Procedura robienia cewek.

Samoróbki i pomysły na własne wykrywacze
j570
PLUTONOWY
PLUTONOWY
Województwo: Wybierz

Re: Procedura robienia cewek.

Post autor: j570 » 27 wrz 2018, o 08:52

Drobna uwaga. Przekonanie o strojeniu na "zero mV" nie wzięło się znikąd. To jest wymagane zazwyczaj w przypadku wykrywaczy analogowych. Dlatego zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z tematem który realizujemy.
Awatar użytkownika
Roch68
CHORAZY
CHORAZY

Post autor: Roch68 » 5 paź 2018, o 18:22

@perkun Czy mi się zdaje czy jedną z cewek nawijasz licą - przyznam że rozważałem taki zabieg w celu poprawy parametrów cewki?
No i słusznie Roch Rocha spłodził ...
Awatar użytkownika
perkun
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Post autor: perkun » 5 paź 2018, o 20:50

Nie . Jest to zwykły drut 0.20
Przy takich częstotliwościach lica raczej nie ma sensu.
All-1->Eldorado->IDX->KPOT-2->Cibola->Fortuna-M2/QuasarARM/Golden Mask 4WD
aothunterpl
PLUTONOWY
PLUTONOWY

Post autor: aothunterpl » 6 paź 2018, o 13:24

Perkun ile ci wychodzi wagowo taka DD33 poniżej 500g.

Co dajesz jako wypełniacz.

No i kolejne pytanie jak wam długo utrzymują parametry domowe cewki , po polowych bojach typu wilgoć , stuku puku o konary i kamienie.

Ja od siebie chciałbym dodać, że na poprawną pracę cewki ma też dużo znaczenia poprawnie zaprojektowana konstrukcja obudowy (grubość , sztywność , wyprofilowanie, również ważny jest sam uchwyt uszu i jago okolica)

Gdyż mi się kiedyś zdarzyło w jednej z pierwszych konstrukcji że podczas montowania sztycy i dokręcenia uszu cewki , ta odjeżdżała z tego powodu, że nie było dość sztywnej konstrukcji w tym miejscu

Dlatego większość fabrycznych cewek , obudów jest robiona na wtryskarkach aby miejsce uszu było możliwie pewne mechaniczne i sztywne.

Pozdrawiam
cx maniak
ST-CHORAZY
ST-CHORAZY
Imię: Tadeusz

Post autor: cx maniak » 6 paź 2018, o 21:40

Witam.
Również uważam że uszy to newralgiczne miejsce sondy. Można je na maksa usztywniać np poprzez zatopienie kawałków laminatu FR4, czy zalać tworzywem obudowy sondy. Albo wręcz przeciwnie, zrobić aby były maksymalnie elastyczne wzgledem reszty. Ściskanie srubą sztycy nie miałoby wtedy wpływu na srodkową cześć z cewkami. Fabryczne sondy niektórych firm mają warstwę amortyzujacą cewki wzgledem obudowy, coś na kształt gumowej pianki okalającej usztywnione cewki.
Co do wytrzymałości to po kilku latach, moja cewka DD25 do Quasara odpłyneła o ok 200mV i ma teraz ok 300.
Edek HM, Chance PI, Kret 2, Fortuna-M na ukończeniu, Quasar ARM .
NIKT1313
Porucznik
Porucznik
Województwo: Brak
Has thanked: 27 times
Been thanked: 91 times

Post autor: NIKT1313 » 6 paź 2018, o 22:22

Tak jak mówiłem proszę o nie traktowanie moich wynurzeń jako wyznacznik , ale co do balansowania miałem racje pisząc o tym że cyfrówki zapisują sobie poziom zbalansowania jako tzw. zero a jako że w analogach tego nie ma to trzeba ''ciągnąć' maxymalnie do 0mV :D

Widzę że kolegów zmotywowałem :piwko: :brecht: do dyskusji czas wiec na ciąg dalszy moich dywagacji czyli:

nie zalewaj czyli o balansowaniu cewki i żywicach ciąg dalszy czyli część druga....

Mamy ułożone cewki i zgrubnie ustawione i unieruchomione w obudowie. Stosując quasara ARM lub oscyloskop należy tak ustawić cewki względem siebie żeby balans był jak najmniejszy . Postaram się to opisać - choć nie wiem czy uda się to zrobić na tyle zrozumiale by każdy mniej wiecej pojął o co chodzi. Na początku mocujemy (klejem glutem itp) zewnętrzną cześć obu cewek czyli te które się nie przecinają - a następnie oddalając od siebie obie cewki w przestrzeni przecinającej staramy się ustawić taki balans który jest najmniejszy . Wiem że to ciężko pojąć ale lepiej tego nie opiszę. Balans w quasarze ARM powyżej 1,9V czyli 1900mV jest traktowany jako przesterowanie sygnału - z ciekawości dodam że podobnie jest w oryginalnym TEKNETICS T2 . Jak cewki nie chcą się zestroić do 200-300mV należy zamienić bieguny cewki TX i próbować raz jeszcze. JESZCZE JEDNA CHYBA najważniejsza rzecz należy zostawić PĘTELKĘ z cewki TX która po zaschnięciu pierwszej warstwy epokxydu i nałożeniu wierzchniej warstwy ekranu grafitowego bedzie służyć do dostrojenia docelowego naszej cewki. Pętelka ta musi być pinowo w stosunku do cewek - potem ją położymy i zmieniając jej kształt i ułożenie skorygujemy balans.Choćbyśmy ustawili teraz balans powiedzmy 60mV to po zaschnięciu a już na 100% po graficie potrafi to odlecieć nawet powyżej 1500mV . NIe wiem czy coś ktoś z tego zrozumiał ale tylko tak jestem w stanie to opisać.

Teraz to na co czekało wiele osób. Czym zalewamy cewki . Cóż wariantów i możliwości jest wiele . Chodzi o to żeby materiał usztywnił cewki oraz przy zastyganiu miał jak najmniejszy skurcz oraz był termostabilny. Rosjanie z ciekawostek dodam używają np. roztopionego kleju na gorąco - POWAŻNIE jako warstwy środkowej. BO jeszcze zapomniałem dodać że cewki zalewamy przynajmniej 2 lub jeszcze lepiej 3 warstwami materiału. Raz że po usztywnieniu nalezy dorobić warstwe ekranu a dwa że trzeba fizycznie ochronić cewki przed uszkodzeniem - w końcu będziemy tym szurać po piachu , lesie i kamieniach.

Ok . Ile warstw ostatnio stosuje . Otóż 3 :D tak tak aż trzy . Usztywnienie ABS to warstwa pierwsza . TU można zastosować czysty EPIDIAN 53 z utwardzaczem Z1 oraz warstwe włókna szklanego - lub innego materiału usztywniającego . Nakładamy pędzelkiem cienką warstwe E53 i na nią kleimy włókno szklane i przesycamy żywicą.
Co do proporcji E53 +Z1 to standartowe 10:1 wagowo czyli na 10g E53 1 g Z1.
Druga warstwa to zalanie cewek - Tu wymagana jest małoskurczliwość żywicy i tu pomagają MIKROSFERY ! Cóż to takiego ano takie małe baloniki szklane napełnione powietrzem które zwiększają objętość nie powodująć wzrostu wagi a przede wszystkim powodojuą że żywica schnąc ma mniejszą kurczliwość i w mniejszym stopniu oddziałuje na cewki czyli znowu mniej wpływa na balans. Proporcje są takie że mikrosfer dodajemy 30 -35% w stosunku do całkowitej wagi mieszaniny - wiec jak dajemy 100g E53 + 10g Z1 to dodajemy ok 50g MIKROSFER. Zalewamy cewki ale tylko do wysokości cewek - musimy zostawić miejsce na wierzchni ( a raczej spodni :D) ekran oraz ostateczną warstwę żywicy.
Schniecie każdej warstwy to ok 24 h a pełne utwardzenie ok 1tyg.
Po zaschnieciu nakładamy ekran czekamy na wyschnięcie - uwaga tu na pewno nastąpi ODLECENIE CEWKI na 1000% i temu zostawiamy pętelkę którą możemy doprowadzić balans do normalności
Po zaschnieciu pętelką poprawiamy balans i usztywniamy ją klejąc glutem czy w inny sposób. I w ten o to sposób możemy zalać ostatnią warstwe żywicy .
Tu stosuje dwie wersje od niedawna- można zalać tą samą mieszanką co warstwę drugą - w ten oto sposób mamy szarą spodnią cześć cewki czyli E53+ Z1+ mikrosfery lub to co robie ostatnio warstwa E53+Z1 + ok 5% czarnego barwnika do farb - przez co raz mamy inną twardość warstwy a dwa czarny spód naszej cewki.

Czemu E53 - raz że jest polecany do zalewania elektroniki , dwa lepiej przesąca żywice , trzy jest dość lejący się co jest bardzo przydatne szczególnie po dodaniu mikrosfer gdzie mieszanina jest BAAAAAAAAARDZO gęsta- pomaga niewielkie podgrzanie.

Po zaschnięciu powinniśmy uzyskać mniej wiecej coś takiego jak na fotce . Widać warstwy grafitowego ekranu - dwie ( 3 ) warstwy żywicy z mikrosferami ,cewki oraz podłaczenie ekranu - to te małe kropki :D .Uprzedzając pytania zrobiłem przekrój w celach edukacyjnych - uszkodzonej cewki mojej konstrukcji - zachciało mi się kombinować po zalaniu z długością kabla i balans poleciał w kosmos :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
These users thanked the author NIKT1313 for the post:
slawek153
Rating: 6.25%
aothunterpl
PLUTONOWY
PLUTONOWY

Post autor: aothunterpl » 8 paź 2018, o 19:15

Ile Ci wagowo wychodzą takie dd 27-30cm

Można też zamiast warstwy grafitu zastosować ją w pokrywie cewki jak to robi

np Whithes , Rutus.
NIKT1313
Porucznik
Porucznik
Województwo: Brak

Post autor: NIKT1313 » 8 paź 2018, o 19:24

W jakiej pokrywie? bo nie bardzo rozumiem? Wagowo ok 380-420g wychodzi DD27 - razem z kablem i wtykiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Samoróbki i patenty”