Chińska ceramika...

Figurki, naczynia, wazony...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
berserker
Mł. Chorąży Sztab.
Mł. Chorąży Sztab.
Posty: 328
Rejestracja: 22 cze 2013, o 22:09
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Biesy

Chińska ceramika...

Post autor: berserker » 25 paź 2016, o 15:57

Witam potrzebuje pomocy, posiadam chińską ceramike? chyba to ceramika prawda :)?
Chodzi konkretnie o identyfikacje albo przynajmniej znalezienie konkretnego tropu punktu odniesienia. Ja swoje przypuszczenia mam przez to skąd i od kogo jest. Ale wiem, że nie brakuje tutaj szpeców i napewno ktoś doda tutaj swoje 3 grosze, które pomogą mi w późniejszym sie pozbyciu tych przedmiotów. To co na zdjęciu to nie wszystko ale skupmy się póki co na tym. Posiadam je w Londynie i tam będę jeździł po kilku miejscach w celu pozbycia się. Jednak głupio jechać nie wiedząc nic o tym bo można być wykręconym przez kupującego. Więc jako zupelnie nie kumaty w tym temacie prosze o pomoc którą oczywiscie docenie. Pzdr :piwko:
w załączniku wszytsko co posiadam jak bd trzeba lepsze foty to wstawie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
baży G2
Moderator
Moderator
Posty: 2071
Rejestracja: 22 paź 2012, o 12:15
Województwo: Mazowieckie
Imię: Krzysztof
Has thanked: 48 times
Been thanked: 168 times

Re: Chińska ceramika...

Post autor: baży G2 » 25 paź 2016, o 20:01

Witam
Niełatwo z tymi krzaczkami, ale... pierwszą sygnaturę dałeś odwrotnie. W/g strony sygnatury24 jest to okres panowania cesarza Qianlong (1736-1795), sygnatura porcelany cesarskiej - guanyao

Notatka historyczna (źródło Wikipedia)
Qianlong (ur. 25 września 1711, zm. 7 lutego 1799)

Był czwartym synem cesarza Yongzhenga. Objął tron po śmierci ojca 8 października 1735, oficjalnie został intronizowany z rozpoczęciem nowego roku księżycowego 11 października 1736.

Za panowania Qianlonga granice Chin zostały znacznie powiększone. Przyłączono obszary, które nigdy wcześniej nie znajdowały się pod chińskim panowaniem (Dżungaria, Kaszgaria). Kontynuował politykę swego ojca ekspansji na południowy-zachód, tłumiąc powstanie Miao w 1736. Umocnił też chińskie wpływy w Tybecie.

Od 1720 Tybet znajdował się pod chińskim zwierzchnictwem. Na mocy porozumienia zawartego w 1728, władzę we wschodnim Tybecie sprawował formalnie dalajlama, zaś w zachodnim panczenlama, których kontrolowali dwaj chińscy urzędnicy zwani ambanami, rezydujący w Lhasie. Faktycznie władza spoczywała w rękach przewodzącego radzie ministrów regenta Polhane. Po jego śmierci w 1747 kontrolę nad krajem przejął jego syn Gjume Namgjal, który postanowił zrzucić chińskie zwierzchnictwo sprzymierzając się z Dżungarami. Krok ten uprzedzili ambanowie, którzy wezwali Gjume Namgjala do siebie i zabili.
Po zabójstwie Namgjala w 1750 wybuchło w Tybecie antychińskie powstanie, podczas którego zamordowano ambanów i zlikwidowano garnizon mandżurski. W 1751 do Tybetu wkroczyły chińskie wojska, które stłumiły powstanie, zaś pełnię władzy politycznej nad Tybetem przekazano od tej pory dalajlamie.

Od 1745 w chanacie dżungarskim trwały walki wewnętrzne między feudałami. Główna walka rozegrała się między Dawadżim a Amursaną. Amursana zwrócił się o wsparcie do Mandżurów, dzięki któremu zdobył władzę. W 1755 Amursana wystąpił jednak przeciwko Mandżurom, rozpoczynając wojnę. Dżungarowie ponieśli całkowitą klęskę. W 1757 Amursana zbiegł na Syberię. Po jego ucieczce Chińczycy całkowicie spacyfikowali państwo dżungarskie. Jego terytorium zostało włączone do Chin jako prowincja Xinjiang (dosł. Nowe terytoria).

Qianlong lubił porównywać się do cesarza Taizonga i starał się dorównać swoim wielkim poprzednikom. Jego rządy doprowadziły jednak do osłabienia państwa. Pomimo sukcesów w polityce zagranicznej, polityka wewnętrzna władcy była nieudolna, doprowadzając do rozrostu korupcji i zapaści gospodarczej. Paradoksalnie za panowania Qianlonga rozpoczął się także kryzys chińskiej kultury, chociaż władca przykładał dużą wagę do mecenatu artystycznego.
Qianlong dużą wagę przykładał do literatury, sam także pisał poezje. Kazał gromadzić arcydzieła dawnej poezji i prozy i publikował je na koszt państwa. Z jego inicjatywy wydano monumentalne dzieło Sikuquanshu zongmutiyao, zawierające opis bibliograficzny najważniejszych dzieł z różnych dziedzin. Po jednym egzemplarzu dzieła kazał cesarz przekazać do bibliotek w Hangzhou, Yangzhou i Qingjiang. Jak na ironię, również za panowania Qianlonga z powodu cenzury zniszczono ponad 13 tysięcy dzieł literackich.

Schyłek rządów Qianlonga rozpoczął jednocześnie początek schyłku państwa chińskiego, które w połowie XIX wieku znalazło się w całkowitej ruinie.
W 1774 wybuchła krótkotrwała rebelia Wang Luna, inspirowana naukami sekty Białego Lotosu; jej stłumienie zajęło władzy kilka miesięcy. Następne powstanie wybuchło w 1796 i tym razem trwało 10 lat, stłumiono je dopiero za panowania następcy Qianlonga.
Od 1775 główną rolę w państwie zaczął odgrywać cesarski faworyt, generał Heshen. W rękach Heshena znalazła się kontrola nad prowincjami i urzędnikami, którym cesarz nie poświęcał większej uwagi. Rządy Heshena doprowadziły do gigantycznej korupcji i rozrzutności, zaś on sam zgromadził olbrzymi majątek.
W okresie panowania Qianlonga zaczęła również podupadać, zarówno artystycznie jak i technicznie, chińska porcelana.

7 lutego 1795 Qianlong abdykował i przekazał rządy swojemu synowi Jiaqingowi. Jako oficjalny powód abdykacji podał cesarz niechęć do przewyższenia długością panowania podziwianego przez siebie cesarza Kangxi. Pomimo to faktycznie zachował duży wpływ na sprawy państwowe aż do swojej śmierci 7 lutego 1799. Jedną z pierwszych decyzji Jiaqinga po śmierci ojca było stracenie cesarskiego faworyta Heshena.

Druga i trzecia ten sam okres - Sygnatury na porcelanie ludowej / dla ludu - minyao
These users thanked the author baży G2 for the post:
berserker
Rating: 5.56%
...Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!
A.Asnyk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Szkło, porcelana, ceramika”