Zaginiony - prośba

Wszystko co związane z I Wojną Światową
ODPOWIEDZ
Szara Sowa
SPEC
SPEC
Posty: 39
Rejestracja: 14 lis 2012, o 11:20
Województwo: Wybierz

Zaginiony - prośba

Post autor: Szara Sowa »

Jeśli przemierzając Bieszczady trafisz na groby żołnierzy z I wojny spróbuj dopytać się o listę pochowanych. Szczególnie interesuje mnie 1915 r. Mój pradziadek zmarł w szpitalu polowym. Pochowano go pewnie gdzieś, na miejscowym cmentarzu, a może prowizorycznym, przy szpitalu. Niestety nie wiem gdzie i czy miejsce to leży dziś po naszej czy po ukraińskiej stronie. Był w polskim oddziale walczacym po austryjackiej stronie. Nazywał się TOMASZ DĘBIAK nazwisko mogło być pisane też DEMBIAK, urodzony ok 1882 r., pochodził z okolic Mielca. Od lat szukam i nic.
Będę wdzięczna za każdą wiadomość.

Gdyby można to przykleić tu i w Mogiłach - kurchanach - pomnikach, byłabym też wdzięczna. Więcej osób by przeczytało.
Awatar użytkownika
pablo
ST.SIERZANT-SZTABOWY
ST.SIERZANT-SZTABOWY
Posty: 205
Rejestracja: 5 lis 2012, o 08:27
Województwo: Lubelskie
Lokalizacja: Markuszów

Re: Zaginiony - prośba

Post autor: pablo »

Można zacząć szukać w Listach Strat c.k. armii, umieszczonych (pośród innych archiwaliów) pod tm linkiem:
http://www.mtg-malopolska.org.pl/bibliotekacyfrowa.html
A jak ustali się datę śmierci, to będzie można w przybliżeniu określić miejsce, itd.
Awatar użytkownika
imperator
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Posty: 1502
Rejestracja: 13 sty 2014, o 17:50
Województwo: Podkarpackie
Lokalizacja: Tbg

Re: Zaginiony - prośba

Post autor: imperator »

witam ja też szukam info na temat pradziadka Jan Bieniarz z gminy Mokrzyszów pow Tarnobrzeg, też zmarł w szpitalu polowym szukam na tej stronce http://digi.landesbibliothek.at/viewer/ ... LB-1723425 jak narazie nic ale materiału jest sporo do przeglądnięcia.
Awatar użytkownika
mariusz_w4
Major
Major
Posty: 877
Rejestracja: 20 lis 2012, o 18:42
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Zaginiony - prośba

Post autor: mariusz_w4 »

Ja już od kilku lat szukam informacji o pradziadku który zginą latem 1915 roku tyle że był w armii Niemieckiej.Problem polega na tym że ciężko dotrzeć do archiwów w których mogą być te informacje.Wszystkie dokumenty związane z jego przynależnością,szlakiem pułku i śmiercią posiadane przez moją rodzinę zostały zniszczone w 1945 roku gdy Rosjanie wkraczali na Śląsk.Moja babcia już nie żyje a to była jedyna osoba która coś o tym wiedziała .Moje poszukiwania utknęły ale może wy koledzy będziecie mieli więcej szczęścia .
Powodzenia :)
I przyszło nam spoczywać na tym wzgórzu bracie,wśród buków i jodeł czekając chwili gdy powstaniemy na ostatni szturm,szturm do bram Piotrowych .... M.W
Awatar użytkownika
saper83
SPEC
SPEC
Posty: 1170
Rejestracja: 30 paź 2012, o 18:47
Województwo: Wybierz

Re: Zaginiony - prośba

Post autor: saper83 »

Mariusz a Jak się pradziadek nazywał? Jeśli możesz to podeślij mi info na pw. Trochę znam niemiecki i poszukam na niemieckich stronach. może coś mi się uda znaleźć.
Awatar użytkownika
mariusz_w4
Major
Major
Posty: 877
Rejestracja: 20 lis 2012, o 18:42
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Zaginiony - prośba

Post autor: mariusz_w4 »

saper83 pisze:Mariusz a Jak się pradziadek nazywał? Jeśli możesz to podeślij mi info na pw. Trochę znam niemiecki i poszukam na niemieckich stronach. może coś mi się uda znaleźć.
pw poszło :)
I przyszło nam spoczywać na tym wzgórzu bracie,wśród buków i jodeł czekając chwili gdy powstaniemy na ostatni szturm,szturm do bram Piotrowych .... M.W
Awatar użytkownika
mariusz_w4
Major
Major
Posty: 877
Rejestracja: 20 lis 2012, o 18:42
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Zaginiony - prośba

Post autor: mariusz_w4 »

Jest taka praca wydana jakiś czas temu pt. POLEGLI W GALICJI ZACHODNIEJ - Jerzy J. P. Drogomir .
Ponoć spis poległych z wszystkich cmentarzy w Galicji Zachodniej ,może tam warto poszukać .Jak dla mnie zaświeciło światełko nadziei :)
I przyszło nam spoczywać na tym wzgórzu bracie,wśród buków i jodeł czekając chwili gdy powstaniemy na ostatni szturm,szturm do bram Piotrowych .... M.W
Awatar użytkownika
Waclaw
Moderator
Moderator
Posty: 3352
Rejestracja: 27 gru 2015, o 13:58
Województwo: Małopolskie
Imię: Wacław
Has thanked: 116 times
Been thanked: 380 times

Re: Zaginiony - prośba

Post autor: Waclaw »

Jest taka praca wydana jakiś czas temu pt. POLEGLI W GALICJI ZACHODNIEJ - Jerzy J. P. Drogomir .
Posiadam te pozycje (3 tomy). Jakby co piszcie na PW.
Spis obejmuje cmentarze od Ożennej Beskid Niski do Krakowa. A od północy po Wisłę.
Głównie są tam polegli w latach 1914-1915 maj, zdarzają się późniejsze pochówki ale dotyczy to przede wszystkim Krakowa.
These users thanked the author Waclaw for the post:
mariusz_w4
Rating: 5.56%
"Przyjaciel to wróg, który się jeszcze nie ujawnił" :sad:
Awatar użytkownika
Waclaw
Moderator
Moderator
Posty: 3352
Rejestracja: 27 gru 2015, o 13:58
Województwo: Małopolskie
Imię: Wacław

Re: Zaginiony - prośba

Post autor: Waclaw »

Jak już pisałem na PW u Drogomira nie ma go w wykazie. Dobrze by było znać jednostkę w której służył, może po szlaku bojowym jednostki można by było coś ustalić.
"Przyjaciel to wróg, który się jeszcze nie ujawnił" :sad:
Awatar użytkownika
Waclaw
Moderator
Moderator
Posty: 3352
Rejestracja: 27 gru 2015, o 13:58
Województwo: Małopolskie
Imię: Wacław

Re: Zaginiony - prośba

Post autor: Waclaw »

A może tutaj spróbuj http://austro-wegry.info/viewtopic.php?t=2132
Tzw."Lista strat"
"Przyjaciel to wróg, który się jeszcze nie ujawnił" :sad:
Awatar użytkownika
mariusz_w4
Major
Major
Posty: 877
Rejestracja: 20 lis 2012, o 18:42
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Zaginiony - prośba

Post autor: mariusz_w4 »

Waclaw237 pisze:A może tutaj spróbuj http://austro-wegry.info/viewtopic.php?t=2132
Tzw."Lista strat"
Tak ,tyle że to armia Niemiecka ,co do wcielenia to może być 22 PP lub 23 PP VI Armii :) lub inny z terenów Śląska bo do końca nie wiadomo czy nie brano uzupełnień do innych rejonów.
I przyszło nam spoczywać na tym wzgórzu bracie,wśród buków i jodeł czekając chwili gdy powstaniemy na ostatni szturm,szturm do bram Piotrowych .... M.W
ODPOWIEDZ

Wróć do „I Wojna Światowa”