Depozyt Hansa Franka

Wszystko co związane z II Wojną Światową
Awatar użytkownika
slawek153
Porucznik
Porucznik
Województwo: Mazowieckie
Imię: Sławek

Re: Depozyt Hansa Franka

Post autor: slawek153 » 21 maja 2018, o 15:54

Duza szlifierka kątowa i tarcze diamentowe kup. Ponacinaj najgłębiej co 3 cm. przecinak w 3 godziny rozdupcysz.
Awatar użytkownika
witmos
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY
Województwo: Dolnośląskie
Imię: Witold

Post autor: witmos » 21 maja 2018, o 16:18

Kolego Sławku, taka szlifierka i tarcze to spory wydatek, poza tym jej moc, zapewne ponad 1000 W wymusi zakup nowego, mocniejszego agregatu, następne kilka tys. Wszystko się odbywa w terenie, potrzebne własne zasilanie, mnie na to po prostu nie stać. Muszę nadrabiać braki finansowe zwiększonym wysiłkiem i wydłużonym czasem pracy. Wczesną wiosną zatrudniłem firmę z georadarem, zapłaciłem ponad 3 tys. i g.....no im wyszło, czyli nic nie znalezli. Miesiąc pózniej przyjechała ekipa z jednej z wyższych uczelni, zrobili badania, inne wyniki, ciekawe widoki, zero kosztów. Muszę powalczyć tym co mam, ważne, że skała się kruszy i jest postęp.
Awatar użytkownika
slawek153
Porucznik
Porucznik

Post autor: slawek153 » 21 maja 2018, o 18:51

Ciężki temat, ciężko coś doradzić, szkoda że tak daleko bo ja mam duży agregat jak na swoje potrzeby i szlifierkę.
Awatar użytkownika
witmos
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY
Has thanked: 2 times
Been thanked: 19 times

Post autor: witmos » 21 maja 2018, o 19:49

Fajnie by było gdybyś był gdzieś bliżej, ale jak coś odkryję to jesteś pierwszym zaproszonym, oczywiście obok kilku koleżanek i kolegów na otwarcie sezamu hansa.
These users thanked the author witmos for the post:
slawek153
Rating: 6.67%
Awatar użytkownika
slawek153
Porucznik
Porucznik

Post autor: slawek153 » 21 maja 2018, o 20:23

Dziękuje z wielką chęcią bym skorzystał z zaproszenia, jak byłbym bliżej z chęcią bym pomógł i bardzo szybko byśmy sobie z tym poradzili. A tak to u mnie prawie Mazury, gdzie do skalnych terenów.
Awatar użytkownika
slawek153
Porucznik
Porucznik

Post autor: slawek153 » 21 maja 2018, o 20:48

witmos pisze:
21 maja 2018, o 16:18
Wczesną wiosną zatrudniłem firmę z georadarem, zapłaciłem ponad 3 tys. i g.....no im wyszło, czyli nic nie znalezli.
Zmieniając trochę temat, dla urozmaicenia ciekaw jestem ile taka ekipa mogłaby kosztować ?????https://youtu.be/ZB-MOGw0RMo
Awatar użytkownika
witmos
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY

Post autor: witmos » 22 maja 2018, o 08:42

Technika kosmiczna i zwyczajnie dla nas nieosiągalna
Awatar użytkownika
slawek153
Porucznik
Porucznik

Post autor: slawek153 » 22 maja 2018, o 11:31

Tak, ale robi wrażenie.
Awatar użytkownika
witmos
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY

Post autor: witmos » 23 maja 2018, o 09:13

Jest trudniej niż się spodziewałem. Odłupuję niewielkie kawałki skały, a wcześnie muszę wykonać czasochłonne otwory.
Chyba spędzę dużo więcej czasu zanim się przebiję do korytarza i to pod warunkiem, że nie będzie następnych niespodzianek
w rodzaju jego blokady na przestrzeni kilku metrów. Dodatkowo głaz nad stropem, chyba go delikatnie dookoła uwolnię, a następnie
z pomocą wyciągarki wyrwę. Oceniam, że może ważyć nawet 300-400 kg. A może ten głaz korkuje wejście do korytarza od góry czy
tylko został ukryty?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
witmos
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY

Post autor: witmos » 23 maja 2018, o 13:18

Parę miesięcy temu w martwym okresie mojego kopania odwiedziłem delegaturę WKZ w Legnicy, a konkretnie jej archiwum. Zostałem przyjęty bardzo miło
i udostępniono mi wszystkie materiały pewnego kościoła z terenu moich poszukiwań. Wiem, że wszyscy wiedzą o który kościół chodzi. Poszukiwałem zapisów nt. przeprowadzonych prac konserwatorskich w tym kościele po wojnie. Nie znalazłem nic interesującego w tym zakresie, no po za zdjęciem interesującego mnie obiektu z dość szczegółowym, fachowym opisem. W kościele tym są dwa ołtarze boczne, prawy z Jezusem, lewy z Pietą. Tak się szczęśliwie złożyło, że w Instytucie Herdera w Marburgu znalazłem fotografię jednego z ołtarzy bocznych z 1934 r. Był to ołtarz z Pietą. Porównałem to zdjęcie z sytuacją aktualną
i pojawiła się niespodzianka. Pamiętacie, w swojej korespondencji Kneisel pisał o przeprowadzeniu konserwacji ołtarza, wspomniał o Piecie, a w ostatnim liście do Palezieuxsa pisze o ludziach, których pozbawiono klęcznika, dystansu. Co widzimy na załączonych zdjęciach. Pieta na dystansie, klęczniku w 1934 r.
Na zdjęciu z 1986 z archiwum Delegatury oraz na zdjęciu z 1983 r. w załączeniu, brakuje swego rodzaju klęcznika, dystansu. Wspomnę jeszcze, że Kneisel
w ostatnim piśmie do Palezieuxa pisał coś o majsterkowaniu przy zabytkach, może przy ołtarzu. 19 stycznia 1945 r. odwiedził Murawę, podobno w celu odzyskania przyborów malarskich. Trochę to jest naciągane. W każdym razie w tym czasie zaginął portret młodzieńca i kilka innych cennych obrazów, zarówno malowanych na desce jak i na płótnie. W ostatnim piśmie informuje Palezieuxa o posiadaniu rzeczy Franka, proviantdose oraz dwóch thermosflasche. Mogło być tak, że są to opakowania przygotowane z blachy cynowej dla zabezpieczenia wrażliwego na wilgoć przedmiotu. Jest bardzo prawdopodobne, że w ołtarzu coś zostało ukryte. Może to być szczegółowa informacja o lokalizacji schowków, może to być niewielki ale cenny depozyt ( to sugeruje korespondencja Franka do Grau), może to być wreszcie sam portret i kilka innych obrazów albo wszystko razem. Wiem, że brzmi to co najmniej nieprawdopodobnie ale tak to właśnie wynika z dokumentów. Brak postępu w kopaniu nadrabiam ciekawostkami odkryć z dokumentów. Jeżeli są z okolic Jawora, Legnicy chętni do pomocy to zapraszam. Będziemy wspólni świętować sukces wielkiego odkrycia, a w to nie wątpię. Nawet jak schowki będą puste
to w ołtarzu coś jest bo tego pewnie Rosjanie nie dopadli.
Awatar użytkownika
witmos
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY

Post autor: witmos » 23 maja 2018, o 13:40

Zastrzegam sobie prawa autorskie do wszelkich moich publikacji związanych z Hansem Frankiem.
Tak muszę, na wszelki wypadek.
Awatar użytkownika
witmos
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY

Post autor: witmos » 23 maja 2018, o 15:06

dodaję powtórnie usunięte zdjęcie, przepraszam za zamieszanie
Awatar użytkownika
witmos
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY

Post autor: witmos » 23 maja 2018, o 15:07

jak będzie pytanie, o co chodzi to odpowiem
Awatar użytkownika
witmos
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY

Post autor: witmos » 29 maja 2018, o 13:31

Miałem kilka dni przerwy, w kopaniu. Dzisiaj zaliczyłem kilka godzin pracy przy kamyku. Zdjęcia są robione od frontu obiektu więc niewiele widać z postępu pracy. Posuwam się jednak do przodu i oceniam, że rozwaliłem jakieś 20% tego co zamierzam usunąć, potem zabiorę się za dolny, mam nadzieję, że ostatni.
Awatar użytkownika
witmos
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY

Post autor: witmos » 30 maja 2018, o 13:18

Kolejny dokument, który może wnieść do sprawy depozytu dodatkowe informacje. Jest to wspomnienie proboszcza parafii Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny z okresu 1945-46. Na razie tekst niemiecki, za kilka dni jego tłumaczenie (jest w realizacji). Dla znających język, dobry moment na sprawdzenie własnych możliwości. Być może w tekście znajdą się wskazówki istotne dla wydarzeń tamtego czasu. Może coś o klęczniku, dystansie, może wtedy został zdemontowany bo został zniszczony serią z pepeszy. Rosjanie strzelali po wejściu do kościoła. Za chwilę dalszy ciąg, tylko zjem flaki i popiję żubrem.
Przytoczę dowód na związek tego kościoła z depozytem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II Wojna Światowa”