Ofensywa Gorlicka maj 1915

Wszystko co związane z I Wojną Światową
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szifu
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy
Posty: 397
Rejestracja: 18 sty 2013, o 00:02
Województwo: Wybierz

Ofensywa Gorlicka maj 1915

Post autor: szifu »

2 maja 1915 roku pod Gorlicami rozpoczęła się niemiecko-austro-węgierska ofensywa.Jej przewaga ,zwłaszcza pod względem ciężkiej artylerii widoczna jest na decydującym kierunku uderzenia,na którym nacierają 11 Armia i prawe skrzydło 4 Armii .Po dwunastogodzinnym przygotowaniu artyleryjskim między Gorlicami i Tarnowem dochodzi do przełamania frontu na odcinku szerokości około 35 kilometrów.Obie armie podlegają generałowi pułkownikowi Augustowi von Mackensen.
W ciągu trzech dni udaje się dokonać przełamania na głębokość taktyczną,obejmującą 3 rosyjskie pozycje,a rosyjska 3 Armia,mimo uporczywej obrony ,stopniowo zmuszona jest do odwrotu na froncie szerokości 150 kilometrów .
Także sąsiednie armie muszą ustąpić pola.W ciągu dwóch tygodni front rosyjski zostaje odrzucony o 100 kilometrów na wschód,aż do Sanu.

Wtorek 11 maja 1915 roku gazeta niemiecka donosi :
" Gorlice i Tarnów zostały opuszczone przez Rosjan ustępujących w bezładnej ucieczce przed szybko posuwającymi się wojskami sojuszników.Jednakże miasto Gorlice,otoczone od zachodu,południowego wschodu i północy rosyjskimi okopami,trzeba było pierwej wziąć szturmem.Z konieczności musiano ostrzelać i samo miasto,ponieważ przebywały tam jeszcze rosyjskie odwody,kolumny kawalerii i tabory.
Lecz już podczas ognia artylerii nasi saperzy śmiało przedarli się na przód,docierając aż do rosyjskich zasieków z drutu,które po części były już zniszczone przez padające pociski.Z posterunku obserwacyjnego widać było ,jak w niektórych miejscach pale,kłody,splątane kłęby drutu wylatują w nieładzie w powietrze na wysokość wielu metrów.Tam, gdzie przeszkody pozostały,saperzy przecięli je i wrócili z powrotem.
cdn.
„I stoimy tak w okopach, naprzeciwko
siebie – ja i on, brat mój, Słowianin. Ja się boję i on się boi; ja chcę do mamy, on chce do bat’ki – a trwamy tak
w blaskach pobłażliwego słońca – pyszni, dumni i odważni, bo – stać nas na to"
(Wacław Lipiński)
Awatar użytkownika
szifu
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy
Posty: 397
Rejestracja: 18 sty 2013, o 00:02
Województwo: Wybierz

Re: Ofensywa Gorlicka maj 1915

Post autor: szifu »

Teraz umilkła ciężka artyleria ;do przodu przesunięto artylerię polową,która ostatecznie przygotowała atak na okopy.Następnie niepowstrzymanym marszem ruszyła naprzód piechota.Towarzyszyły jej coraz to padające strzały,aż szturmujące oddziały biegiem dotarły do wrogich pozycji.Walka wręcz w okopach była straszna,lecz krótkotrwała.Kto z Rosjan nie rzucił karabinu i nie poddał się,ten ginął.
Tymczasem miasto płonęło . Wszędzie widać było strzelające w górę płomienie ,podczas gdy powietrze wypełniał ogłuszający huk setek dział i świst pocisków.
Czego nie roztrzaskały granaty,pożarł chciwy ogień.Kilka zbiorników ropy i fabryka kwasu siarkowego również chwycił ogień,tu i ówdzie,w całej okolicy zapłonęły jak pochodnie drewniane wieże wiertnicze kopalń nafty i z hukiem eksplodował zbiornik za zbiornikiem.
Po wzięciu szturmem przez Tyrolskich Strzelców Cesarskich wzgórza nr 419 Rosjanie nie zdołali utrzymać także Tarnowa.Najpierw wycofali się na strome ,samotne wzniesienie nad Dunajcem,aby przynajmniej w ten sposób osłaniać powszechny odwrót .
Trzymali się tu do 5 maja ; następnie ,gdy ze wszystkich stron groziły im napierające kolumny strzelców,także to wzgórze okazało się nie do utrzymania. Wycofali się.

Tekst pochodzi z Kalendarium Wydarzeń I Wojny Światowej autorstwa Janusza Piekałkiewicza.
„I stoimy tak w okopach, naprzeciwko
siebie – ja i on, brat mój, Słowianin. Ja się boję i on się boi; ja chcę do mamy, on chce do bat’ki – a trwamy tak
w blaskach pobłażliwego słońca – pyszni, dumni i odważni, bo – stać nas na to"
(Wacław Lipiński)
Awatar użytkownika
Waclaw
Moderator
Moderator
Posty: 3352
Rejestracja: 27 gru 2015, o 13:58
Województwo: Małopolskie
Imię: Wacław

Re: Ofensywa Gorlicka maj 1915

Post autor: Waclaw »

Propaganda
Z konieczności musiano ostrzelać i samo miasto,ponieważ przebywały tam jeszcze rosyjskie odwody, kolumny kawalerii i tabory.
Rosjanie zaleli Gorlice nie zniszczone. Zapomnieli napisać że Gorlice podczas całej okupacji rosyjskiej było ostrzeliwane metodycznie przez artylerię austro-węgierską, prusacy dokończyli dzieła.
"Przyjaciel to wróg, który się jeszcze nie ujawnił" :sad:
Compan
Szeregowy
Szeregowy
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2019, o 19:04
Województwo: Wybierz

Re: Ofensywa Gorlicka maj 1915

Post autor: Compan »

Dzieki za ten wpis- jest tu moze ktos z Gorlic lub okolic?
Awatar użytkownika
Igła
St. Chorąży Sztabowy
St. Chorąży Sztabowy
Posty: 403
Rejestracja: 20 kwie 2018, o 21:02
Województwo: Brak

Re: Ofensywa Gorlicka maj 1915

Post autor: Igła »

szifu pisze:
1 maja 2017, o 21:23
Teraz umilkła ciężka artyleria ;do przodu przesunięto artylerię polową,która ostatecznie przygotowała atak na okopy.Następnie niepowstrzymanym marszem ruszyła naprzód piechota.Towarzyszyły jej coraz to padające strzały,aż szturmujące oddziały biegiem dotarły do wrogich pozycji.Walka wręcz w okopach była straszna,lecz krótkotrwała.Kto z Rosjan nie rzucił karabinu i nie poddał się,ten ginął.
Tymczasem miasto płonęło . Wszędzie widać było strzelające w górę płomienie ,podczas gdy powietrze wypełniał ogłuszający huk setek dział i świst pocisków.
Czego nie roztrzaskały granaty,pożarł chciwy ogień.Kilka zbiorników ropy i fabryka kwasu siarkowego również chwycił ogień,tu i ówdzie,w całej okolicy zapłonęły jak pochodnie drewniane wieże wiertnicze kopalń nafty i z hukiem eksplodował zbiornik za zbiornikiem.
Po wzięciu szturmem przez Tyrolskich Strzelców Cesarskich wzgórza nr 419 Rosjanie nie zdołali utrzymać także Tarnowa.Najpierw wycofali się na strome ,samotne wzniesienie nad Dunajcem,aby przynajmniej w ten sposób osłaniać powszechny odwrót .
Trzymali się tu do 5 maja ; następnie ,gdy ze wszystkich stron groziły im napierające kolumny strzelców,także to wzgórze okazało się nie do utrzymania. Wycofali się.

Tekst pochodzi z Kalendarium Wydarzeń I Wojny Światowej autorstwa Janusza Piekałkiewicza.
Masz może jakieś namiary na tą publikację w pdf?
Awatar użytkownika
Lenk
ST-CHORAZY
ST-CHORAZY
Posty: 289
Rejestracja: 4 kwie 2019, o 20:29
Województwo: Podkarpackie
Lokalizacja: Galicja

Re: Ofensywa Gorlicka maj 1915

Post autor: Lenk »

Compan pisze:
5 sie 2019, o 12:03
Dzieki za ten wpis- jest tu moze ktos z Gorlic lub okolic?
Dom rodzinny mam niedaleko Gorlic +- 15 km, ale obecnie mieszkam i pracuję w Rzeszowie

Co potrzebujesz ? ? ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „I Wojna Światowa”