Porada prawna

O wszystkim i o niczym, na serio i dla zabawy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szperak
SIERZANT
SIERZANT
Posty: 148
Rejestracja: 6 gru 2013, o 22:21
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Imię: Leszek

Porada prawna

Post autor: szperak »

Witam wszystkich forumowiczów , jestem w potrzebie udzielenia mi porady prawnej odnośnie kolizji samochodowej. W poniedziałek miałem wypadek niegroźny ale z mojej winy, przejechałem na czerwonym u uderzyłem w innego uczestnika ruchu. Poszkodowaną kobieta pogotowie wzięło na obserwację . Byłem trzeżwy ale zabrano mi dowód rejestracyjny i kazano czekać na postępowanie . Może k :sad: toś wie co mi grozi za to bo na forach cuda piszą . Proszę o podpowiedż.
Awatar użytkownika
Pigor
Generał Brygady
Generał Brygady
Posty: 1383
Rejestracja: 19 lis 2012, o 23:35
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: kraina 1000 jezior

Re: Porada prawna

Post autor: Pigor »

szperak pisze:Witam wszystkich forumowiczów , jestem w potrzebie udzielenia mi porady prawnej odnośnie kolizji samochodowej. W poniedziałek miałem wypadek niegroźny ale z mojej winy, przejechałem na czerwonym u uderzyłem w innego uczestnika ruchu. Poszkodowaną kobieta pogotowie wzięło na obserwację . Byłem trzeżwy ale zabrano mi dowód rejestracyjny i kazano czekać na postępowanie . Może k :sad: toś wie co mi grozi za to bo na forach cuda piszą . Proszę o podpowiedż.
Niedawno moja żona miała taki sam przypadek, tylko to ona była osobą poszkodowaną, więc jako tako znam temat.
Od razu nie zostałeś ukarany (mandatem), ponieważ nieznane były wyniki badań poszkodowanej (napisałeś, że zabrało ją pogotowie).
Co do Twojej sytuacji, to zależy ona od jej stanu zdrowia (poszkodowanej).
Jeśli zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako kolizja, zostaniesz ukarany mandatem oraz otrzymasz stosowne punkty karne.
Jeśli natomiast zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako wypadek, wówczas czeka Cię sprawa sądowa. Wtedy to sąd wymierza karę.
Dowód rejestracyjny samochodu zatrzymali policjanci z uwagi na uszkodzenia pojazdu (np. stłuczony reflektor). Jak usuniesz przyczyny zatrzymania dowodu i pojazd przejdzie badania techniczne, otrzymasz dokument z powrotem.
Poszukiwania to nie hobby-to choroba.
Pozdrawiam
Pigor
maxim
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY
Posty: 115
Rejestracja: 10 cze 2013, o 18:14
Województwo: Wybierz

Re: Porada prawna

Post autor: maxim »

Poczytaj sobie to

Spowodowanie wypadku w komunikacji – przestępstwo polegające na choćby nieumyślnym naruszeniu zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, czego nieumyślnym skutkiem jest spowodowanie wypadku, w którym inna osoba doznała naruszenia czynności ciała lub rozstroju zdrowia przez czas trwający dłużej niż 7 dni.
Naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu oznacza złamanie przez uczestnika ruchu reguł poruszania się w ramach ruchu lądowego, wodnego lub powietrznego, których przestrzeganie pozwala uniknąć zbędnego ryzyka dla siebie lub innych uczestników ruchu. Zasady te mogą być wyrażone w postaci znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej oraz konkretnych przepisów prawnych (najczęściej Prawa o ruchu drogowym). Mogą także wynikać ze zdrowego rozsądku, a także ogólnego nakazu ostrożności i rozwagi.
Skutkiem naruszenia wspomnianych zasad jest doprowadzenie do zdarzenia, w którym inna osoba doznała naruszenia czynności ciała lub rozstroju zdrowia przez czas trwający dłużej niż 7 dni (tzw. średni uszczerbek na zdrowiu). W razie wystąpienia poważniejszych obrażeń w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w grę wchodzi odpowiedzialność sprawcy za typ kwalifikowany zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Nie jest przestępstwem wypadku drogowego spowodowanie zdarzenia, w którym inna osoba doznała jedynie lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że sprawca takiego zdarzenia w ogóle nie odpowiada karnie nawet za samo spowodowanie uszczerbku. W grę może wchodzić jedynie odpowiedzialność za wykroczenie drogowe. Wykroczeniem drogowym pozostaje również sprawstwo wypadku drogowego, którego skutkiem było wyłącznie zniszczenie mienia (uszkodzenie pojazdu) innej osoby.
O ile naruszenie zasad bezpieczeństwa może mieć charakter umyślny, o tyle spowodowanie wypadku wraz określonymi skutkami musi być objęte nieumyślnością sprawcy. Jeżeli bowiem obejmował on swoim zamiarem skutki w postaci spowodowania obrażeń, np. chcąc rozjechać pieszego, wówczas nie odpowiada on za spowodowanie wypadku, ale za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu.
Wobec sprawcy, który spowodował wypadek znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia, sąd obligatoryjnie stosuje nadzwyczajne obostrzenie kary.
maxim
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY
Posty: 115
Rejestracja: 10 cze 2013, o 18:14
Województwo: Wybierz

Re: Porada prawna

Post autor: maxim »

Awatar użytkownika
szperak
SIERZANT
SIERZANT
Posty: 148
Rejestracja: 6 gru 2013, o 22:21
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Imię: Leszek

Re: Porada prawna

Post autor: szperak »

Dzięki bardzo za podpowiedz . We wtorek idę na przesłuchanie i będę wiedział coś więcej , dam znać co i jak? . :sad:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat”