SMART HUNTER GC-1069 modernizacja wykrywacza

Wykrywacze metali innych marek
ODPOWIEDZ
rotek23
ST-SIERZANT
ST-SIERZANT
Posty: 164
Rejestracja: 11 lis 2017, o 14:03
Województwo: Brak

SMART HUNTER GC-1069 modernizacja wykrywacza

Post autor: rotek23 »

Z racji iż jest to mój pierwszy post (i temat na forum) skorzystam więc z okazji i Witam Wszystkich!
a teraz do rzeczy: jak już napisałem w temacie sprawa dotyczy chińskiego wykrywacza model: SMART HUNTER GC-1069 (jak to "cos" wygląda można sobie "wygooglować" gdyż w chwili obecnej nie ma mnie w domu i nie mam jak zrobić zdjęcia), kupiłem go celowo za niecałe 200 PLN w celu przeprowadzenia eksperymentów gdyż postanowiłem się zająć bliżej tematem wykrywaczy, poszukiwań itd.
Nosiłem się z zamiarem zakupu modelu Biedronkowego (bardzo podobny z tym że wersja analogowa ze wskaznikiem wychyłowym) ale wybór akurat padł na ten gdyż pomyślałem że w środku może coś siedzieć bardziej interesującego i jak się okazało nie myliłem się, ten chiński tani wykrywacz wykonany jest na mikrokontlorerze Cepress'a co ciekawe z redzeniem ARM Cortex M0, pozatym jest kilka innych układów w tym wzm. operacyjny, komparator itd.(jak tylko będę w domu mogę podać szczegóły). Wykrywacz tak jak przypuszczałęm przy pierwszej próbie w terenie sprawował się conajmniej zle, żeby nie powiedzieć katastrofalnie (przynajmniej mój egzemplarz) tj. wzbudzał się, pomimo włączonej dyskryminacji reagował na byle śmieci, katastrofalna według mnie była też jego czułość, w skrócie poprostu nie da się tego czegoś normalnie używać, ale z drugiej strony jeśli by popatrzeć od strony płytki PCB i wykonanie samego hardware to według mnie nadaje się świetnie właśnie do przeróbek, modernizacji i eksperymentów (do tego też celu na początek został on zakupiony), są "wypuszczone" nawet pady do programowania kontrolera tak że w chwili wolnego czasu samemu można by swój kod napisać. Wykrywacz posiada dwie cewki RX i Tx cewka TX sterowana jest poprzez tranzystor typu pnp S8550 (oznaczenie kodowe smd 2TY z tego co pamiętam prąd kolektora około 0,5A)jego baza wysterowana jest bezpośrednio z procesora poprzez (dziwna wartość) 73k. Nie wiem czy w sondzie gdzie zaszyte są cewki są dołożone jakieś kondensatory (tego nie sprawdzałem jeszcze) bo z pcb wynika że cewka jest wysterowywana (zastanawia mnie to czy wogóle była strojona) bezpośrednio z kolektora tego tranzystora, a drugi koniec uzwojenia jest pociągnięty bezpośrednio do masy GND układu, tranzystor jest zasilany poprzez niewielki rezystor (z tego co pamiętam około 220 ohm) z 5V z jakiegoś stabilizatora liniowego smd, nie wiem czy chińczycy w jakikolwiek sposób stroili cewki i zastanawia mnie to czy np. zwiększając amplitudę pp cewki tx poprawimy w jakiś sposób osiągi wykrywacza, ewentualnie jeszcze zmieniając układ z samym tranzystorem (klucz) np. na jakiś typu MosFet. Jeśli chodzi o cewkę o tor Rx to jeszcze się nie zastanawiałem w jaki sposób ten tor poprawić, napewno muszę sobie podpiąć swojego Rigola na obydwa kanały i trzeba będzie zbadać całość układu. Być może ktoś "załapany" w temacie zechce mi pomóc i wtedy bedę maiał trochę z "górki", jeśli nie sam postaram się problem rozwiązać co myślę w tym przypadku (poprawienie osiągów) będzie jak najbardziej możliwe (tak na marginesie już tylko dodam że między czasie zajmuję wykonaniem Quasar ARM i jakiegoś pinpointer'ka, do Quasar'a narazie wykonałem sobie tylko PCB, w przyszłym tygodniu zabieram się za jego obkładanie). Bardzo bym prosił o konstruktywne odpowiedzi które coś wniosą do tematu, a nie takie które pomogą nabijać sobie tylko punkty.
rotek23
ST-SIERZANT
ST-SIERZANT
Posty: 164
Rejestracja: 11 lis 2017, o 14:03
Województwo: Brak

Re: SMART HUNTER GC-1069 modernizacja wykrywacza

Post autor: rotek23 »

Tak jak słusznie podejrzewałem udało się (narazie tylko wstępnie oczywiście) doprowadzić Chińczyka do jakiejkolwiek użyteczności (pierwotnie przynajmniej mój egzemplarz tego wykrywacza dosłownie nie nadawał się do niczego - poprostu nie można było nim czegokolwiek namierzyć, niezależnie od ustawionej czułości czy dyskryminacji wzbudzał się, piszczał, świecił jak oszalały). Wstępnie zestroiłem obwód Rx-a (dorzuciłem pojemność) i delikatnie zwiększyłem prąd bazy na tranzystorze w stopniu końcowym Tx-a (moim zdaniem niestety ale cały tor Tx jest do przerobienia). Po tych drobnych zabiegach wykrywacz całkiem już niezle zaczął się spisywać w terenie (tym razem udało się znaleść całkiem sporo gadżetów :) chociaż dalej jeszcze często zdarza mu się wzbudzać, ale już zdecydowanie rzadziej). Pomimo pewnych mankamentów musze pochwalić Chińczyków za całkiem niezły hardware jak za taką cenę tego wykrywacza (kontroler Cypress rdzeń ARM Cortex M0, przyłącze do programatora (można nawet pokusić się samemu napisać kod, pózniej go "wrzucić"), markowe układy min. MicroChip). Jeśli tylko uda mi się znaleść trochę wolnego czasu będę drążył temat dalej, tak ażeby jeszcze poprawić jego osiągi, szkoda tylko że jak narazie przynajmniej nikt z forum nie włączył sie do dyskusji..
Awatar użytkownika
explokera
Marszałek
Marszałek
Posty: 3218
Rejestracja: 9 maja 2014, o 21:11
Województwo: Mazowieckie
Imię: A.
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Re: SMART HUNTER GC-1069 modernizacja wykrywacza

Post autor: explokera »

Nie dziw się ze wiele osób z chęcią nie chce Ci pomagać.
Te sprzęty nie mają dobrej opini nie bez powodu.
Sam miałem coś takiego przez jeden dzień :)
Po pierwszym godzinnym wypadzie mialem ochote go owinac o drzewo ale oddalem do sklepu :)
...50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............1000 ml nawet te nieznane .....
Awatar użytkownika
viwaldi
Porucznik
Porucznik
Posty: 624
Rejestracja: 13 sie 2014, o 10:44
Województwo: Wybierz

Re: SMART HUNTER GC-1069 modernizacja wykrywacza

Post autor: viwaldi »

rotek23 pisze:...szkoda tylko że jak narazie przynajmniej nikt z forum nie włączył sie do dyskusji.
Nie oczekuj, ze jest tu duzo osob z tym sprzetem wiec i nie ma komu tobie odpowiadac. Po prostu, jaki jest chinczyk kazdy widzi i wie do czego sie to nadaje.
Fajnie, ze chcesz podzielic sie swoja wiedza ale robisz to w sposob malo przystepny. Ksiazek bez obrazkow nikt teraz nie czyta ;) Sprobuj ze zdjeciami, opisujac gdzie, co i dlaczego wlasnie tak zmieniles. Z tak napisanego postu moze wtedy skorzystac osoba bez duzej wiedzy elektronicznej.
NIKT1313
Major
Major
Posty: 857
Rejestracja: 18 maja 2016, o 09:14
Województwo: Brak

Re: SMART HUNTER GC-1069 modernizacja wykrywacza

Post autor: NIKT1313 »

@vivaldi ma racje jakieś fotki - ba schemat by się zdał bo nie wiadomo co gdzie- poza tym tu za te pieniążki a nawet mniejsze ludzie budują cały wykrywacz który nie ukrywam pobije tego twojego na głowe - nie piszę o analogach bo koszt budowy ELDORADO czy IDX to pewnie połowa tego chińczyka ( a zasięgi czy dyskryminacja bije go 2 -4 razy) ale np. Quasara ARM ..... Więc kupowanie czegoś a potem próba zrobienia z tego choćby namiastki wykrywacza mija się z celem - no chyba że nie zamierzasz tego używać lub chcesz na siłę zrobić z tego coś działającego... Ja kupiłem coś podobnego na 'stelaż' ale jak zobaczyłem ''wykonanie'' :brecht: szybko to odniosłem z powrotem. :źle:

Generalnie pochwalam 'grzebanie' w elektronice - sam jestem 'grzebaczem' ale nie ze wszystkiego da się zrobić coś porządnie działającego ... niestety ........ :piwko:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”