ŻMIJA ZYGZAKOWATA

O wszystkim i o niczym, na serio i dla zabawy
Awatar użytkownika
Catadero
Forumowy reporter
Forumowy reporter
Posty: 1668
Rejestracja: 29 paź 2012, o 09:35
Województwo: Wybierz
Has thanked: 114 times
Been thanked: 352 times

ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Post autor: Catadero »

Skończyła się zima, przemija wiosna. Jest coraz cieplej. Nie tylko my lubimy "ciepełko". Wszelkiego rodzaju zwierzęta, zwłaszcza te, które zimno przeczekały w uśpieniu, chcą załapać choć trochę ciepła. Wśród nich są także płazy i gady. A wśród gadów-żmija zygzakowata.
Jest to jedyny naturalnie występujący na terenie Polski gad jadowity. Do tego należy do grupy węży u których aparat jadowy jest rozwinięty w najwyższym stopniu.
Pająki, płazy, gady-to zwierzęta, które u większości ludzi budzą co najmniej obrzydzenie. Także obawy i strach. A to często przekłada się na "chłop żywemu nie przepuści" . A szkoda.
Żmija zygzakowata, jak wszystkie płazy i gady w Polsce, podlega ścisłej ochronie.
Gad ten nie atakuje człowieka jako zdobyczy czy pożywienia, bo nie byłby w stanie skonsumować czegoś tak dużego. Żmija atakuje w obronie. Jeśli zobaczy Ciebie wcześniej niż Ty ją-odpełznie,schowa się. Jeśli ją zaczepiasz lub nadepniesz-zaatakuje i ukąsi, bo musi się bronić.
Warto wiedzieć, że żmije są całkowicie głuche i odbierają bodźce w dwojaki sposób. Węchem-do pobierania zapachów służy język, który często wysuwa, oraz całym ciałem drgania podłoża.
Żmija zygzakowata występuje w trzech odmianach ubarwienia i na terenie całego kraju.
DSCF3400.JPG
Dzięki zygzakowatemu wzorowi na grzbiecie można ją dość łatwo odróżnić od innych naszych węży, które niestety często padają ofiarą nieuzasadnionego strachu. Giną węże eskulapa i kto wie, czy jeszcze gdzieś uchowały się u nas te największe europejskie węże. Największy okaz zanotowany kiedyś na terenie Polski miał 180 cm długości. Ulubionym miejscem przebywania tego gada są gałęzie niskich drzew liściastych i krzewów. Nasłonecznione! Oraz skałki. Wąż ten jest ubarwiony jednostajnie, bez wzorów. Grzbiet oliwkowy lub brązowy o podbrzusze-jaśniejsze, słomkowe.
Ofiarą padają także zaskrońce. Czarne i z żółtymi plamami w tylnej części głowy, która jest większa w stosunku do ciała niż u żmij. Zdarza się jednak, że u osobników ubarwionych mocną, głęboką czernią żółte plamy są w zaniku (odmiana występuje często w Bieszczadach). Wówczas odróżnienie od jadowitego gada jest trudne.
Kolejnym wężem, mylonym ze żmiją jest gniewosz plamisty. Faktycznie, na swoje nieszczęście wyglądem zewnętrznym przypomina żmiję w ubarwieniu jasnym i nazywany bywa "miedzianką". Długość tego węża to 70-80 cm.
Ukąszenie przez żmiję powoduje wprowadzenie do organizmu jadu-substancji, która powoduje różne nieprzyjemne dla organizmu odczucia. Trudno powiedzieć, czy dla dorosłego człowieka taka dawka jadu może być śmiertelna. Dla uczulonego-może być. I wobec braku pomocy lekarskiej w postaci surowicy.
Dlatego, "Bieszczadnicy" Drodzy-wysokie buty, patrzeć pod nogi a zauważone gady-omijać. Zabraliśmy im tyle z ich środowiska, że niedługo zdziwienia nie będą wywoływać gady w ludzkich siedzibach. A według doniesień na przykład w Centrum Warszawy żmija zygzakowata już od kilku lat się pojawia

C.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
These users thanked the author Catadero for the post (total 2):
BoboWaclaw
Rating: 11.11%
marcin121
Kapitan
Kapitan
Posty: 786
Rejestracja: 10 sie 2013, o 21:01
Województwo: Wybierz

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Post autor: marcin121 »

Na Lubelszczyźnie okolice Krasnika trafiaja sie sporadycznie Nigdy ich tu nie bylo Wiec nie tylko Bieszczady są ich siedliskiem
Awatar użytkownika
Waclaw
Moderator
Moderator
Posty: 3352
Rejestracja: 27 gru 2015, o 13:58
Województwo: Małopolskie
Imię: Wacław

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Post autor: Waclaw »

Beskid Sądecki i Niski też. Spokojne gady. :)
"Przyjaciel to wróg, który się jeszcze nie ujawnił" :sad:
Awatar użytkownika
stomek
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 1154
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 11:00
Województwo: Mazowieckie
Imię: Tomek
Lokalizacja: Stolicy okolice

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Post autor: stomek »

W zeszłym sezonie na Mazowszu nie występowały sporadycznie, było ich sporo :o
Wszystkie prezentowane przedmioty zostały znalezione podczas rodzinnych spacerów na giełdach i targach staroci ,nie zostały w żaden sposób namierzone oraz wydobyte za pomocą wykrywacza metali czy podobnych urządzeń.
Awatar użytkownika
Jaskółka
Moderator
Moderator
Posty: 2580
Rejestracja: 9 gru 2012, o 16:23
Województwo: Pomorskie

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Post autor: Jaskółka »

Na Pomorzu zawsze były, są i pewnie będą.
nil admirari
Awatar użytkownika
grz_w
Mł. Chorąży Sztab.
Mł. Chorąży Sztab.
Posty: 325
Rejestracja: 11 lis 2013, o 01:58
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Gorlice

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Post autor: grz_w »

U mnie kilka/kilkanaście razy w tym roku też spotkałem.
Awatar użytkownika
rakieta
Major
Major
Posty: 888
Rejestracja: 27 wrz 2016, o 21:11
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: NL

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Post autor: rakieta »

Awatar użytkownika
PCV
Major
Major
Posty: 852
Rejestracja: 15 cze 2015, o 16:02
Województwo: Brak
Lokalizacja: PL

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Post autor: PCV »

A ja mam w nosie czy pod ochroną, widzę to łeb ucinam. Za dużo tego.
Przeżyliśmy silnych i zwartych, przeżyjemy głupich i upartych.
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10900
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Post autor: yukon »

Sprzed dwoch dni tez nie lubie gadzin :D
https://www.tvp.info/37106234/zmija-uka ... lowiec-lpr
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Awatar użytkownika
bralczyk
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy
Posty: 397
Rejestracja: 2 paź 2017, o 21:59
Województwo: Mazowieckie
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Warszawa

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Post autor: bralczyk »

PCFS pisze:
9 maja 2018, o 00:16
A ja mam w nosie czy pod ochroną, widzę to łeb ucinam. Za dużo tego.
Raczej nie ma czym się chwalić. Jakby żmija wlazła do mieszkania, to powiedzmy, że jest to co innego. W lesie to ona jest u siebie i mordowanie jej w naturalnym środowisku nie jest powodem do chwały. Jeśli tego oczekiwałeś, to pomyliłeś adres.
"Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał, wrogów poszukam sobie sam, dlaczego ku..a mać bez przerwy, poucza ktoś w co wierzyć mam"
Stare wino i młode kobiety czynią mężczyznę szczęśliwym.
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10900
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Has thanked: 591 times
Been thanked: 643 times
Kontakt:

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Post autor: yukon »

Nikt nie gania po lesie z pała zeby zabijac zmije,mysle ze pcfs mial na mysli ze jak gadzine zobaczy na swojej dzialce rekreacyjnej na ktorej sie bawia dzieci.
These users thanked the author yukon for the post:
PCV
Rating: 5.56%
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Awatar użytkownika
explokera
Marszałek
Marszałek
Posty: 3218
Rejestracja: 9 maja 2014, o 21:11
Województwo: Mazowieckie
Imię: A.
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Post autor: explokera »

Zależy od charakteru gadziny .
Jedna jak usłyszy kroki to szybko kończy opalanie i znika w poszyciu a inna jak naprzyklad ostatnio napotkana przezemnie na Beskidzie leżała sobie na ścieżce a jak mnie usłyszała zaczęła walić prosto na mnie syczac i podnosząc przednią część ciała jak kobra .
No i weź tu nie zap...l gadzinie patykiem. :)
...50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............1000 ml nawet te nieznane .....
Awatar użytkownika
bralczyk
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy
Posty: 397
Rejestracja: 2 paź 2017, o 21:59
Województwo: Mazowieckie
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Warszawa

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Post autor: bralczyk »

Ciekawe, kto się bardziej bał :brecht: . Ale charakterna, to jej trzeba przyznać :brawo: .
"Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał, wrogów poszukam sobie sam, dlaczego ku..a mać bez przerwy, poucza ktoś w co wierzyć mam"
Stare wino i młode kobiety czynią mężczyznę szczęśliwym.
Awatar użytkownika
explokera
Marszałek
Marszałek
Posty: 3218
Rejestracja: 9 maja 2014, o 21:11
Województwo: Mazowieckie
Imię: A.
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Post autor: explokera »

Na początku lekko spękałem bo to niecodzienny widok jak sunie na Ciebie wąż z podniesioną głową i syczy ale szybka reakcja i refleks oraz dostatek grubych badyli ostudził zapał tej długiej cholery a dodam,że bydle miało ponad metr. :)
Najgorsze,że cała akcja trwała ze 6 sekund i nawet aparatu nie zdążyłem odpalić w telefonie.
...50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............1000 ml nawet te nieznane .....
Awatar użytkownika
bralczyk
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy
Posty: 397
Rejestracja: 2 paź 2017, o 21:59
Województwo: Mazowieckie
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Warszawa

Re: ŻMIJA ZYGZAKOWATA

Post autor: bralczyk »

Nie dziwię się, ale ona pewnie też miała mojra. Tak czy inaczej charakterna sztuka.
"Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał, wrogów poszukam sobie sam, dlaczego ku..a mać bez przerwy, poucza ktoś w co wierzyć mam"
Stare wino i młode kobiety czynią mężczyznę szczęśliwym.
Zablokowany

Wróć do „Na każdy temat”