Depozyt Hansa Franka

Wszystko co związane z II Wojną Światową
Awatar użytkownika
slawek153
Porucznik
Porucznik
Województwo: Mazowieckie
Imię: Sławek

Re: Depozyt Hansa Franka

Post autor: slawek153 » 10 kwie 2018, o 19:59

Kolego uważaj na siebie przy takich pracach może być niebezpiecznie, ale do odważnych świat należy. Podziwiam cię za wytrwałość i pracowitość.
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL
Województwo: Dolnośląskie
Imię: Witold

Post autor: witmos » 11 kwie 2018, o 11:58

Dzięki za miłe słowa wsparcia, zdaję sobie sprawę z zagrożeń, możliwy zawał, a także niespodzianki pozostawione przez Niemców. Bardzo prawdopodobne, że podziemia są zalane wodą (utrzymująca się woda w szybie) ale bardziej mnie martwi fakt kiedy okaże się jak odnajdę puste pomieszczenia.
Tak czy inaczej muszę to zakończyć w tym roku, trafiłem bowiem na kolejny trop związany z HF, niestety w obiekcie trudno dostępnym. Obie sprawy są powiązane osobą HF i miejscem.
Awatar użytkownika
explokera
Generał
Generał
Województwo: Mazowieckie
Imię: A.
Has thanked: 116 times
Been thanked: 268 times

Post autor: explokera » 11 kwie 2018, o 20:05

Nie prościej i szybciej zorganizować trochę trotylu i całą tą górkę otworzyć malym bum ? :)
These users thanked the author explokera for the post:
slawek153
Rating: 6.67%
...50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............1000 ml nawet te nieznane .....
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Post autor: witmos » 16 kwie 2018, o 12:27

Trzy dni kopania, a więc się specjalnie nie przemęczam. W końcu mam swoje lata i pewnie na tym forum jestem w czołówce wiekowych. Przede mną ok. 1 m żwiru i 1,5 m ubitej gliny. Potem tylko moje ulubione skały. Agregat i młotowiertarka, kilka klinów, a pod spodem???
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
These users thanked the author witmos for the post:
bralczyk
Rating: 6.67%
Awatar użytkownika
Jaskółka
Moderator
Moderator
Województwo: Pomorskie

Post autor: Jaskółka » 16 kwie 2018, o 13:20

Trzymam kciuki :) Powodzenia i proszę o fotorelację postępu prac ziemnych :piwko:
nil admirari
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Post autor: witmos » 18 kwie 2018, o 13:55

Kopię dalej, dzisiaj zdjąłem ok. 35-40 cm żwiru. Jest tak zbity, prawie jak skała, szpadla nie można wbić. Muszę się wspomagać kilofem. Jak uruchomię po przeglądzie i wymianie oleju agregat, wykorzystam młot. Puki co spokojnie, mam czas do końca września, więc powinienem zdążyć. Ze zdjęcia wynika, że jestem mniej więcej na 1/3 potrzebnego wykopu i zajęło mi to około 10 godz. W miarę schodzenia coraz niżej wykop będzie mniejszy, do ok. 1,5 m2 przy stropie korytarza.
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Województwo: Wybierz
Kontakt:

Post autor: yukon » 18 kwie 2018, o 13:59

Dobrze ci idzie,trzymam kciuki :spoko:
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Post autor: witmos » 18 kwie 2018, o 14:05

Dzięki yukon, jak na mój wiek to chyba nie jest najgorzej, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Województwo: Wybierz
Kontakt:

Post autor: yukon » 18 kwie 2018, o 14:23

Pomaga ci ktos czy wszystko sam robisz?
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Post autor: witmos » 18 kwie 2018, o 18:47

Praktycznie wszystko robię sam, była sporadyczna pomoc ograniczająca się do kilku godzin pracy w ciągu trzech lat. Pani archeolog z biura konserwatora zabytków, która prowadzi moją sprawę mówi, że pierwszy raz ma takiego poszukiwacza. Miesiąc temu badałem dokumenty związane z miejscem moich poszukiwań, konkretnie kościół w archiwum konserwatora. Szukałem zapisów o pracach konserwatorskich po 1945 r. Okazuje się, że jeden z ołtarzy bocznych wygląda inaczej niż na zdjęciach z 1934 r., został przerobiony prawdopodobnie przed 1945 r., prawdopodobnie przez E. Kneisela, był to ołtarz z Pietą. Być może kryje jakąś informację, a może dużo więcej. H. Frank kilkukrotnie wysyła Lilly Grau do ołtarza z Pietą, pisząc do niej kartki i listy z więzienia w Norymberdze. Wiem, że brzmi to nieprawdopodobnie ale jest w dokumentach. Pani archeolog dopytuje mnie w marcu kiedy wreszcie wznowię dalsze poszukiwania. Oj przydało by się paru kopaczy. Kilka dni przerwy bo żona zagoniła mnie do pracy w ogrodzie, 20 a do wykoszenia i inne pilne prace. Dopiero chyba po niedzieli wracam do mojego wykopu.
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Post autor: witmos » 22 kwie 2018, o 12:26

Udało mi się wyrwać na kilka godzin do mojego wykopu. Dotarłem do gliny, oceniam, że jestem w połowie drogi do stropu. Chyba zatem jeszcze 3-4 podejścia i zaczynam wiercenie oraz klinowanie bazaltu. W tej części chodnik jest przykryty nadkładem o grubości ok. 3 m, na łące gdzie powinny być pomieszczenia jest tego 4 m, ponieważ teren się wznosi.
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Post autor: witmos » 23 kwie 2018, o 18:33

Dzisiaj ruszyłem ostatnią warstwę nadkładu nad stropem, glinę. Przy okazji wydobyłem kamyk wyglądający na kawałek bazaltu. Był zabrudzony gliną więc dopiero w domu poznałem jego prawdziwą naturę. Pod wodą przy pomocy szczotki, a także niestety druciaka doprowadziłem kamyk do względnej czystości. Otwór wypełniony gliną oczyściłem małym nożykiem i wtedy zauważyłem, że kamień struga się jak zastygły gips. Także druciak pozostawił na jego powierzchni delikatne zarysowania. Dokładny ogląd kamyka ujawnił liczne rysunki wykonane niewątpliwie ręką człowieka, a ponieważ są tam cyfry 3, 5, 7, strzałki, regularne otwory, mogła to zrobić jedynie osoba związana z budową podziemi. W pewnym momencie zauważyłem, że moje palce jak wytalkowane, a jednocześnie wyraznie pachną pokostem. Ktoś uformował coś na kształt kamienia z kitu i umieścił to około 2 m pod powierzchnią dokładnie nad przebiegiem podziemnego korytarza. W wykopie tym znajduję wiele ciekawych okazów kamieni o różnych kształtach, barwie i pochodzeniu geologicznym. Znalazłem nawet dwa kawałki węgla kamiennego na głębokości 1,5 m w żwirze. Na wszystkich okazach z fotografii odnajduję oznaczenia związane ukrytymi pomieszczeniami. Wszystkie znajdowałem centralnie nad chodnikiem. Może stanowią wskazówkę pozostawioną dla otwierających schowki?
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Post autor: witmos » 25 kwie 2018, o 09:27

Jestem już co najmniej 0,7 m w glinie. Pojawiły się kamienie bazaltowe co dodatkowo utrudnia kopanie. Na obecnym etapie zawężam obszar wykopu do szerokości ok. 1 m (szerokość korytarza) na odcinku 1,5 m. Ściany wykopu będą pionowe aż do osiągnięcia pierwszej warstwy pokrycia tunelu.
Na dwóch pozostałych zdjęciach okoliczny kamieniołom bazaltu pozostawiony przez Niemców. Kilka lat temu wznowiono w nim wydobycie kamienia.
W takiej strukturze na głębokości4-5 m powinny być schowki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II Wojna Światowa”