRL. A jak ktoś szuka na przykład złomu stalowego na terenie rozebranej linii kolejowej to też szuka zabytków? Bo podkladki szynowe i wkręty są bardzo cennym materiałem archeologicznym...
These users thanked the author cx maniak for the post:
DEX
Rating: 5.56%
Edek HM, Chance PI, Kret 2, Fortuna-M na ukończeniu, Quasar ARM .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Media i literatura”