Pistolet VIS wz 35

Broń krótka, strzelecka, ciężka, maszynowa, pokładowa i inne
Awatar użytkownika
Festung
SPEC
SPEC
Posty: 1522
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:35
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Sátoraljaújhely

Re: Pistolet VIS wz 35

Post autor: Festung »

Ja również uwierzę jak zobaczę .
A tu znalazłem ciekawą historię majora Włodzimierza Strzałkowskiego i jego visa.
Pistolet należał do majora Włodzimierza Strzałkowskiego. Od chwili wydania w dniu mobilizacji w sierpniu 1939 roku (24 Pułk Artylerii Lekkiej w Jarosławiu), broń towarzyszyła właścicielowi przez cały szlak bojowy. Podczas walk II Korpusu o Anconę w sierpniu 1944 r. zapasowy magazynek schowany w kieszeni na piersi uratował Włodzimierzowi Strzałkowskiemu życie, zatrzymując niemiecki pocisk.

Fragment relacji dotyczący tego zdarzenia:
"W początku sierpnia 1944 r. podczas natarcia na miejscowość Paterniano w akcji na Ankonę, jako wysunięty obserwator artyleryjski, posuwałem się przy dowódcy I kompanii 13. batalionu strzelców. Z miejsca dostaliśmy się w dość ciężki ogień Spandau-w. Pada zabity dowódca kompanii, zostaje ranny mój podchorąży-radiofonista a ja mam 3 postrzały: jeden w rękaw kurtki, drugi w chlebak na biodrze, a trzeci w piersi, który wali mnie na ziemię. Pocisk uderza w zapasowy magazynek "VISA" niesiony w kieszeni munduru. Rozbija magazynek naładowany amunicją i prócz solidnego siniaka mogę brać dalszy udział w akcji".

Pistolet przekazany przez właściciela do MWP w 1991 r.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdybym był cukierkiem jaki miałbym smak?
Byłbym twardym cukierkiem, innych opcji brak!
Dlaczego twardym skąd wybór taki?
One się wszystkim dają we znaki.
Stara szakala bajka.....
Awatar użytkownika
mariusz_w4
Major
Major
Posty: 877
Rejestracja: 20 lis 2012, o 18:42
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Pistolet VIS wz 35

Post autor: mariusz_w4 »

Jako ciekawostkę znalazłem aukcję na alledrogo gdzie brązowa kabura przerobiona dla potrzeb III rzeszy osiągnęła cenę 2600,00.
Naprawdę cena nieziemska;)
I przyszło nam spoczywać na tym wzgórzu bracie,wśród buków i jodeł czekając chwili gdy powstaniemy na ostatni szturm,szturm do bram Piotrowych .... M.W
wally
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 25 sty 2014, o 20:18
Województwo: Wybierz

Re: Pistolet VIS wz 35

Post autor: wally »

Jesli nawet "Czarna Brygada" miała brązowe kabury ( choc po lewej stronie) to już raczej nikt nie miał czarnych.
Strzelałem kiedyś z VISa na imprezie dobroczynnej rotarian na zamojskiej strzelnicy klubu VIS :) nomen omen.
Awatar użytkownika
mariusz_w4
Major
Major
Posty: 877
Rejestracja: 20 lis 2012, o 18:42
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Pistolet VIS wz 35

Post autor: mariusz_w4 »

Szukałem na strzelnicach w woj.Sląskim i niestety nie ma nigdzie VIS-a z którego można by postrzelać :)
Miałeś farta że pyknąłeś z takiej kultowej klamki :)
I przyszło nam spoczywać na tym wzgórzu bracie,wśród buków i jodeł czekając chwili gdy powstaniemy na ostatni szturm,szturm do bram Piotrowych .... M.W
wally
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 25 sty 2014, o 20:18
Województwo: Wybierz

Re: Pistolet VIS wz 35

Post autor: wally »

znalazłem takie coś na allegro, i to w moim mieście, kolor myślę że nie oryginał
Co do strzelania z visa to pamiętam że zaskoczył mnie małym odrzutem w porównaniu z np makarowem. Mieli też p08 który dawał jeszcze ciekawsze wrażenia
http://allegro.pl/kabura-do-vis-wz-35-i ... 50761.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
wally
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 25 sty 2014, o 20:18
Województwo: Wybierz

Re: Pistolet VIS wz 35

Post autor: wally »

W książce "pistolet vis wz 35" na str 77 jest kilka ciekawych informacji na temat czarnych kabur do visa, autor wspomina także o kaburach brezentowych.
Awatar użytkownika
bucek
Major
Major
Posty: 801
Rejestracja: 19 wrz 2014, o 20:38
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Rhein-Pfalz

Re: Pistolet VIS wz 35

Post autor: bucek »

fotka z internetu
Awatar użytkownika
loopess
Moderator
Moderator
Posty: 628
Rejestracja: 13 lis 2012, o 20:52
Województwo: Łódzkie
Imię: Michał
Lokalizacja: SAMO CENTRUM KRAJU

Re: Odp: Pistolet VIS wz 35

Post autor: loopess »

A ja miałem okazję popykać z wojennego visa :-)

https://www.facebook.com/kaniowscy/vide ... =2&theater

Na filmie to nie ja niestety, ale wrażenie niesamowite ,nie dosyć że zobaczyć to jeszcze pomacac i użyc tej legendy

Wysyłane z mojego IdeaTab S6000-H za pomocą Tapatalk 2
Wycinanie,frezowanie i grawerowanie cnc w materiałach drewnopochodnych tworzywach sztucznych oraz aluminium.
Grawerowanie oraz cięcie ploterem laserowym co2.
WWW.LOOP-TECH.PL
lyr
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 299
Rejestracja: 31 paź 2012, o 21:43
Województwo: Wybierz

Pistolet VIS wz 35

Post autor: lyr »

pozazdroscić :mur: :detektyw: ale może przejdą takie czasy ze i ja popsztykam z takiego , narazie to moge pogratulować :brawo:
Awatar użytkownika
loopess
Moderator
Moderator
Posty: 628
Rejestracja: 13 lis 2012, o 20:52
Województwo: Łódzkie
Imię: Michał
Lokalizacja: SAMO CENTRUM KRAJU

Re: Odp: Pistolet VIS wz 35

Post autor: loopess »

niedaleko mnie odbywają się pikniki strzeleckie i tam jest okazja popykać z takich cudeniek płacąc jedynie za amunicję. Teraz w kwietniu było ze 20 rodzajów pistoletów,siedem różnych karabinów i trochę pistoletów maszynowych i karabinków. Przegląd był od kbkas po sako trg 21
Wycinanie,frezowanie i grawerowanie cnc w materiałach drewnopochodnych tworzywach sztucznych oraz aluminium.
Grawerowanie oraz cięcie ploterem laserowym co2.
WWW.LOOP-TECH.PL
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia broni”