Wino z ryżu

O wszystkim i o niczym, na serio i dla zabawy
Awatar użytkownika
explokera
Marszałek
Marszałek
Posty: 3218
Rejestracja: 9 maja 2014, o 21:11
Województwo: Mazowieckie
Imię: A.
Lokalizacja: na zachód od Wisły
Has thanked: 110 times
Been thanked: 242 times

Wino z ryżu

Post autor: explokera »

Niektórzy pewnie nawet o czymś takim nie słyszeli ale fakt jest faktem,że takie coś można wykombinować w domu i w prosty sposób można mieć całkiem fajne winko deserowe własnej konstrukcji ;)
Nadaje się do picia jako typowa deserówka ale i w gorące dni można je podawać z lodem.
Zima to najgorsza pora do zabawy w winiarstwo bo na nadmiar składników nie da się narzekać ale ryż każdy ma jeśli nie w domu to w najbliższym sklepie i jest najtańszym składnikiem ze wszystkich.

Bardziej zawansowani alchemicy ten produkt jeszcze destylują otrzymując mega zajebisty trunek ;)

A więc zaczynamy.

Zestaw składników na 10L.

-1kg surowego ryżu
-8L przegotowanej wody lub woda żródlana ze sklepu
-2kg cukru
-paczka rodzynek
-3 cytryny
-drożdże winiarskie lub piwne(w żadnym wypadku nie stosować drożdży cukierniczych chyba,że lubimy smród kiepskiego bimbru)
-pojemnik musi być co najmniej o 1/2 większy czyli minimum 15L bo to winko lubi bardzo burzliwie fermentować (chodzić)szczególnie na początku.

Ryż płuczemy pod zimną wodą wybierając ciemne ziarenka i farfocle;)

Wsypujemy do zbiornika zalewając go 5 litrami wody,dorzucamy rodzynki i cytryny pozbawione żółtej skórki,pokrojone i rozgniecione łyżką w jakimś naczyniu(koniecznie wyjąć pestki!!!!)

Pozostałe 3 litry podgrzewamy w garnku jednocześnie dodając cukier aż cały się rozpuści tworząc syrop.

Gdy już nam wystygnie syrop również go dodajemy do całości a następnie rozrobione według instrukcji na opakowaniu drożdże.

Całość zamykamy rurką fermentacyjną i czekamy 3 lub 4 tygodnie(ten etap produkcji jest najgorszy ze wszystkich :) ) tym oto sposobem mamy winko na poziomie 16-18%

Najlepsze jest to,że po pierwszej fermentacji nie wyrzucamy ryżu tylko go płuczemy i powtarzamy operację i o dziwo za drugim razem winko wychodzi o wiele mocniejsze od pierwszego 18-20% (mój rekord to 22%)

Smacznego
These users thanked the author explokera for the post:
Bynak
Rating: 5.56%
...50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............1000 ml nawet te nieznane .....
Awatar użytkownika
saper83
SPEC
SPEC
Posty: 1170
Rejestracja: 30 paź 2012, o 18:47
Województwo: Wybierz

Re: Wino z ryżu

Post autor: saper83 »

To wino jest bardzo dobre i szybko się go robi. Wiem z doświadczenia ;)
Awatar użytkownika
Agrawa
Podpułkownik
Podpułkownik
Posty: 994
Rejestracja: 8 sty 2014, o 22:00
Województwo: Wybierz

Re: Wino z ryżu

Post autor: Agrawa »

Swojego czasu pilo sie to winsko, mialo opozniacz i dawalo kopa.
http://www.trawniki.hg.pl/
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10900
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: Wino z ryżu

Post autor: yukon »

Super akurat mam pusta butle.Dzis bede robil ten twoj przepis,tylko nie wiem czy drozdze takie tu kupie .
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Awatar użytkownika
cacekspoko
PLUTONOWY
PLUTONOWY
Posty: 96
Rejestracja: 15 kwie 2016, o 09:12
Województwo: Świętokrzyskie

Re: Wino z ryżu

Post autor: cacekspoko »

Robie i polecam. Dodaje garsc ziol i otrzymuje domowy wermut.
EldoradoHM, IDX-PRO VDI
Awatar użytkownika
imperator
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Posty: 1502
Rejestracja: 13 sty 2014, o 17:50
Województwo: Podkarpackie
Lokalizacja: Tbg

Re: Wino z ryżu

Post autor: imperator »

Ja robiłem z żyta dodawałem soku z aronii ciekawy smak miało oraz odpowiednią moc
Awatar użytkownika
bakłażan
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 1158
Rejestracja: 20 lut 2013, o 07:59
Województwo: Brak
Imię: Andrzej

Re: Wino z ryżu

Post autor: bakłażan »

:popijawa: jutro myję balon i do dzieła :popijawa:
.Tylko puste kłosy dumnie wznoszą się ku niebu, kłosy pełne ziarna w pokorze chylą się ku ziemi.
Awatar użytkownika
explokera
Marszałek
Marszałek
Posty: 3218
Rejestracja: 9 maja 2014, o 21:11
Województwo: Mazowieckie
Imię: A.
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Re: Wino z ryżu

Post autor: explokera »

Dodam jeszcze,że po 3 dniach dodaję pożywki dla drożdży,dzięki temu można "wycisnąć " większą moc i winko szybciej nadaje się do picia oraz lepiej się klaruje.
sa.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
...50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............1000 ml nawet te nieznane .....
marcin121
Kapitan
Kapitan
Posty: 786
Rejestracja: 10 sie 2013, o 21:01
Województwo: Wybierz

Re: Wino z ryżu

Post autor: marcin121 »

cacekspoko pisze:Robie i polecam. Dodaje garsc ziol i otrzymuje domowy wermut.
Jakie zioła dodajesz do wermutu kupne
czy jakąś swoją mieszankę
A spożywał ktoś bimber z buraków cukrowych :popijawa:
Awatar użytkownika
cudawianki
Mł. Chorąży Sztab.
Mł. Chorąży Sztab.
Posty: 323
Rejestracja: 29 gru 2016, o 22:22
Województwo: Dolnośląskie
Imię: Piotrek

Re: Wino z ryżu

Post autor: cudawianki »

Jak kosztem procent rozlejemy je szybciel do butelek to bedziemy mieli musujące.Moja żona woli tą wersje bąbelki jak w szmpanie i kolor ten sam.Ważne by je odlewać od osadu lub filtrować.No i trzymać je trzeba w chłodnym w dobrze zabezpieczonych butelkach.
cuda-wianki
z ironią o rzeczach niezwykłych, nadzwyczajnych ale nierealnych lub nieosiągalnych; CUDA NA KIJU :-D
Awatar użytkownika
grz_w
Mł. Chorąży Sztab.
Mł. Chorąży Sztab.
Posty: 325
Rejestracja: 11 lis 2013, o 01:58
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Gorlice

Re: Wino z ryżu

Post autor: grz_w »

Za młodu w zimie takie robiliśmy. I z żyta. W czasach gdy nawet tanie wino było za drogie :brecht:
Awatar użytkownika
lunatyk
SIERZANT SZTABOWY
SIERZANT SZTABOWY
Posty: 191
Rejestracja: 31 sty 2017, o 20:04
Województwo: Podkarpackie

Re: Wino z ryżu

Post autor: lunatyk »

To i ja muszę takie nastawić , przyznam się szczerze że nigdy takiego nie robiłem , przeważnie z ciemnych winogron itp. tym bardziej że ryż i pusty balon już mam .
Jakie drożdże winiarskie najlepiej pasują do takiego nastawu , ?
Awatar użytkownika
explokera
Marszałek
Marszałek
Posty: 3218
Rejestracja: 9 maja 2014, o 21:11
Województwo: Mazowieckie
Imię: A.
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Re: Wino z ryżu

Post autor: explokera »

lunatyk pisze:To i ja muszę takie nastawić , przyznam się szczerze że nigdy takiego nie robiłem , przeważnie z ciemnych winogron itp. tym bardziej że ryż i pusty balon już mam .
Jakie drożdże winiarskie najlepiej pasują do takiego nastawu , ?
Do win typu Tokay a tak ogólnie wszystkie do białych win.
...50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............1000 ml nawet te nieznane .....
Awatar użytkownika
vel skansen
Porucznik
Porucznik
Posty: 742
Rejestracja: 30 paź 2012, o 12:34
Województwo: Wybierz

Re: Wino z ryżu

Post autor: vel skansen »

Explo...nic nie wspomniałeś(przy obecnych chłodach) o prawidłowym przebiegu przerobu cukru przez drożdże, w celu którego niezbędna jest właściwa temperatura procesu. Do niej właśnie należy zastosować normalną grzałkę do akwarium i proces fermentacji idzie prawidłowo.
Pozdrawiam.
vel...
Awatar użytkownika
viwaldi
Porucznik
Porucznik
Posty: 624
Rejestracja: 13 sie 2014, o 10:44
Województwo: Wybierz
Has thanked: 60 times
Been thanked: 123 times

Re: Wino z ryżu

Post autor: viwaldi »

Ja ryzowca robie w 5l gasiarku albo w pecie 5l po wodzie. Ryzu daje proporcjonalnie mniej (1 kg starcza na 3 - 4 porcje). Z 1 kg cukru zawsze zostaje ok 0,1 - 0,2. Z czesci cukru robie karmel (polecam przetestowac rozny stopien skarmelizowania) ktory dodaje od razu do gasiorka. W trakcie fermentacji ciemny kolor sie rozjasni i po klarowaniu uzyskuje sie sliczny kolor whiskacza :)
Rodzynki obowiazkowo nalezy spazyc wrzatkiem zeby zabic obce drozdze (wprowadzamy przeciez winiarskie szlachetne). Na drozdzach piekarskich tez da sie zrobic ale i % bedzie mniejszy (te obumieraja chyba przy 6 - 7% alkoholu, gdzie winiarskie ciagnal do przeszlo 12%) i dluzej wino musi sie klarowac i lezakowac zeby pozbyc sie zapachu drozdzy.
Rozne dodatki, typu gozdziki, galka itp, dodawac juz po zlaniu na czas klarowania. Przetrzymanie ich w winie za dlugo to wiecej szkody niz pozytku. Zamiast rodzynek moga byc suszone (i wedzone) sliwki itp. Niektorzy uzywaja do "naowocowania"wina... dzemow i to dziala :)
I najwazniejsze -> nie pic od razu :D Jak odstoi w spokoju z miesiac to smak bedzie duzo duzo lepszy
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
These users thanked the author viwaldi for the post:
yukon
Rating: 5.56%
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat”