Muzeum Regionalne w Cedyni

Muzea polskie i zagraniczne, rekonstrukcje historyczne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szamanka
Kapitan
Kapitan
Posty: 760
Rejestracja: 6 lut 2014, o 15:03
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: miasto paprykarzem osławione

Muzeum Regionalne w Cedyni

Post autor: szamanka »

Odwiedziny u znajomych :popijawa: zaowocowały zwiedzaniem okolic Chojny i wizytą w cedyńskim Muzeum Regionalnym, gdzie obok wystawy archeologicznej znajdują się pamiątki walk Samodzielnej Brygady Moździerzy Wojska Polskiego na przyczółku cedyńskim, zwanymi również drugą bitwą pod Cedynią.
Nie będę się zbytnio rozpisywać, zacytuję za http://www.cedynia.pl/muzeum-regionalne :)

cyt." Eksponaty historyczno-wojskowe to militaria z okresu II wojny światowej m.in. unikatowy kompletny 81 mm moździerz piechoty, pancerzownica rakietowa, ręczne karabiny maszynowe MG-34 i MG-42, karabinek 98k z garłaczem, pistolety maszynowe MP-44 i PPSz wz.41, pistolety sygnałowe, hełmy niemieckie, radziecki i polski, rozbrojone ręczne granaty, menażki, manierki, pojemnik metalowy z lufa zapasową do MG-42, skrzynki metalowe z taśmą nabojową, bagnety, celowniki optyczne. Nożyce saperskie, saperka składana, lorneta nożycowa, telefony polowe, napierśnik saperski, maska p. gazowa z pojemnikiem metalowym, sztućce składane, lampa karbidowa i naftowa, pojemniki bakelitowe, tornister żołnierski, kurtka mundurowa, czapka polowa, klamry pasów i pas główny, skrzynie drewniane po amunicji oraz kabura pistoletu. Lornetki polowe, nieśmiertelniki, zegarki kieszonkowe, latarka kieszonkowa, odznaki i odznaczenia wojskowe i inne akcesoria żołnierskie. Plansza przedstawiająca przebieg bitwy o przedmoście w Osinowie Dolnym w dniach 25-27 marca 1945 r. z udziałem Samodzielnej Brygady Moździerzy Wojska Polskiego. Ekspozycja ta powstała dzięki zbiorom Stowarzyszenia Miłośników Archeologii Militarnej „Pomorze" - grupa cedyńska." k.cyt.
Obrazek

Od siebie dodam, że ciekawa jest gablota z "echami wojny" - odłamkami kul i szrapneli w postrzelonych drzewach, znajdowanymi w tartaku i stolarni w Lisim Polu podczas pozyskiwania drewna w 1972 r.
:pozdro:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
▶ ▲▲ reach out and touch Faith
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzea i rekonstrukcje”