IDX budowa dla lamera w pytaniach i odpowiedziach

Samoróbki i pomysły na własne wykrywacze
litwin
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL
Województwo: Pomorskie

Post autor: litwin » 24 lip 2015, o 16:49

Witam

Po raz kolejny zwracam się do Kolegów mających doświadczenia w budowie IDX o pomoc. Elektronika złożona, głośniczek buczy, cewki nawinięte 6,43Khz i 4,53Khz. Przewód belden 8723 zakupiony, złącza polutowane. Pytanie moje: co dalej jak to ugryźć, aby działało chociażby poprawnie. Mam dostęp do dwukanałowego Osca. Czym co i jak kręcić? W międzyczasie zrobiłem PCB do VDI PIC 16ff88 zaprogramowane- gdzie się wpiąć z X i Y w płytkę IDX? na VDI jest jedno wejście BAT- tam zapodać "+" z aku?

Wiem pytam wiele, ale im więcej pytam tym więcej wiem i psuję coraz mniej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bakłażan
Pułkownik
Pułkownik
Województwo: Brak
Imię: Andrzej

Post autor: bakłażan » 24 lip 2015, o 18:59

A w czym masz problem kolego? Dokładnie opisz swój etap. Z tego co widzę to chyba sondy jeszcze nie stroiłeś. Vdi zostaw na razie. Jeżeli chodzi o Bat. To tak jak piszesz + aku.
https://youtu.be/Op4pJV116OE
Stop islamizacji Polski!!!!
litwin
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Post autor: litwin » 24 lip 2015, o 21:31

chodzi właśnie o wystrojenie sondy (na razie)
Xmen
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Województwo: Podkarpackie

Re: IDX budowa dla lamera w pytaniach i odpowiedziach

Post autor: Xmen » 27 lip 2015, o 22:31

Kolego również zaczynam budowę lecz najpierw wszystko studiuje, wez daj wstecz do postu z 29 czerwca 2014 (9str.) może coś się wyjasni.

Wysłane z mojego A1-811 przy użyciu Tapatalka
litwin
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Post autor: litwin » 12 sie 2015, o 09:21

Witam

Po urlopie wracam do tematu mojej walki o uruchomienie IDX. Mam do Was koledzy pytanie- czy po włączeniu elektroniki IDX powinien cichutko piszczeć? Podłączyłem prowizorycznie zmontowaną cewkę ale niestety ani buczenie nie ucichło ani jakiejkolwiek reakcji na przemiatanie nad cewką metalowym przedmiotem- nie łudziłem się na to, że będzie reagował, ale chociaż wiedziałbym że do tego momentu w którym jestem wyszystko działa. Poniżej filmik.
https://youtu.be/2NL75vK_mkc
Xmen
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: Xmen » 15 wrz 2015, o 22:19

Witam

Koledzy obeznani z tematem budowy IDX mam mały kłopot przy równoważeniu. Mianowicie przesunięcie RX względem TX jest idealnie w fazie, i choćbym nie wiem co robił nie da się inaczej. Napięcie niezrównoważenia jest możliwość ustawić na 100mv w górę. Cewka DD rezonanse dobrane wg instrukcji, Przebieg na TX 16V p-p. Napięcia zgodne, Płytkę sprawdziłem, po względem połączeniem. Elementy zgadzają się z schematem. PCB jak i schemat jest z naszego forum.
Xmen
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: Xmen » 16 wrz 2015, o 13:12

Czy wpływ rezystancji cewki RX może nam wpływać na przesunięcie
Awatar użytkownika
zadzior
Moderator
Moderator
Województwo: Wybierz

Post autor: zadzior » 16 wrz 2015, o 18:52

Gdybyś przeczytał wątek to byś wiedział że te 270 zwoii to ilość orientacyjna i dobiera się je za pomocą generatora, a tak poza tym to zrób sobie koncentryka bo dużo ludzi ma problemy z przesunięciem w DD i raczej na pewno nie chodzi tu o rezystancję, a koncentryk daje możliwość omijania kapsli.

Na przesunięcie ma wpływ wiele rzeczy, choćby nawet kabel, a to już temat rzeka.

A działa Ci BG, i drugie przesunięcie ile wynosi ?
Nie udzielam pomocy za pośrednictwem PW ! Wszelkie pytania proszę kierować na forum !
Xmen
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: Xmen » 16 wrz 2015, o 19:44

Co do indukcyjności dobierałem miernikiem i RX mam 35.3mH i 173 Ohm. Robienie koncentryka może i jest wyjściem z tej sytuacji, ale problem nie będzie dalej rozwiązany.
Oto przebiegi TX i RX

Obrazek

I przebiegi TX BG , dzinne jest to że wcale nie ma przesunięcia jest idealnie w fazie i wcale nie będzie synchronizacji do odpowiedniego otwierania kluczy. Jedynymi elementami wykrywanymi są telefon i ferryt który da się prawie wyeliminować.
Przebieg przesównika jest identyczny

Obrazek

Dziś już nie będę grzebał, ale muszę jutro sprawdzić co do milimetra płytkę, a jak nie zbuduję sobię sam generator wraz z przesuwnikami z idx osobno i sprawdzę.
Awatar użytkownika
zadzior
Moderator
Moderator

Post autor: zadzior » 16 wrz 2015, o 20:17

Ten pierwszy przebieg tx i rx - jeśli tx to ten większy sinus to wygląda że rx ma blisko < 360 s. A jak wygląda drugi przebieg tx rx ? zawsze jest dwa. Przejdź delikatnie przez "zero" i sprawdź.
Ten drugi pewnie będzie miał tylko kilka stopni, ale może pozwolić na prawidłową dyskryminację. Nie wiem jak wtedy z BG, bo już od jakiegoś czasu dałem sobie spokój z wykrywaczami i powoli zapominam jakie są zależności.
Być może będzie trzeba nawinąć nową rx z inną wartością indukcyjności.
I tak jak pisałem wcześniej, co kabel to inne przesunięcie, a także sposób podłączenia ekranu sondy, więc kombinuj. Pokaż jak to podłączyłeś.
Nie udzielam pomocy za pośrednictwem PW ! Wszelkie pytania proszę kierować na forum !
Xmen
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: Xmen » 17 wrz 2015, o 20:03

Witam ponownie, dziś nastąpił przełom. Z niewiadomych przyczyn IDX przemówił, ale nie obyło się bez malego zwarcia (jeszcze nie wiem co ale dzwięki nie wydaje Q3 i Q4 sprawne, przyczynę znajdę po weekendzie). Załączam przebiegi jakie powinniśmy uzyskać podczas równoważenia sondy.
Wszystkie oznacznenia elementów jakie podaje odnoszą się do schematu z wpisem w prawym dolnym rogu http://www.md4u.ru
Oto przebieg RX względem TX przesunięcie 90 stopni. (TX-pierwsza sonda oscyloskopu na GND i kolektor BC327, RX- druga sonda na GND i 6 pin U1)
RX TX 6 pin U1.jpg
Lisaju
Przesuniecie RX TX Lisaju.jpg
Pzebieg TX względem BG (GND i pin 7 U8, Tx-jak poprzednio)
Przesownik BG 103.jpg
Przebieg Tx wzgledem przesównika (GND i pin 1 U8 Tx-jak poprzednio)
Przesownik 254.jpg
Reszta działania po weekendzie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Amnesiac
KAPRAL
KAPRAL
Województwo: Mazowieckie

Post autor: Amnesiac » 19 lis 2015, o 21:10

Mam ogromną prośbę o pomoc. Złożyłem już elektronikę, nawinąłem cewki, zestroiłem je do właściwych częstotliwości i przyszedł dzień pierwszego uruchomienia maszyny. W głośniku słychać przerywane dźwięki, po wciśnięciu PP dźwięk staje się jednostajny. Na wyjściu 6 U1 napięcie ok. 1,9 V, przy czym większość to składowa stała. Na wejściu tego wzmacniacza (noga 3) napięcie 11,4 mV. Na Tx ok. 16 Vpp. Pytanie moje dotyczy dalszego strojenia. Rozumiem, że położeniem cewek względem siebie dążę do osiągnięcia jak najniższego napięcia na wyjściu U6 (napięcie niezrównoważenia)? Czy to normalne, że jest tam składowa stała? Moja cewka to DD27 drugi wariant. Dodam, że sprzęt nie reaguje na żaden z potencjometrów. Z góry dzięki i pozdrawiam.
Amnesiac
KAPRAL
KAPRAL

Post autor: Amnesiac » 20 lis 2015, o 21:27

Witam ponownie. Dziś udało mi się nieco ożywić mojego IDXa. Niestety nie bardzo wiem co dalej. W głośniku słychać "popierdywanie", którego nie da się wyeliminować żadnym potkiem. Zaczyna reagować na puszkę kalafonii jakieś 10 cm nad cewką. Daje podwójny sygnał. Po włączeniu PP cały czas piszczy, niezależnie od ustawień. Podłączyłem oscyloskop do Tx i jest tam sinus, 16V pp - niby ok. Drugi kanał na nodze 6 U1 daje dziwne krzaczki. W załączeniu oscylogram. Może ktoś ma jakiś pomysł co dalej? Tracę nadzieję, że to w końcu ruszy. Obrazek
(Na górze noga 6 U1, na dole Tx)
Obrazek
To samo jako XY (Lisajou?)
bebot
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: bebot » 20 lis 2015, o 21:58

Witam
Jak dla mnie są dwie opcje:
1) albo uszkodzony U1
2) albo problem z płytką/podstawką/ścieżką/zimny lut?
sprawdź napięcie na nóżce 3 U1, powinna być "idealna" sinusoida kilka mV pp max
Amnesiac
KAPRAL
KAPRAL

Post autor: Amnesiac » 20 lis 2015, o 22:38

Dzięki za szybką odpowiedź. To co jest na 3 nóżce U1 zdecydowanie nie przypomina sinusa, raczej jakieś piłokształtne, nieregularne przebiegi. Więc co, warto spróbować wymienić U1?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Samoróbki i patenty”