Pogawędka o cebuli

Samoróbki i pomysły na własne wykrywacze
Awatar użytkownika
niedzwiad
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY
Województwo: Śląskie

Re: Pogawędka o idx

Post autor: niedzwiad » 10 lip 2014, o 18:39

rozwiało to moje wszystkie wątpliwości. Ciągle pytałem na forum co z tym bg czemu mi nie działa i tak kombinowałem żeby całkiem wycinał praktycznie przy cewce machając jak monetą. :mur:
a prawda jest taka że ruszył "od kopa" na oryginalnej cewce. mam jeszcze pytanko natury technicznej:
jak mają się zależności częstotliwości cewki tx, rx i częstotliwość filtrów RC
chodzi mi o to np czy częstotliwość filtra to np różnica częstotliwość TX i RX - o co tak naprawde chodzi w tych parametrach, za odpowiedz typu "bo ci nie będzie działał bg, albo dyskryminacja"
z góry dziękuję.
PS. mam cewkę 14 -18 kHz do tesoraka i chciałbym jakąś resztę dorobić... szkoda żeby cewka tak leżała, może eldorado albo bandito dało by się zmusić do współpracy z tą cewką, jest na YT tgsl z tą cewką ale tgsl jakoś nieee.
pozdrawiam
BZK
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Województwo: Wybierz

Post autor: BZK » 10 lip 2014, o 19:48

Obawiam się że nie będzie tak łatwo. Masz prawdopodobnie cewkę do LOBO ST . Tam się sprawa ma tak, że Tx ma owszem 17kHz przy 1,8mH, a Rx 11mH i jest ustawiona w rezonansie na 18,2Khz poprzez dobranie odpowiedniej pojemności równoległej do uzwojenia Rx. Całość zalana betonem i raczej kondka nie wydłubiesz ze środka cewki bez użycia ciężkiego narzędzia :/ Stare Lobo ma bardzo podobnie, a kondki były dobierana zarówno do uzwojenia Rx i Tx :( Poza tym TGSL i cała reszta o której wspomniałeś nie zaśpiewa z taką cewką gdyż...posiada inny rodzaj generatora Tx. Odsyłam dla porównania do schematu starego Lobo i nowszej Ciboli.
Awatar użytkownika
niedzwiad
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY

Post autor: niedzwiad » 10 lip 2014, o 20:16

cewka to S.E.F a kondków w środku (chyba) nie ma, a co do innego generatora to można zawsze przeprojektować PCB (działam amatorsko w eagle) co do różnic to chyba w ostatnim przypadku układ LC nie jest elementem generatora a jedynie "taktowany" chyba nawet z 555 :o
więc zakładając że przeprojektuje się płytkę np z bandito z generatorem z ciboli to jest opcja żeby to zaczęło współpracować z tą cewką SEF ?
Awatar użytkownika
niedzwiad
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY

Post autor: niedzwiad » 10 lip 2014, o 20:28

popatrzyłem na schematy, obydwa mają dzieloną pojemność
BZK
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: BZK » 10 lip 2014, o 21:26

Próbuj...może Ci się uda...lepiej przeżyć miłe zaskoczenie...ale Bandito odpuść sobie od razu...nie zadziała w żadnej opcji. To znaczy zadziała, ale jak kiepsko to pisał nie będę bo szkoda czasu. Poza tym 18kHz to nie 10kHz...po przekroczeniu 14kHz zachodzą pewne nieprzyjemne zjawiska. Może Cibola w wersji bez proca przyniesie lepsze rezultaty, jednak upewnij się dokładnie jaką masz cewkę, bo stare Lobo owszem ma Tx taktowane z zewnętrznego generatora, a inne nowsze działające na tej samej częstotliwości już nie, i tu są znaczące różnice w budowie samych cewek, mimo że ta sama f. Poza tym jak już się przymierzasz do konstrukcji działającej na częstotliwości=18kHz dam dwie rady. Ekran wokół mozaiki musi tworzyć zamkniętą pętlę i zbuduj uprzednio układ do wyznaczania rezonansu cewek. Nie musi być jakiś skomplikowany...wystarczy 555 i 1/2 NE5532. I pamiętaj...w wąskim zakresie częstotliwości Tx wszystkie nastawy tj. BG i dyskryminacja działają w sposób prawidłowy. Wystarczy 0,2kHz w górę lub dół aby dyskryminacja działała odwrotnie a BG zupełnie przestał działać. Jednak najważniejszy jest odpowiedni rezonans układu i jego idealne dobranie. Napięcie niezrównoważenia nie jest aż tak krytyczne. Ekranowanie cewek tez lepiej zrobić oddzielne dla każdej z nich i separować od siebie...ekranowanie powierzchniowe całości przyniesie więcej szkody niż pożytku. Piszę to na podstawie własnych doświadczeń podczas budowy maszynki działającej właśnie na 18kHz.
Awatar użytkownika
niedzwiad
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY

Pogawędka o cebuli

Post autor: niedzwiad » 11 lip 2014, o 19:38

chodziło mi o bliżej 14 niż 18 kHz. Wie ktoś może gdzie mogę się dowiedzieć odnośnie tych parametrów co pisałem 5 postów wyżej - częst. tx rx i filtrów. Weźmy np IDX i ALL1
konstrukcje nie okłamujmy się bardzo podobne, częstotliwość tx jest tylko inna i ichyba obie cewki są na tą samą częstotliwość strojone a obwód filtrów bez zmian - i wszystko działa.
czy to jest jakoś do obliczenia coś z czegoś wynika czy też może dobiera się to doświadczalnie
BZK
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: BZK » 11 lip 2014, o 21:28

W takim razie pozostaje zainteresować się Cibolą.
Awatar użytkownika
niedzwiad
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY

Post autor: niedzwiad » 12 lip 2014, o 09:08

oglądałem na geotechu kiedyś cibole, ale gdzieś wyczytałem ze schematy są niepoprawne - zawierają mnóstwo błędów to samo tyczy się tejona.
BZK posiadasz może jakiś pewny schemat ciboli ?
Awatar użytkownika
bakłażan
Pułkownik
Pułkownik
Województwo: Brak
Imię: Andrzej

Post autor: bakłażan » 12 lip 2014, o 12:27

Ja też bym chętnie złożył Cibole :peace: niech moderatorzy założą nowy temat i przeniosą te posty może coś się urodzi :piwko:
https://youtu.be/Op4pJV116OE
Stop islamizacji Polski!!!!
Awatar użytkownika
niedzwiad
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY

Post autor: niedzwiad » 12 lip 2014, o 13:01

jestem za
BZK
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: BZK » 12 lip 2014, o 13:45

Posiadam...wsady do procka także. Myślę że gra warta świeczki...i jestem za, tym bardziej że po dwóch latach od startu doprowadzam Wilka do ostatecznej wersji, a efekt końcowy jest zdumiewająco dobry. Jeśli cebula by odpaliła w takiej czy innej formie, mógłby być z tego dość przyjemny i selektywny sprzęt na drobniczkę.
Malutki edit: To właściwie Ciboli bliżej do IDX niż innej konstrukcji... i tak się zastanawiam co jest klonem czego, i ile tak jest :?:
Awatar użytkownika
bakłażan
Pułkownik
Pułkownik

Post autor: bakłażan » 12 lip 2014, o 15:20

Kolego BZK jak zrobią oddzielny temat to wrzucisz dane do budowy cebulki??? :piwko:
Awatar użytkownika
zadzior
Moderator
Moderator

Post autor: zadzior » 12 lip 2014, o 17:12

Jak macie odpowiednie materiały i chęci to utwórzcie sami taki wątek. Jaki problem ? Każdy user może to zrobić.
Nie udzielam pomocy za pośrednictwem PW ! Wszelkie pytania proszę kierować na forum !
Awatar użytkownika
bakłażan
Pułkownik
Pułkownik

Post autor: bakłażan » 12 lip 2014, o 18:30

Wy to jesteście jacyś dziwni jak słowo daje jak człowiek pisze żebyście przenieśli posty do innego działu bo są nie na temat to każecie nam założyć osobny temat Fakt ,ale jak byśmy nie napisali o tym żeby któryś z modów to zrobił dam sobie rękę obciąć że już by był czerwony wielki napis NIE OFFTOPUJEMY.
No cóż się na to poradzi. :sad: Porządek musi być :bigun:
Awatar użytkownika
niedzwiad
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY

Post autor: niedzwiad » 13 lip 2014, o 11:12

No to Panowie jak będzie ?
pojawi się chociaż jakiś poprawny schemat ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Samoróbki i patenty”