Budowa wykrywacza "КРОТ2-ХМ"

Samoróbki i pomysły na własne wykrywacze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zadzior
Moderator
Moderator
Województwo: Wybierz

Budowa wykrywacza "КРОТ2-ХМ"

Post autor: zadzior » 17 kwie 2014, o 13:29

Jakiś czas temu kolega Reiv namówił mnie na budowę tego sprzętu http://radiodom.ucoz.ru/index/selektivn ... _quot/0-17 o którym już wspomniał Loopess, a że projekt wydawał się bardzo ciekawy to w sumie dlaczego miałbym nie spróbować go sklecić.
Początki były trudne bo to całkiem nowy nieznany nam projekt, bez konkretnych informacji na temat jego budowy. Kilka elementów z gwiazdką, które trzeba było niby dobrać, ale jak
to zrobić i czym się kierować to nie mieliśmy bladego pojęcia bo rosyjski z translatora okazał się zupełnie niezrozumiały, a i na geotechu chłopaki też mieli więcej pytań niż odpowiedzi.
Na pierwszy ogień, oczywiście po to by było łatwiej wybrałem pcb przewlekane i jak się później okazało był to błąd. Po zmontowaniu całości i zaprogramowaniu procka, odpaliło od razu. świetnie :-D , niestety radość nie trwała zbyt długo :sad: po podłączeniu cewek sprzęt okazał się być jak popsuta chińska pozytywka, która żyła własnym życiem i nie pomagały żadne procedury strojenia, które też nie były do końca jasne jak się je przeprowadza. Nawet próba dobierania części nic nie dała. Chłopaki na geotechu też mieli takie problemy więc porzuciłem projekt i mój kret trafił między elektroniczny złom.
Oczekując na jakieś konkrety i pomoc ludzi z geotechu zgadałem się z Perkunem, który też miał chrapkę na kreta.
Chwilę potem Reiv wyczaił że chłopaki z geotechu znaleźli przyczynę niestabilności kreta, którą okazała się przewlekana wersja pcb.
Wspólnie z Reivem i Perkunem zaczęliśmy budowę Kpot2-XM smd, która tym razem zakończyła się sukcesem.
Sprzęt odpaliłem z cewkami dedykowanymi specjalnie do niego. Choć nie obyło się całkiem bez błędów i problemów i kilka części wymaga jeszcze podmianki na inne egzemplarze, które ma mi dostarczyć Reiv ;) to sprzęt działa poprawnie i mogę go polecić innym i zachęcić do jego budowy.
Zasięg jaki uzyskałem na 1euro w mieszkaniu to 33-35 cm na cewce DD27.
Jak będą zainteresowani tym projektem to wrzucimy potrzebne materiały ;)

Dzięki Reiv i Perkun za pomoc :) .
Pokażcie swoje sprzęty ;)

a tu moja elektronika którą pobieliłem metodą chemiczną :idiota: . Odradzam wszystkim takich głupkowatych pomysłów. Tak pobielona płytka nie daje się normalnie polutować i potem wygląda tak paskudnie jak moja :lol:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie udzielam pomocy za pośrednictwem PW ! Wszelkie pytania proszę kierować na forum !
jebator
KAPRAL
KAPRAL

Re: Budowa wykrywacza "КРОТ2-ХМ"

Post autor: jebator » 17 kwie 2014, o 14:46

Tak myślałem że szykujecie jakąś niespodziankę :D
PCB wygląda na nieskomplikowane, z procesorem też chyba bez problemów, na plus też brak potencjometrów. Ja tam jestem zainteresowany wykonaniem tej wykrywki.
Co nam pokazuje wyświetlacz? Co możemy ustawiać? Były już jakieś próby terenowe? Cewki podobne jak dla IDXa? Jaka częstotliwość TX?
Edit:
Obejrzałem filmy na YT. Jestem zainteresowany budową.
john52
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Województwo: Lubuskie
Imię: Stanisław

Post autor: john52 » 17 kwie 2014, o 17:01

Gratulacje za przetarcie ścieżki do kolejnego wykrywacza " dla mas". Fora wschodnich sąsiadów są jednak kopalnią projektów i pomysłów , niestety to my jesteśmy ''za murzynami '' (patrz Elektroda). Niedawno opierając się projekty z nich zrobiłem z powodzeniem miernik ESR i wielu innych "rzeczy" jak L,C, f,test RTV, monitora, itd., oraz uniwersalny tester półprzewodników. Sorry za offtop. Myślę że twórcy zostaną zasypani lawiną pytań o szczegóły. Zacznę jako pierwszy. Skąd zdobyć części do Kreta lub ich zamienniki, a jest tam np. MC34119, MCP601, ATXmega32 (to nie jest zwykła atmega - czym ją programowaliście), czy jest jakiś sklep wysyłkowy gdzie to wszystko jest w jednym miejscu. Wstępnie (może niedokładnie) szukałem na Google i jak jest to (w rozsądnej cenie) to nie ma innego. Co do bielenia ścieżek może przyda się mój sposób - jest skuteczny. Kilka cienkich (np. około 0,1 mm) wyczyszczonych blaszek miedzianych docinamy na prostokąciki tak by pasowały do starego grota lutownicy do której po ustawieniu ich jedna za drugą mocujemy tak by były trwale połączone . Tak zrobiony grot cynujemy i używamy do ścieżek. Przy jako takiej wprawie ścieżki wychodzą jak fabrycznie cynowane.
Awatar użytkownika
reiv
Moderator
Moderator

Post autor: reiv » 17 kwie 2014, o 18:47

Krecik - bo proponuje byśmy tak go nazywali, (kret kojarzyc sie bedzie z ogolnie znanym wykrywaczem impulsowy), a Krecika kazdy miło wspomina :-D (bynajmniej Ci ktorzy pamietaja ta fajna bajkę)
krecik3.jpg
U mnie na dzien dzisiejszy wyglada tak:
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Pare drobiazgow jeszcze brakuje, cewka rowniez w trakcie.
A co do "serii pytan" to jeszcze zbastujcie Panowie jak wspomnial kol.Zadzior na schemacie duzo jest elementow oznaczonych gwiazdka, i po przeczytaniu wszystkich inf. jak narazie mozna sie tylko domyslac o co kaman.
Bo co innego jest uruchomic i cieszyc sie ze pipczy, a co innego uruchomic ze zrozumieniem i świadomie wplywac na jego dzialanie...
A jesli chodzi o te ktore juz sie pojawily to:
Nie ma zadnych zamiennikow, stosuje sie to co jest na schemacie autora. I np. jesli chodzi o przedwzmacniacz z tego co sie orientuje to chlopaki skladaja na MCP601 ja sprobuje na AD8092 (wersja podwojna i wymaga korekty na PCB) co z tego wyjdzie zobaczymy.
Xmege programuje sie progr. z interfejsem PDI (ok. 100zl)
Nie ma sklepu w ktorym byloby wszystko :)
Jesli chodzi o cynowanie, ja robilem normalnie szerszym grotem, myk w tym aby nie nakladac cyny bezposrednio na sciezki bo robia sie zacieki ;)

Dla rozbudzenia wyobrazni i opisu mozliwosci Krecika wrzucam przetlumaczone funkcje menu:
Kpot2.pdf
:pozdro:
aothunterpl
PLUTONOWY
PLUTONOWY

Post autor: aothunterpl » 17 kwie 2014, o 20:13

Witam koledzy.

Mogę podpowiedzieć co do cynowania tania sprawdzona i przyjemna metoda opisywana na elektrodzie to stop Lichtenberga (o ile nie przejęzyczyłem)

Sam stosowałem do mojego VDI przy pracy dyplomowej.

Rewelacja

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2483449-0.html

https://www.youtube.com/watch?v=XqlKq_bFOmg

ps. fajna konstrukcja życzę sukcesów w dalszych testach

Ja na razie szukam org cewy do IDX :)
Awatar użytkownika
Bynak
ST.SIERZANT-SZTABOWY
ST.SIERZANT-SZTABOWY
Województwo: Świętokrzyskie

Post autor: Bynak » 17 kwie 2014, o 22:03

reiv pisze:
Pokażcie swoje sprzęty ;)
U mnie na dzien dzisiejszy wyglada tak:
Obrazek
Oooo... "Ładnie to wygląda w tym pudełeczku"... Widzę że ktoś również polubił "moją" ulubioną obudowę w którą pcham nawet na "chama" wszystkie moje konstrukcje :peace: Z-80 rządzi :spoko: A tak już zupełnie na serio to powodzenia Panowie przy rozgryzaniu nowej konstrukcji... Wygląda obiecująca a znając Wasze zaparcie będzie działało dwa razy lepiej od konstrukcji naszych wschodnich sąsiadów.

Pozdrawiam.
"Chcesz mieć wroga, zrób komuś przysługę" - Prawa Murphy'ego
Awatar użytkownika
reiv
Moderator
Moderator

Post autor: reiv » 17 kwie 2014, o 23:02

Hehe :-D a wcale ze nie :-P Te plytki sa celowo robione pod ta obudowke (nawet rozstaw otworow montazowych do mocowania PCB wewnatrz sie pokrywa..), nie mniej jednak kuje mnie w oczy ten kanciak i w przyszlosci bedzie wymieniony :piwko:
Awatar użytkownika
zadzior
Moderator
Moderator

Post autor: zadzior » 18 kwie 2014, o 11:16

Załączam załączniki potrzebne do budowy krecika.
Jakieś testy terenowe można obejrzeć na stronie domowej kreta. Sonda DD działa na częstotliwości 8,5kHz.
MC34119 można kupić w sklepie ELSTAT a pozostałe w avt i tme.
Do programowania atxmegi 32A4AU użyłem programatora AVR PROG MKII

Co bielenia pcb to dzięki za propozycje, przydadzą się następnym razem ;)

Sonda DD 27 cm
TX - 45 zwojów drutu 0,4-0,5 mm C1-330nF
RX - 200 około zwojów 0,15-0,22 mm C0-22nF lub bez kondensatora, czyli praca bez rezonansu.
Różnica częstotliwości pracy między TX a RX powinna wynosić od 1,5 do 2 kHz (zalecana 1,5)

19.04.14- uaktualniłem soft na ver. 09
Nie udzielam pomocy za pośrednictwem PW ! Wszelkie pytania proszę kierować na forum !
Awatar użytkownika
bakłażan
Pułkownik
Pułkownik
Województwo: Brak
Imię: Andrzej

Post autor: bakłażan » 18 kwie 2014, o 22:06

czym otwieracie lay.6? bo sprint layout 5 nie mogie otworzyć :ukłon:
john52
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Województwo: Lubuskie
Imię: Stanisław

Post autor: john52 » 18 kwie 2014, o 22:23

http://www.abacom-online.de/updates/Spr ... Viewer.exe ściągnij z tego linka.
Pozdro i wszystkim Zdrowych Wesołych Świąt !!!
Awatar użytkownika
bakłażan
Pułkownik
Pułkownik

Post autor: bakłażan » 19 kwie 2014, o 12:43

Podziękował :pozdro:
Awatar użytkownika
perkun
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Post autor: perkun » 19 kwie 2014, o 15:15

A ja swojego nie pokaże:-P bo już mnie zadzior wyśmiał że zamiast stabilizatora smd mam zapakowany w TO220 :-D
Sprzęt zapowiada się ciekawie. jedyny problem to trzeba mieć programator PDI.
All-1->Eldorado->IDX->KPOT-2->Cibola->Fortuna-M2/QuasarARM/Golden Mask 4WD
Awatar użytkownika
zadzior
Moderator
Moderator

Post autor: zadzior » 19 kwie 2014, o 19:52

A i gdzie sie wtyka procek w tym programatorze
a jaki masz dokładnie programator ?
Awatar użytkownika
bakłażan
Pułkownik
Pułkownik

Post autor: bakłażan » 19 kwie 2014, o 19:56

Nie no piękna sprawa z tym Krecikiem troszke funkcyji to ma musze to uklicić gdyż strasznie sie już napaliłem.
Panowie czy to ten programator?
http://www.tme.eu/pl/details/avrprog-mkii/programatory/#
ponowie pytanko. :peace:
Gdzie sie umieszcza tego procka czy trzeba stwożyć jakąś przystawkę? :hmm:

Programator szukam właśnie.
Awatar użytkownika
zadzior
Moderator
Moderator

Post autor: zadzior » 19 kwie 2014, o 20:02

ten
na aleg jest taniej i jak sobie go kupisz to tam wszystko pisze w instrukcji jak się podłącza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Samoróbki i patenty”