Depozyt Hansa Franka

Wszystko co związane z II Wojną Światową
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL
Województwo: Dolnośląskie
Imię: Witold

Re: Depozyt Hansa Franka

Post autor: witmos » 9 gru 2017, o 13:19

Pytanie do Kol. tomal113 i innych obeznanych w temacie.
Proszę mi wyjaśnić ideę syytemu odwodnień podziemnych obiektów. Odólnie wiadomo o co chodzi, trzeba się pozbyć niechcianej wody. Piszesz, że na mapie LIDAR raczej ich nie zobaczymy. Rozumiem, że odpływy wody zostały przemyślnie ukryte aby nie zdradzań tego co pod ziemią. Może jest to jakiś specjalny system, o którym nie wiem.
Może było tak, że zbudowano zamaskowaną studnię z dopływami wody albo działało to na zasadzie rozsączania pod ziemią coś jak drenarka.
Być może jak odsłonię cały szyb to dotrę na jego dnie do odwodnienia ale wtedy trzeba by wybrać jeszcze około 2 m kamienia, który trzeba wcześnie rozkuć, nie wiem czy dam radę. Pewnie ograniczę się do głebokości, która pozwoli mi na wykonanie przebicia pod stropem korytarza.
Awatar użytkownika
slawek153
Porucznik
Porucznik
Województwo: Mazowieckie
Imię: Sławek

Post autor: slawek153 » 9 gru 2017, o 14:04

Kolego podziwiam cię za cały trud i determinację włożony przez ciebie w ten projekt. Super robota, Gratuluję.
Awatar użytkownika
slawek153
Porucznik
Porucznik

Post autor: slawek153 » 9 gru 2017, o 14:12

Ja mam doświadczenie w systemie odwodnienia, chętnie pomogę. Zależności w drenażu jest taki czy teren na to pozwala, ale jest najlepszym systemem do ukrycia.
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Post autor: witmos » 11 gru 2017, o 14:47

Na podstawie dotychczasowych ustaleń z wykopu oraz mapy LIDAR tak może wyglądać sytuacja pod ziemią.
Z innych zródeł dowiedziałem się, że w pomieszczeniu zwanym browarem, w istocie herbaciarnią, które było w pałacowym parku, po jego odgruzowaniu odnaleziono resztki elektrycznego pieca do topienia prawdopodobnie metali oraz formy do odlewania sztabek. Wg. realcji odkrywcy, przetapiano tam prawdopodobnie złoto. Pomieszczenie było przygotowane do wysadzenia czego jednak nie wykonano.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
slawek153
Porucznik
Porucznik
Has thanked: 107 times
Been thanked: 29 times

Post autor: slawek153 » 11 gru 2017, o 15:50

Kolego Witmos życzę tobie Bursztynowej Komnaty w środku :spoko:
These users thanked the author slawek153 for the post:
witmos
Rating: 6.67%
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Post autor: witmos » 11 gru 2017, o 16:13

Dzięki Kol. Sławku. Bursztynowa komnata, fajna sprawa ale wolałbym Portret Młodzieńca Rafaela Santi, nasz narodowy skarb.
Pozdr. w.
These users thanked the author witmos for the post (total 2):
slawek153damianekstn
Rating: 13.33%
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Post autor: witmos » 12 gru 2017, o 16:33

Sytuacja z lotu ptaka miejsca moich poszukiwań wygląda mniej więcej jak na załączonym rysunku.
Kapliczka pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej (Mater Dolorosa) została wybudowana na przydrożnej skarpie. Oznaczono ją już na mapach z końca XIX w. Zarówno w pismie z 1944 r. jak i w liście do Behrensa z 1945 r., Eduard Kneisel podaje jej położenie poprzez określenie współrzędnej geograficznej. Obie wartości są identyczne. W piśmie w tym celu wykorzystuje datę 12.3. 43.(początek jego pobytu w Krakowie), a w szczególności wartość 12.3. po odpowiednim zastosowaniu numerów dowodu osobistego i przepustki. Spacja przed liczbą 43 jest wypełniona symbolem krzyża i nie podlega przekształceniu wspomnianymi wyżej numerami (nazywa je 47 Cods). Jest to odległość od kapliczki do pierwszej wiśni na skarpie. Pomierzyłem to i tyle dokładnie wynosi. Kolejne 57 m to uzupełnienie do 100 m wzdluż linii nasadzonych wiśni.
Nie zachowały się wszystkie, z wyglądu są to bardzo stare drzewa, a rozstawa miedzy nimi wynosi 4 m. Frank w kartce światecznej z 1945 r. sugeruje Lilly Grau aby zainteresowała się miejscem pomiędzy 5, a 6 drzewem. Sprawdziłem to miejsce, także z uwagi na dane wynikające z dokumentów oraz widok z mapy LIDAR. To miejsce ewidentnie skrywa kolejne wejście do podziemi.
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Post autor: witmos » 13 gru 2017, o 13:43

Teraz na długie, zimowe wieczory zagadka dla dociekliwych.
Niżej przedstawiam w szeregu trzy daty z pisma Kneisela z dnia 23.10.44 r. Dla ułatwienia daty uszeregowałem w kolejności właściwej dla odczytania tajnej informacji o lokalizacji schowków. Daty zapisałem dokładnie tak jak zrobił to Kneisel. Szereg podzieliłem pionowymi kreskami na 9 sekcji, wyróżniając tym dni, miesiące i lata. Dalej podaję nr personalausweis oraz nr przepustki. Są to niezbędne elementy dla rozkodowania ukrytej informacji. Pierwsza dana jaką ujawnia się z układu 12.3. jest współrzędną geograficzną położenia kapliczki, dokładnie taka sama jaką podaje Kneisel w liście do Behrensa. Dalej droga do Sauer Kirsche, droga wzdłuż wiśni i na koniec rozmieszczenie wejść na skarpie. Z uwagi na różny sposób zapisania trzech dat należy to uwzględnić i poczynić pewne założenia miedzy innymi uwzględniając ilość cyfr w obu numerach dokumentów Kneisela. Ważne są kropki lub ich brak, spacje, wartości rzymskie lub arabskie.
Nagród za prawidłowe rozwiązania nie przewiduję.

|12.|3.|_43.|31.|XII.|44|23.|_X.|_1944.|
1 2 3 4 5 6 7 8 9

3646 nr personalausweis Kneisela

3505822 nr przepustki Kneisela
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Post autor: witmos » 3 sty 2018, o 17:57

Kilka zdjęć, które zrobiłem w ostatnim dniu minionego roku. Jak widać szybik zalany jest wodą o głębokości ok. 1 m. Na kilku widać grubość nadbudowy nad chodnikiem, który przykryty jest prawdopodobnie dwoma warstwami bazaltu o łącznej grubości ok. 1,5 m. Ponieważ szybik został wypełniony warstwami bazaltu, który jest blokowany ze wszystkich stron, jego rozkucie nastręcza wiele trudności. Zastanawiam się nad odkryciem części korytarza, (ok. 2,5 m żwiru i piasku) a następnie rozkucie jego stropu. Jest to wprawdzie 1,5 m skały ale wolnej od jednej strony co znacznie ułatwia zadanie. Może na odcinku 1 m uda mi się odsłonić korytarz.
These users thanked the author witmos for the post:
yukon
Awatar użytkownika
slawek153
Porucznik
Porucznik

Post autor: slawek153 » 3 sty 2018, o 21:23

Nie mogę się doczekać kolego Witmos na relacje z tego co tam znajdziesz.
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Post autor: witmos » 4 sty 2018, o 13:19

Od 1 lutego będę miał wznowione pozwolenie konserwatora. Zgody właścicieli działek już mam. Ponieważ poprzednie pozwolenie mi się zakończyło, muszę powtórzyć całą procedurę od początku. Gdyby pogoda była jak obecnie ale mniej wiało, można by zmierzyć się z nadbudową chodnika. Zobaczymy jak będzie w lutym. Chyba jednak zima w końcu przyjdzie, pozostanie zatem czekać do wiosny. Co do zawartości schowków mam świadomość, że mogą być puste. Puste oczywiście za sprawą Rosjan. Ostatnio znalazłem w necie informację, że jeden z dowódców frontu ukraińskiego, który operował na tych terenach osiadł po wojnie we Lwowie i chwalił się pokazną kolekcją przedmiotów zabytkowych z terenów Dolnego Śląska, miał posiadać nawet sławny portret ale to się nie potwierdziło. Rosjanie mieli doskonały wywiad, szpiegowali wszędzie i wszystko. Nie można wykluczyć, że byli obecni także w kancelarii GG. Również okoliczni Niemcy w 1945 r. mogli się przysłużyć i przekazać ważne informacje. Tak więc coraz mniej sobie obiecuję, choć puste schowki to także jakieś odkrycie. Nawet Ruskie kiepy znalezione pod ziemią mogą być ważną informacją. Może tak jak w Morawie koło Strzegomia jako papiru do podciru użyli cennych grafik, które tam na mnie czekają.
Awatar użytkownika
Waclaw237
Generał Brygady
Generał Brygady
Województwo: Małopolskie
Has thanked: 38 times
Been thanked: 127 times

Post autor: Waclaw237 » 4 sty 2018, o 16:22

Kolego Witmos życzę Ci powodzenia :brawo: , myślę że i pozostali userzy tego Forum życzą Ci tego samego. Czekamy na kolejne relacje. :spoko: Trzymamy kciuki za powodzenie Twojej eksploracji.
These users thanked the author Waclaw237 for the post:
witmos
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Województwo: Wybierz
Kontakt:

Post autor: yukon » 6 sty 2018, o 03:25

witmos pisze:Teraz na długie, zimowe wieczory zagadka dla dociekliwych.
Niżej przedstawiam w szeregu trzy daty z pisma Kneisela z dnia 23.10.44 r. Dla ułatwienia daty uszeregowałem w kolejności właściwej dla odczytania tajnej informacji o lokalizacji schowków. Daty zapisałem dokładnie tak jak zrobił to Kneisel. Szereg podzieliłem pionowymi kreskami na 9 sekcji, wyróżniając tym dni, miesiące i lata. Dalej podaję nr personalausweis oraz nr przepustki. Są to niezbędne elementy dla rozkodowania ukrytej informacji. Pierwsza dana jaką ujawnia się z układu 12.3. jest współrzędną geograficzną położenia kapliczki, dokładnie taka sama jaką podaje Kneisel w liście do Behrensa. Dalej droga do Sauer Kirsche, droga wzdłuż wiśni i na koniec rozmieszczenie wejść na skarpie. Z uwagi na różny sposób zapisania trzech dat należy to uwzględnić i poczynić pewne założenia miedzy innymi uwzględniając ilość cyfr w obu numerach dokumentów Kneisela. Ważne są kropki lub ich brak, spacje, wartości rzymskie lub arabskie.
Nagród za prawidłowe rozwiązania nie przewiduję.

|12.|3.|_43.|31.|XII.|44|23.|_X.|_1944.|
1 2 3 4 5 6 7 8 9

3646 nr personalausweis Kneisela

3505822 nr przepustki Kneisela

Zagadka zbyt trudna jak dla mnie,tak jak mowisz Witmos nawet jak te pomieszczenia sa puste to i tak bedzie wspaniale odkrycie,puste pomieszczenia mozna kiedys czyms zapelnic i bedzie to lepsza atrakcja turystyczna niz lokalne muzeum,ludzie lubia odwiedzac takie miejsca.
W PL marketing takich miejsc jest w skali od 1 do 5 na poziomie 1,MRU czy bunkier Hitlera na Mazurach amerykanie ze swoim podejsciem do marketingu zamieniliby w kure znoszaca zlote jaja,miesiecznie odwiedzaloby te miejsca tysiace japonczykow,amerykanow i chinczykow z gruba kasa.
Powodzenia i wiem ze pomieszczenia na bank tam sa,teraz jedynie musisz pokazac czy sa pelne czy puste.
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Post autor: witmos » 25 sty 2018, o 12:10

Na miejscu poszukiwań znalazłem dwa fragmenty rury żelaznej o średnicy ok. 12 cm. Mogą one mieć związek z budową podziemnych schowków, a może są pozostałością po poniemieckiej instalacji kanalizacyjnej. Szczególnie interesujący jest prawy fragment rury gdzie od strony wewnętrznej widoczna jest czarna powłoka. Może jest to jakieś zabezpieczenie przed korozją, a może pozostałość po cieczy, którą transportowano za pomocą systemu rur. Wcześniej zwracałem uwagę na sposób wypełnienia szybu oraz stropu nad chodnikiem. Wiele wskazuje na to, że posłużono się zmodyfikowanym szkłem wodnym, które dokładnie wypełniało przestrzeń, a po zastygnięciu było podobne do bazaltu. Tak czy inaczej czarna powłoka wymaga dokładniejszego zbadania. Być może poszukiwacze z zachodnich rejonów Polski trafili na podobne rury, proszę więc o Wasze opinie w tej sprawie.
Awatar użytkownika
witmos
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL

Post autor: witmos » 10 kwie 2018, o 17:48

Rozpoczynam trzeci sezon w poszukiwaniu depozytu Hansa Franka. Skupiam się wyłącznie na wykopie, który rozpocząłem w roku ubiegłym, a który mam nadzieję, otworzy mi wejście do podziemi. Ponieważ rozkuwanie kolejnych warstw płyt bazaltowych w szybie jest praktycznie niemożliwe, postanowiłem dobrać się do wejścia przez strop korytarza. Szyb blokował ze wszystkich stron swoimi ścianami możliwość rozkuwania bazaltu. Strop nad korytarzem jest uwolniony od strony szybu co znacznie ułatwia kruszenie skały. Jest do pokruszenia ok. 1,5 m bazaltu w dwóch warstwach. Wcześniej jednak muszę usunąć ok.3 m nadkładu w tym 1,5 m żwiru i prawie tyle gliny. Będzie to wykop w kształcie leja aby uniknąć ewentualnych obsunięć. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia, dwóch odsłonię strop, a potem tylko wiercenie i rozkuwanie klinami.
These users thanked the author witmos for the post (total 3):
stomekslawek153DEX
Rating: 20%
ODPOWIEDZ

Wróć do „II Wojna Światowa”