MiniMaX II pinpointer

Samoróbki i pomysły na własne wykrywacze
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
niedzwiad
MLODSZY CHORAZY
MLODSZY CHORAZY
Województwo: Śląskie

MiniMaX II pinpointer

Post autor: niedzwiad » 25 lut 2015, o 20:42

Siema, oczywiście że z generatorem !
Tomb750
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Województwo: Wybierz
Kontakt:

MiniMaX II pinpointer

Post autor: Tomb750 » 26 lut 2015, o 13:16

@nikus zobacz jak będzie się zachowywał jak skręcisz potencjometr na płytce na minimum
enty
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Województwo: Opolskie

MiniMaX II pinpointer

Post autor: enty » 23 lip 2015, o 22:44

Tak jak mówi Tomb750 Zmniejszenie czułości powinno wyeliminować reakcję na mokrą ziemię.
Optymalne ustawienie czułości to coś koło 1cm dla szpilki.
W przypadku własnoręcznego wykonania koszyczka na baterie (tak jak w moim przypadku) bardzo ważnym jest ażeby baterie były unieruchomione (nie przemieszczały się w koszyczku) tak samo jak cała elektronika i przewody w obudowie. To tak ode mnie ;)
U mnie wygląda to tak:

Obrazek

Obrazek

Obudowy nie pokarzę ponieważ wygląda gorzej niż elektronika :-D
Awatar użytkownika
ozzy_123
SIERZANT SZTABOWY
SIERZANT SZTABOWY

Re: MiniMaX II pinpointer

Post autor: ozzy_123 » 13 paź 2015, o 21:32

Zmajstrowałem pina = w zasadzie jest OK, jednak muszę zjechać znacznie z czułością tak aby przestał reagować na ziemię podczas machania ustojstwem w pionie.

Pytanie do kolegów którzy testowali minimaxa nie tylko na stole ale też w docelowej obudowie:
Czy wasze urządzenia też reagują na gwałtowny wachliwy ruch w kierunku ziemi?
Jakie macie zasięgi przy docelowo ustawionej czułośći, przy kórej nie występuje takie zachowanie?
Awatar użytkownika
autsajderek
CHORAZY
CHORAZY
Województwo: Brak
Imię: Paweł

Post autor: autsajderek » 14 paź 2015, o 09:01

Ozzy - ja zmajstrowałem MMII i jest spoko - jeżeli chodzi o gwałtowny ruch czy też puknięcie np. w grudkę ziemi - u mnie również występuje. Podejrzewam jednak że jest to wina cewki a mianowicie:
1) zmiana położenia karkasu cewki względem pręta ferrytowego - wyjście - przyklejenie do ferrytu karkasu cewki
2) zmiana położenia poszczególnych zwojów - wyjście - zalanie cewki szelakiem, cyjanopanem, akrylem, żywicą epoxy czy innym usztywniaczem
3) zmiana położenia wyprowadzeń cewki względem cewki, rdzenia ferrytowego względnie PCB - wyjście - skrócenie do max wyprowadzeń cewki i usztywnienie ich, np poprzez przyklejenie taśmą na całej długości od cewki do PCB.
4) zmiana położenia przewodów łączących potencjometr z PCB - wyjście - skrócenie do max przewodów i przymocowanie ich do PCB lub obudowy.
Składając MMII nie zastosowałem powyższych i mam podobnie do Ciebie. Zmajstrowałem drugiego na szybko stosując się do powyższych punktów i jest o niebo lepiej, aczkolwiek zdarzy się, że piknie przy stuknięciu w kamień albo przy grzebaniu w twardej ziemi. Podejrzewam, że chodzi tutaj o odkształcanie rdzenia ferro.
Dodam, że ja nawijałem cewkę na 4cm rdzenia, ale nie na całości rdzenia a na samym końcu (około 1,5cm), reszta rdzenia natomiast jest wolna.
Za górami, za lasami, za czterema burgerkingami, był sobie las, zielony las, w lesie tym miś, co w ekosystem wdepną po pas...
skinfoks
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: skinfoks » 24 sty 2016, o 22:17

Witam serdecznie. Trochę odkopie temat :P
Tak czytam wasze opinie na temat tego pina, więc postanowiłem go zmajstrować. i mam pewien problem z uruchomieniem. Tzn pin działa, ale nie tak jak powinien... mam wrażenie, że żyje własnym życiem. Zasięg jest tragiczny. Imadło wielkości pieści łapie z 1 cm. Czasami machnięcie ręką nad układem powoduje wzbudzenie. Dotknięcie palcem wyprowadzeń kondensatora C5, C6, C7 powoduje ciągłe piszczenie. Na Pin 1 (VoutA) brak napięcia. Na pozostałych również. Jedynie pin 8 (VDD) ma zasilanie i pin 7 gdy następuje detekcja. W sumie nie wiem czy dobrze piny mierzyłem, - masa z płytki/baterii, + do pina numer 1,4,5,6. Próbowałem brać masę z pina 3 i 4. Też brak napięcia. Montuje już drugą płytkę i nadal nie chce ruszyć. Na kondensatorach od C5 do C7 też nie ma żadnego napięcia. Wzoruje się na schemacie z rosyjskiego forum.

Tranzystory jakie wykorzystałem, NPN BSr14Fai, PNP MMBT4403LT, N-Mosfet IRLML2502. Diody LL4148 i BAV99.

Gdzie szukać problemu?

Cewka 800 zwojów, drut 0.22-0.30m nawinięty na plastikowy koszyczek długości 3 cm, ferryt 8mm, 5 cm długości.
enty
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: enty » 25 sty 2016, o 00:00

skinfoks A jakiego scalaka użyłeś? Podobno wynalazek ten działa poprawnie jedynie z MCP602.. Możesz też mieć błąd na płytce- mi ruszył od razu bez żadnego marudzenia :bezradny:
Mam nadzieję że nóżkę nr. 3 układu BAV99 pozostawiłeś wolną?
skinfoks
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: skinfoks » 25 sty 2016, o 09:55

Użyłem MCP 602. 3 nóżka BAv99 wolna, w obudowie sot-23 środkowa.
Rozumiem, że przy poprawnie zmontowanym układzie, na pinach scalaka 1,2,5,6 powinno być napięcie i dotknięcie wyprowadzeń kondensatorów nie powinno wzbudzać wykrywacza?

No nic, chyba będę musiał robić trzecią płytkę :P
enty
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: enty » 25 sty 2016, o 11:07

Na nóżkach 1,2 oraz 6 układu MPC602 nie powinno być napięcia czyli jest ok,przy sprawdzaniu napięcia na nóżce 5 pinpoint powinien pikać- tuta również brak napięcia stałego.
Jeśli chodzi o kondensatory 10nf oraz 1nf dotknięcie ich nóżek powinno wzbudzić układ.
Sprawdź jeszcze czy wszystkie diody masz poprawnie wlutowane,czy tranzystorków nie pozamieniałeś miejscami (pamiętam że wcześniejsza wersja tego pina miała w głębokim poważaniu to czy tranzystory pracują poprawnie i układ jako tako pracował nawet gdy sknociło się coś przy tranzystorach w generatorze) oraz czy masz wlutowany dławik 33uH. Na pewno chodzi tutaj o błąd w montażu,złe wartości elementów lub źle wykonaną sondę.
skinfoks
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: skinfoks » 25 sty 2016, o 22:25

Sprawdziłem dzisiaj pina na oscyloskopie, generator już działa. Wina leżała po stronie dwóch kondensatorów smd poliestrowych 10nF. Były przegrzane i miały ledwo połowę swojej wartości. Zasięg poprawił się, ale częstotliwość na jakiej pracuje jest niska, 7kHz i osiąga max 7 V AC. Mam wrażenie, że słabo reaguje na malutkie przedmioty. Pobór prądu też jakiś dziwny... 5-7 mA. Spróbuje nawinąć nową cewkę.

Na granicy wykrywalności dźwięk "pierdzi". Tak ma być czy coś sknociłem?
enty
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: enty » 26 sty 2016, o 10:59

U mnie nic nie pierdzi,może to kwestia ustawienia czułości którą i tak trzeba będzie skręcić tak aby pin nie wzbudzał się na mokrej ziemi..
skinfoks
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: skinfoks » 29 sty 2016, o 18:06

Czułość nic nie pomaga, głośniczek pierdzi na granicy wykrywalności :(

Zauważyłem, że podłączenie zwykłej diody led bezpośrednio do nóżek buzzera likwiduje pierdzenie. Dźwięk staje się czysty i wyraźny... Jak to naprawić bez diody led?
enty
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: enty » 30 sty 2016, o 17:21

Ogólnie to powinna być tam dioda wlutowana.. Na schemacie ze strony autora projektu jest ona uwzględniona.
skinfoks
St. Szeregowy
St. Szeregowy

Post autor: skinfoks » 22 lut 2016, o 10:38

enty pisze:Ogólnie to powinna być tam dioda wlutowana.. Na schemacie ze strony autora projektu jest ona uwzględniona.
Dioda jest ale prostownicza i taką też umieściłem. Zrobiłem drugiego pina, identyczne elementy, ten sam schemat. Cewka taka sama (lub podobna, nie pamiętam jaki ferryt dałem). I okazało się, że pin w ogóle nie chce działać, cały czas szumy, nawet na minimalnej czułości, a zasięg tragedia. Zmiana R1 i R2 na 470 Ohm rozwiązała problem, zasięg przyzwoity (3cm na 1 grosz), głośnik nie pierdzi.

O co tutaj chodzi? Ten układ tak ma czy moje elementy są wadliwe? Na C7 ma być napięcie AC czy DC?
Awatar użytkownika
explokera
Marszałek
Marszałek
Województwo: Mazowieckie
Imię: A.

Post autor: explokera » 22 lut 2016, o 12:59

Najpierw sprawdź działanie generatora a potem pozostałe bloki,autor bardzo ładnie to objaśnił na schemacie wersji nr.1
http://www.bypetrucho.narod.ru/md/minim ... pp_sch.pdf
Też miałem sporo problemów ze swoją konstrukcją a finalnie okazało się,że winny był MOSFET i po wielu próbach i kombinacjach użyłem z pozytywnym skutkiem MMBF170 zbudowałem kilka egzemplarzy na nim i wszystkie działy od startu.
...50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............1000 ml nawet te nieznane .....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Samoróbki i patenty”