Budowa 2nd ChancePI

Samoróbki i pomysły na własne wykrywacze
Awatar użytkownika
boro50
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Imię: Paweł
Podziękował : 9
Podziękowań: 2

Budowa 2nd ChancePI

Postautor: boro50 » 6 sty 2017, o 14:50

Witam Szanowne Grono.

Postanowiłem zbudować pierwszy wykrywacz. Wybór padł na Szansę 2. Korzystam ze schematów i PCB od "dantech".

Drugi dzień pracy i pierwsze problemy... Brakuje mi na schemacie kilku elementów, które na PCB są. Na tą chwilę - rezystorów. Co z nimi?

Te elementy to: R4, R5, R6, R8, R9, R17, R20.

Ponadto na schemacie "dantech" np.: R23 ma wartość 300, a na schemacie "pawol" jest 220. Niby nie wielka różnica, ale...

Mogę prosić o pomoc?

Pozdrawiam,
Paweł.
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.
---
Boże, daj mi cierpliwość... Nie siłę, bo ich wszystkich pozabijam...
Awatar użytkownika
boro50
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Re: Budowa 2nd ChancePI

Postautor: boro50 » 6 sty 2017, o 21:04

Kurde... trochę namieszałem. Sciągnąłem już sam nie wiem z którego postu dwie wersje Szansy - ta przed zmianami i po zmianach z chomika Pawola. Stąd moje wcześniejsze pytania i niedomówienia (Pawol i Dantech to ta sama osoba :gupi:).

Może doprecyzuję swoje pytania:
1. Szansa 1 i 2 różnią się tylko rodzajem ATmegi?
2. W miejsce tych "wyrzuconych" elementów - brakujących rezystorów wstawiać zwory czy montować je tak jak w pierwszym schemacie?

Płytka zrobiona wg. wzoru z chomika, ale mam dwa schematy.

2nd ChancePI_schematic.gif
ChancePI.pdf
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.
---
pppp
SIERZANT SZTABOWY
SIERZANT SZTABOWY
Województwo: Brak
Podziękował : 1
Podziękowań: 11

Postautor: pppp » 6 sty 2017, o 22:08

Skoro brakuje elementów to brakuje. Brak elementu to nie to samo co zworka. Nie wkładasz jeśli masz płytę od Szansy 1
Ten z Kicad o ile pamiętam ideowo jest zgodny z tym wyżej ale chyba były tam momentami inne numeracje elementów.

Ja posługiwałem się schematem z GIFa.

Coś strasznie mieszasz. Wywal wszystko co naściągałeś gdzieś z netu i pobierz od nowa z chomika.
JA nie miałem takich dylematów
------------------------------------------------
2nd Chance PI, Quasar ARM, Quasar AVR

Sprzedam ukończony i sprawny blok Quasar AVR
Awatar użytkownika
boro50
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Postautor: boro50 » 6 sty 2017, o 23:07

@pppp - widzisz, taki już mam mankament - zamiast stosować najprostsze rozwiązania od razu, zaczynam kombinować (taka podobno "wada fabryczna umysłu ścisłego" :D). Szczerze, to czekałem na m.in. Twój komentarz.

Po Twoim komentarzy spojrzałem na płytkę kol. klamot - faktycznie widać jeszcze parę nie obsadzonych otworów. Najbardziej rzucił mi się w oczy brak R9 (bo dalej za dużo nie widać).

Następny problem z LT1054 - w sklepie na trzy litery nie mają, a w innym kosztuje prawie trzy razy tyle co Atmega (sic!). Można w to miejsce zastosować 7660 i do tego dwie diody 1n5819? Ktoś (czy nie Ty?) pisałeś o takim rozwiązaniu z aku żelowym (napięcie powyżej 12V)?

No i zostaje MPC3201 / ADS7816 - co zamiast tego?
---
pppp
SIERZANT SZTABOWY
SIERZANT SZTABOWY

Postautor: pppp » 7 sty 2017, o 00:42

Ja nie uzywalem 7660. Teoretycznie on zadziala ale nie przekraczaj 12V bo ci padnie za krotki czas. Chyba ze faktycznie dasz diody dla aku zelowego. Ruskim padaly hurtowo. LT kosztuja ze trzy dychy. Adc maja byc takie jak wskazano. Kosztuja 10-15 pln

Awatar użytkownika
boro50
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Postautor: boro50 » 7 sty 2017, o 01:01

Widziałem obie ceny. Myślałem, że choć na wysyłce oszczędzę... No nic. Chytry nie jestem, a oszczędny. W myśl zasady "bidni powinni kupować markowe produkty". Trzeba będzie zamówić te ze schematu. Nie stać mnie na eksperymenty.

Kolejny zestaw pytań :D :

1. Jako kij planuję wykorzystać kulę alu. Czytałem o tym, że nie koniecznie, że niewygodne, żeby giąć, ciąć i spawać, jednak ja mam inny pomysł. Chodzi mi o to, że czy jak połączę ją z sondą, nie będzie miała wpływu na odczyty/wzbudzania? Śruba plastikowa, przegub w sondzie z plexi, tylko kij alu.

Zanim pozbieram wszystkie graty do elektroniki chyba prędzej sklecę sondę i patyk :D.
---
viwaldi
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL
Województwo: Wybierz
Podziękowań: 6

Postautor: viwaldi » 7 sty 2017, o 11:53

boro50 pisze:...Chodzi mi o to, że czy jak połączę ją z sondą, nie będzie miała wpływu na odczyty/wzbudzania? Śruba plastikowa, przegub w sondzie z plexi, tylko kij alu...

Przejrzyj dokladnie watek o stelazu -> viewtopic.php?f=68&t=2198
Dolna czesc, ta do ktorej mocowana jest cewka, nie jest metalowa. To rurka z wlokna szklanego lub weglowego (sklep modelarski sie klania - np. tu -> http://abc-rc.pl/Rurka-szklana-12#axzz4V4H3WKId).
--
Czuję się, jakby cały piasek przesypał się na dno klepsydry...
pppp
SIERZANT SZTABOWY
SIERZANT SZTABOWY

Postautor: pppp » 7 sty 2017, o 12:37

Ja tez mam z kuli. Dol mam z rurki pcv od wody. Kazda cewka ma swoja rurke pcv. Wspolnym elementem jest gora kuli. Dolna rurke kuli wywalilem i wstawilem rurke miedziana 18 dlugosci 20cm. Przelozylem ten przycisk blokady do tej miedzi. Rurka pcv ma naciecie i wchodzi pasownie na miedz. Idzie na to opaska zaciskowa. Bardzo dobre polaczenie wyszlo. Elektonika siedzi na trzonku w dziurze po odblasku w uchwycie - gdzies to juz wczesniej widzialem. Musze pstryknac fotke jak to zrobilem. Jeden stelarz mam do 3 wykrywek
Ostatnio zmieniony 7 sty 2017, o 12:45 przez pppp, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KOBRA
ST-CHORAZY
ST-CHORAZY
Województwo: Wybierz
Podziękował : 5
Podziękowań: 38

Postautor: KOBRA » 7 sty 2017, o 12:45

Mam małą sugestie. Przetwornica 7660 powinna mieć literkę A na końcu. Wtedy będzie pracować przy 12 V ale jeszcze lepiej dać 7662 bo chodzi nawet do 20 v ( w zależności od wersji ) W sklepie na 3 litery dostaniesz ;)
pppp
SIERZANT SZTABOWY
SIERZANT SZTABOWY

Postautor: pppp » 7 sty 2017, o 15:02

Musialbys sprawdzic na poczatek czy 7662 jest zgodny pinami z 7660 i LT

Awatar użytkownika
boro50
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Postautor: boro50 » 7 sty 2017, o 16:35

Dzięki za odpowiedzi. Noty posprawdzałem - wyprowadzenia te same (w nocie od LT jest nawet wzmianka, że są zamienne z 7660), a tak jak napisał Kobra 7662 chodzi do 20V, a kosztuje 8zł (w sklepie na trzy litery ;D).

Co do patyków - to dokładnie o tym samym pomyślałem - żeby elektronikę umieścić na końcu uchwytu, właśnie tam, gdzie siedzi odblask :D.

A z tą rurką PCV/Włókno szklane/węglowe - jednak dobrze myślałem, żeby żadnego metalu w pobliżu sondy? O to chodzi?

Acha, wpadłem jeszcze na jeden pomysł - dołączyć przedwzmacniacz słuchawkowy i przełącznik głośnik/słuchawki. Wzmacniacz na TDA2822 +4 rezystory i 7 kondensatorów. Nawet PCB nie trzeba robić :D. Zasilanie 5V jest, więc robota i koszt prawie żaden. Co o tym myślicie?
---
pppp
SIERZANT SZTABOWY
SIERZANT SZTABOWY

Postautor: pppp » 7 sty 2017, o 18:12

Po CH wzmacniacz? To jest wystarczająco głośne a nawet za głośne. Nigdy nie używam regulacji na maksa (w menu).

Srubę fi8 mam plastikową przy cewce od klapy kibla. W castoramie 10 pln za komplet 2 sztuki :)

Awatar użytkownika
boro50
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Postautor: boro50 » 7 sty 2017, o 19:15

To nie wzmacniacz tylko przedwzmacniacz słuchawkowy. Tu nie chodzi o to, żeby urywało łeb, a żeby można sobie np. w lato działać na głośniku, a jesienią ze słuchawkami. Przedwzmacniacz jest po to, żeby nie uszkodzić słuchawek albo co gorsza - słuchu.
---
pppp
SIERZANT SZTABOWY
SIERZANT SZTABOWY

Postautor: pppp » 7 sty 2017, o 19:55

A tam... Opor 470-1kohm w szereg do sluchawek i po temacie. Mam tak w quasarze i szansie. Pamietaj ze walczymy o kazde 10mA zbednego poboru pradu. Powiem ci ze Szansa 2 chociaz jest PI na defaultach ustawien bierze tyle co quasar

Awatar użytkownika
boro50
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Postautor: boro50 » 7 sty 2017, o 20:08

No to na pewno jeszcze prościej. Robiłeś jakieś "pseudo-stereo" czy masz na jedno ucho?

Przy okazji (bo miałem już wcześniej o to Cię prosić). Możesz zrobić fotki tej swojej Szansy (jeżeli masz to także fotki płytki)? No i sposobu zamocowania elektroniki w rękojeści.
---

Wróć do „Samoróbki i patenty”