Bunkier Stiaha

Bunkry, twierdze, sztolnie i inne podobne miejsca w których można znaleźć fanty
ODPOWIEDZ
wally
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 25 sty 2014, o 20:18
Województwo: Wybierz

Bunkier Stiaha

Post autor: wally »

Niedaleko od miejscowości Monastyr znajdują się malownicze ruiny klasztoru Bazylianów, na klasztornym terenie znajduje się wojenny cmentarz z 1914, oraz mogiła UPA. Niedaleko od tego miejsca w lesie można natknąć się na zarysy bunkra "Stiaha". Widać to miejsce z daleka, w oczy rzuca się potajemnie postawiony przez Ukraińców nocą pomnik z krzyżem i tryzubem. Sukcesywnie niszczony przez "nieznanych sprawców". Te i wiele szerszych informacji można znaleźć w sieci, ja chciałem podzielić się z Wami wrażeniami z mojej wycieczki w to miejsce.
Było to gdzieś ze trzy lata temu jesienią, wybraliśmy się z kolegą przewietrzyć rutusy, zwiedziliśmy wcześniej teren klasztoru i schodząc kilkaset metrów od północnego muru włączyłem piszczałkę, zaraz trafił się mocny "militarny" sygnał. Delikatnie popracowałem saperką i serduch podskoczyło do góry szabla! zaraz niestety ciśnienie opadło bo szabla okazała się fragmentem krzyża z nieistniejącej już wieży Kościoła przekazałem go przez znajomego do miejscowego muzeum, ale jakoś wyparował po drodze). Następnie kolega pokazał mi miejsce po szpitalu polowym i stamtąd udaliśmy się do tytułowego bunkra. Zarys pierwszej kondygnacji jest świetnie widoczny jako okrąg średnicy kilkunastu metrów na środku którego jest rodzaj kurhanu na którego szczycie znajduje się kontrowersyjny pomnik. Dobrze widoczne jest miejsce po wejściu, naszą uwagę zwrócił świeżutki wykop w ścianie bunkra tuz przy nim. Wydrążona dziura 40 cm średnicy a w niej widoczny wyłamany dolny róg drewnianej skrzyni od środka okutej ocynkowaną blachą. Szczegóły te były widoczne mimo że skrzynia ciągle tkwiła w ziemi na głębokości może 50 cm ponieważ pojemnika był rozpruty a ze środka sterczały kawałki blachy. Doszliśmy do wniosku że ktoś kto znalazł depozyt doskonale wiedział po co idzie. Każdy inny najpierw wykopałby cały pojemnik a potem sprawdzał co w nim jest. Nie pokusiliśmy się także o wyciąganie skrzynki, po pierwsze była pusta, po drugie mogła mieć podłączoną jakaś niespodziankę. Skoro znalazca jej nie wydobył może były ku temu jakieś powody. Szkoda że nigdy nie dowiemy się co było tam schowane. Mam gdzieś filmik, wrzucę wkrótce. Dziś znalazłem tylko dwie fotki z tej wycieczki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
wally
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 25 sty 2014, o 20:18
Województwo: Wybierz

Re: Bunkier Stiaha

Post autor: wally »

cd
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10895
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: Bunkier Stiaha

Post autor: yukon »

Dzieki za ciekawa relacje :spoko:
Moim zdaniem jednak to zaden depozyt,pewnie ktos wygrzebal jakas pusta skrzynie,z tego co czytalem chyba u Motyki bunkier byl wysadzony,i pozniej dobrze spenetrowany przez NKWD,Stiah i ludzie w tym bunkrze to nie byli leszcze pokroju Chryn.
W bunkrze byl Jaroslaw Staruch czyli Stiah krajowy prowidnik OUN,a i reszta ludzi w bunkrze to ideowcy, bunkier zostal przekopany wszerz i wzdluz,rozryty i wszystko z niego wydobyte,dokumenty,podobno zloto,dolary itp.ale tego juz sie niegdy nie dowiemy co NKWD stamtad zabralo.
Wszyscy zgineli procz jednej osoby,osoba ta podobno zmarla w trakcie lotu do warszawy,czy to byl Stiah?niewiadomo...ruscy wiedza.
Swoja droga slabo tam nasi sie zajmuja tym pomnikiem,zobacz co z takiego pomnika zostalo na Chryszczatej,a ten u was stoi widze solidnie:)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
wally
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 25 sty 2014, o 20:18
Województwo: Wybierz

Re: Bunkier Stiaha

Post autor: wally »

Skrzyneczka solidnie siedziała w starej ziemi pod korzeniami i darnią, Znalazłem filmik ale g... na nim widać, ale wrzucę poglądowo.

Co do stanu pomnika, rzeczywiście wygląda zbyt dobrze ...
Awatar użytkownika
Festung
SPEC
SPEC
Posty: 1522
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:35
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Sátoraljaújhely

Re: Bunkier Stiaha

Post autor: Festung »

Mieszkam niedaleko jak zejdzie śnieg mogę wpaść i wykopiemy to razem.
pzdr.
Gdybym był cukierkiem jaki miałbym smak?
Byłbym twardym cukierkiem, innych opcji brak!
Dlaczego twardym skąd wybór taki?
One się wszystkim dają we znaki.
Stara szakala bajka.....
wally
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 25 sty 2014, o 20:18
Województwo: Wybierz

Re: Bunkier Stiaha

Post autor: wally »

to było w połowie października 2010. Pewnie nawet po tej pustej skrzynce śladu już niema. Ale z propozycji chętnie skorzystam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bunkry, twierdze, sztolnie”