Łuski 76,2mm skrócone

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Carzak
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL
Województwo: Małopolskie

Łuski 76,2mm skrócone

Post autor: Carzak » 20 paź 2018, o 18:25

Cześć,
wpadły mi kilka miesięcy temu 4 łuski 76,2mm (wszystkie z tego samego miejsca).
Wszystkie wysokie na 25,5cm(jedna 25,7) z typowo sowieckimi tuszami ALE wszystkie z 1 wojny(2 produkcja amerykańska, 1 angielska i jedna francuska Schneidera).
Udało mi się dowiedzieć(nie wiem czy to prawda), że są to łuski skracane ze standardowych i wykorzystywane jako amunicja ślepa a w trakcie wojny(z braku innych) używane w amunicji rozdzielnego ładowania.
Ostatnio wpadła mi jednak typowo rosyjska(1902r.) także skracana do długości równo 25cm(0,5cm różnicy - podobno były docinane z błędem 0,9cm) - także z tuszami jednak ze stalową spłonką.
Pytanie - jak to z nimi jest i czy wszystkie to faktycznie docelowo amunicja ślepa robiona ze starych łusek?

Dorzucam zdjęcie robione przysłowiowym kartoflem - z tyłu dla porównania standardowe 76mm, w środku skracane(najbardziej po prawej ta 1902r.) i z przodu 122mm.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Carzak
ST-KAPRAL
ST-KAPRAL
Województwo: Małopolskie

Re: Łuski 76,2mm skrócone

Post autor: Carzak » 20 paź 2018, o 22:41

Rosyjska wikipedia znalazła odpowiedź:
Łuski te to wynik wojennego zapotrzebowania na amunicję rozdzielnego ładowania do armaty pułkowej wz. 27.
Dodatkowym czynnikiem była duża ilość dostępnych starych pocisków rosyjskich i francuskich.
Standardowe łuski(z oszczędności zapewne w większości bardzo stare) przycinano do długości od 250 do 260mm.
Takie armaty mogły strzelać np. standardowymi pociskami RP-350 (53-VO-353AM) oraz zdobyczną amunicją 75 oraz 76mm.
Można naprawdę dużo pocisków do tego podciągnąć - są nawet przykłady w radzieckiej dokumentacji ze strzelania niemiecką kumulacyjną amunicją 75mm.

Amunicja ślepa jest również przycięta na podobną długość bo 255mm - ale to już trzeba się znać na rozczytywaniu tuszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Amunicja-Podejrzane-Niebezpieczne.”