Blacha

Rzeczy nie pasujące do powyższych działów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kiler64
PLUTONOWY
PLUTONOWY
Województwo: Podkarpackie

Blacha

Post autor: kiler64 » 6 lis 2018, o 20:12

Witam, wpadła mi niedawno taka blacha. Prawdopodobnie francuska lokomotywa, a raczej część do tej lokomotywy o czym świadczy wysoki numer. Dodam jeszcze, że znaleziona została w pobliżu stacji kolejowej, może ktoś wie coś więcej?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Andre
ST-CHORAZY
ST-CHORAZY
Województwo: Wybierz

Re: Blacha

Post autor: Andre » 7 lis 2018, o 12:25

Moim zdaniem, po pogrzebaniu w necie, to oznaczenie z francuskiego wagonu towarowego, przedwojennego, typ wagonu NTyw. Nie wiem czemu ostatnia literka to v nie w, ale informacje wskazują że to wagon typu NTyw (zresztą nie było typu z literką v na końcu).

W czasie drugiej wojny św. wagon, od którego jest ta blaszka, zapewne przejęła i wykorzystywała armia niemiecka. Sam wagon wyprodukowany zapewne w okresie międzywojennym.

Nie znalazłem w necie ani jednego zdjęcia pokazującego tego rodzaju blaszkę (z jakimkolwiek takim czy innym oznaczeniem) na jakimś wagonie, nie wiem więc w którym miejscu była umieszczona. Oprócz tego takie oznaczenia z numerem seryjnym wagonu malowano też na burtach, gdzie były dobrze widoczne.

ETAT to jedna z francuskich przedwojennych firm (przewoźników) kolejowych - Chemins de fer de l'État
Link.

Pod poniższym linkiem jest pdf - to jakiś oryginalny dokument państwowych kolei francuskich Société nationale des chemins de fer français (SNCF) z 1939 r., zawierający zasady transportu kolejowego na potrzeby armii, konkretnie opisujący wagony nadające się (w okresie mobilizacji, wojny) do transportu różnych pojazdów (kołowych, gąsienicowych, konnych). I jest też w tabelach wykaz wagonów, ile wagonów, jakich typów, w jakich regionach kraju, są podane zakresy numerów seryjnych.
Na stronie 6 tego pdfa są opisane oznaczenia literowe.
A na stronie 11 (to strona ze skanem dwóch stron, więc ta część po prawej, na dole), jest m.in. zakres numerów wagonów: 135751 -136000 .
W tym zakresie mieści się numer z Twojej blaszki, jak widać jest to wagon typu NTyw. Był w regionie Ouest - czyli zachód.
Moim zdaniem, po pogrzebaniu w necie, to oznaczenie z francuskiego wagonu towarowego, przedwojennego, typ wagonu NTyw. Nie wiem czemu ostatnia literka to v nie w, ale informacje wskazują że to wagon typu NTyw (zresztą nie było typu z literką v na końcu).

www.archives-historiques.sncf.fr/pdf/0505LM0009-006.pdf

SNCF powstało w 1938 r., gdy znacjonalizowano i połączono w jedno różne francuskie firmy kolejowe.
Link

Tu miniaturowe modele takiego wagonu:
https://www.aandhmodels.co.uk/wb-497-et ... 2756-p.asp
https://www.latelierdutrain.com/wagon-m ... wb497.html
https://vapeurlau.fr/boutique-achat/tra ... ref5735-f/

Łatwiej znaleźć modele. Jakieś zdjęcia prawdziwych wagonów też wczoraj widziałem, ale nie jestem już pewien czy to były dokładnie zdjęcia tego typu wagonu, sprawdzę jeszcze po południu.
Awatar użytkownika
Andre
ST-CHORAZY
ST-CHORAZY
Województwo: Wybierz

Post autor: Andre » 7 lis 2018, o 18:19

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kiler64
PLUTONOWY
PLUTONOWY
Województwo: Podkarpackie

Post autor: kiler64 » 7 lis 2018, o 20:11

Andre dzięki za informacje, a ta literka V być może była to litera W, bo akurat w tym miejscu jest wyraźne wgniecenie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne..”