Magnes neodymowy- dziwna sprawa

O wszystkim i o niczym, na serio i dla zabawy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
przemq
Porucznik
Porucznik
Posty: 592
Rejestracja: 1 lip 2014, o 16:10
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Świętokrzyska kraina cudów, czarów i czołgów.

Magnes neodymowy- dziwna sprawa

Post autor: przemq »

Używam małych kosteczek neodymowych do elektrolizy ( żeby trzymały kokodylki) , do dzisiaj sprawowały się b.dobrze.
Chciałem oczyścić ogniwo pz II, i tu zonk, magnes prawie w ogóle nie trzyma się fanta mimo iż ten jest w dobrym stanie.
Sprawdzałem na inny przedmiocie i magnes rwie on jak szalony . :-D

Może ktoś napisać co tu się dzieje? Czyżby ogniowo było amagnetyczne?
https://www.youtube.com/watch?v=2uYgBBhaUr4&index=1&list=LLYAPZm5Y5ZIHTFeL65tKueQ
Awatar użytkownika
autsajderek
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 267
Rejestracja: 19 mar 2015, o 23:38
Województwo: Brak
Imię: Paweł
Lokalizacja: Polska pólnocno-wschodnia

Re: Magnes neodymowy- dziwna sprawa

Post autor: autsajderek »

Cześć.
A przypadkiem ogniwo nie jest z żeliwa, albo ze staliwa? Nie pamiętam, które, ale jedno z nich jak jest gorszej jakości - z większej ilości zanieczyszczeniami, nie chce gadać z magnesami... :/
Za górami, za lasami, za czterema burgerkingami, był sobie las, zielony las, w lesie tym miś, co w ekosystem wdepną po pas...
Awatar użytkownika
przemq
Porucznik
Porucznik
Posty: 592
Rejestracja: 1 lip 2014, o 16:10
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Świętokrzyska kraina cudów, czarów i czołgów.

Re: Magnes neodymowy- dziwna sprawa

Post autor: przemq »

A przypadkiem ogniwo nie jest z żeliwa, albo ze staliwa?
Sprawdziłem magnesy na 4 pozostałych ogniwach od pzII (nieco innych) i tam magnes działa prawidłowo.
https://www.youtube.com/watch?v=2uYgBBhaUr4&index=1&list=LLYAPZm5Y5ZIHTFeL65tKueQ
Awatar użytkownika
autsajderek
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 267
Rejestracja: 19 mar 2015, o 23:38
Województwo: Brak
Imię: Paweł
Lokalizacja: Polska pólnocno-wschodnia

Re: Magnes neodymowy- dziwna sprawa

Post autor: autsajderek »

Powiem Ci tak.
Metalurgiem nie jestem, ale prostym testem sprawdziłem :detektyw: jak dogaduje się mały 5mm neodym z żeliwem - z żeliwa zrobiony jest grzejnik u mnie w mieszkaniu. Jest 16 żeberek i na 12 magnes trzyma się ok - mocno, na 3 słabiej a na jednym prawie wcale - nie odpada, ale siedzi bardzo słabo. Sprawdzałem tym samym biegunem magnesu, chociaż to nie ma żadnego znaczenia. W żeliwie - w zależności od jego rodzaju oczywiście, jest masa różnych domieszek, metale jak i pierwiastki niemetalowe. Może po prostu tak już jest, że jedno z ogniwek było wymieniane, może trafiło do zestawu w innym czasie niż cała reszta.. nie wiem. Wydaje mi się, że to jest kwestia domieszkowania materiału w odlewni... :bezradny:
Za górami, za lasami, za czterema burgerkingami, był sobie las, zielony las, w lesie tym miś, co w ekosystem wdepną po pas...
Awatar użytkownika
przemq
Porucznik
Porucznik
Posty: 592
Rejestracja: 1 lip 2014, o 16:10
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Świętokrzyska kraina cudów, czarów i czołgów.

Re: Magnes neodymowy- dziwna sprawa

Post autor: przemq »

autsajderek pisze:Powiem Ci tak.
Metalurgiem nie jestem, ale prostym testem sprawdziłem :detektyw: jak dogaduje się mały 5mm neodym z żeliwem - z żeliwa zrobiony jest grzejnik u mnie w mieszkaniu. Jest 16 żeberek i na 12 magnes trzyma się ok - mocno, na 3 słabiej a na jednym prawie wcale - nie odpada, ale siedzi bardzo słabo. Sprawdzałem tym samym biegunem magnesu, chociaż to nie ma żadnego znaczenia. W żeliwie - w zależności od jego rodzaju oczywiście, jest masa różnych domieszek, metale jak i pierwiastki niemetalowe. Może po prostu tak już jest, że jedno z ogniwek było wymieniane, może trafiło do zestawu w innym czasie niż cała reszta.. nie wiem. Wydaje mi się, że to jest kwestia domieszkowania materiału w odlewni... :bezradny:
akurat to ogniowo pochodzi z innego miejsca niż pozostałe i ma trochę inną budowę (dodatkowe "ostrogi")
https://www.youtube.com/watch?v=2uYgBBhaUr4&index=1&list=LLYAPZm5Y5ZIHTFeL65tKueQ
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat”