Ośrodek Oporu Jastarnia

Bunkry, twierdze, sztolnie i inne podobne miejsca w których można znaleźć fanty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kandzio
ST-CHORAZY
ST-CHORAZY
Posty: 291
Rejestracja: 12 lut 2013, o 11:21
Województwo: Wybierz

Ośrodek Oporu Jastarnia

Post autor: Kandzio »

W związku z utworzeniem w 1936 Rejonu Umocnionego Hel, zaplanowano zabezpieczenie półwyspu od strony lądu. Wybór padł na okolice Jastarni. Na północ od Jastarni, w miejscu gdzie szerokość półwyspu osiąga ok. 450 metrów, postanowiono ulokować punkt oporu. Punkt miał się głównie opierać na schronach betonowych. Ze względu na pierwszeństwo prac związanych z umiejscowieniem baterii dział, prace rozpoczęto dopiero w 1939. 15 V 1939 rozpoczęto prace fortyfikacyjne. Zakończenie planowano na 15 XI 1939. Wybuch wojny zastał fortyfikacje gotowe do obrony, jednak nie były one w pełni wyposażone (przykładowo: brakowało części uzbrojenia, systemów wentylacyjnych). Prace wykończeniowe trwały przez cały czas Obrony Wybrzeża. W czasie jej trwania pozycja nie była atakowana.

Po zakończeniu kampanii wrześniowej obszar Ośrodka oporu Jastarnia był dalej utrzymywany przez Niemców w sprawności bojowej. Obiekty służyły jako schrony przeciwlotnicze, oraz jako posterunki obserwacyjne. Przygotowywane były również do obrony w 1945 roku. Przygotowania te polegały na uzupełnieniu ziemnych elementów obrony oraz rowów przeciwpancernych.

Po zakończeniu wojny schrony w dalszym ciągu były przewidywane w planach obronnych. Dopiero w końcu lat siedemdziesiątych zrezygnowano z tych planów. 15 VI 1999 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Ośrodek Oporu Jastarnia został uznany za zabytek. W 2000 roku fortyfikacje zostały przekazane w zarządzanie cywilne, co umożliwiło powstrzymanie ich dewastacji i przeprowadzenie prac konserwatorskich.

Źródło : http://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%9Brod ... _Jastarnia
- Schron Sokół

Obrazek

Obrazek

- Schron Sabała

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- Schron Saragossa

Obrazek

Obrazek

- Schron Sęp

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W okolicy znajduje się jeden lekki schron bojowy oraz dwa fundamenty pod schrony jednostrzelnicowe.
Awatar użytkownika
wolfram
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Posty: 1974
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:18
Województwo: Wybierz

Re: Ośrodek Oporu Jastarnia

Post autor: wolfram »

Pieknie zadbane i cieszace oko obiekty . Milo widziec ze nie podzielily one losu wiekszosci bunkrow :spoko:
Wilki nie przejmują się tym co o nich sądzą barany...
Awatar użytkownika
jc leczna
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 1222
Rejestracja: 24 gru 2012, o 11:00
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Ośrodek Oporu Jastarnia

Post autor: jc leczna »

Wakacje 2013 :peace: byłem przy lekkim schronie zobaczyłem tam ropuche i jej zrobiłem zdjecie zamiast małemu bunkrowi :zakrywa: :zakrywa: :rozpacz: W Sabale jest fajnie bo mozna sie bawic eksponatami :D i robienie zdjęć jest nakazane . Wejść można tylko do Sabały i Sępa
- znajduje sie na plaży , właziłem tam na kucaka z latarką gdyż jest zasypany do połowy , pełno szkieł i śmieci :zakrywa: , w okolicy (za parkingiem ) jest jeszcze fundament - sama płyta schronu i drugi fundament (tego akurat nie widziałem) jest na prawo od Sępa .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
nie propaguje hitleryzmu , nazizmu ! , ale zbierać mozna bo to historia !
maciejwu71
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 272
Rejestracja: 6 lip 2014, o 12:04
Województwo: Wybierz

Re: Ośrodek Oporu Jastarnia

Post autor: maciejwu71 »

Byłem w wojsku w Hel-bor w 1991/92.To tam właśnie zaraziłem sie grzebaniem w ziemi.Wtedy był to teren zamknięty dla cywili.Co my tam wyciagalismy.....Temat rzeka. To był jeden wielki skansen.Jakby wojna się skończyła miesiące wcześniej.Sterty amunicji,helmow, masek pgaz. Okopy pełne różnych gratów. Piękne czasy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bunkry, twierdze, sztolnie”