Zatrzymano poszukiwaczy "skarbow".

Nasza pasja w prasie, literaturze, filmach...
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10895
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: Zatrzymano poszukiwaczy "skarbow".

Post autor: yukon »

Nie kumam z tym radyjkiem,wy miedzy soba rozmawiacie czy podsluchujecie policje czy tam OSP? :zakrywa:
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
fiszer5
Porucznik
Porucznik
Posty: 647
Rejestracja: 10 sty 2014, o 17:46
Województwo: Wybierz

Re: Zatrzymano poszukiwaczy "skarbow".

Post autor: fiszer5 »

:spoko: Znając częstotliwości robocze można każdego pod warunkiem że nie są kodowane
Awatar użytkownika
Yeti
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 14
Rejestracja: 15 wrz 2016, o 14:56
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: WOT

Re: Zatrzymano poszukiwaczy "skarbow".

Post autor: Yeti »

To zależy do czego chciałbyś radio wykorzystać - czy do komunikacji czy tylko do nasłuchu. Niemcy z tego co się orientuję rx do 0,5 wata. Obydwa te kraje myślę że PMR bez problemu. Taki np. Baofeng o którym koledzy wspominają wyżej umożliwia komunikację miedzy sobą oraz nasłuch służb. Co więcej może to robić jednocześnie.
Awatar użytkownika
luger1979
St. Chorąży Sztabowy
St. Chorąży Sztabowy
Posty: 422
Rejestracja: 25 kwie 2016, o 10:23
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zatrzymano poszukiwaczy "skarbow".

Post autor: luger1979 »

Raczej wykorzystać chciałbym do nasłuchu. Rozumie że do komunikacji np ze zwykłymi CB np. żeby pogadać to bez problemu. Nie mogę znalezć tylko ile kilometrów na zasięg to radyjko.
THC
fiszer5
Porucznik
Porucznik
Posty: 647
Rejestracja: 10 sty 2014, o 17:46
Województwo: Wybierz

Re: Zatrzymano poszukiwaczy "skarbow".

Post autor: fiszer5 »

Zazwyczaj mają maks 15km w terenie otwartym
Awatar użytkownika
Yeti
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 14
Rejestracja: 15 wrz 2016, o 14:56
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: WOT

Re: Zatrzymano poszukiwaczy "skarbow".

Post autor: Yeti »

Niestety ze zwykłym CB nie pogadasz. Radio CB chodzi w paśmie 11 metrów (okolice 27 MHz) a taki duobander śmiga na sporo wyższych częstotliwościach.
Do nasłuchu jak najbardziej się nadaje o czym wcześniej koledzy już wspominali.
15 km. w otwartym terenie ?
Mogło by się udać (nie sprawdzałem) pod warunkiem wymiany anten w obydwu komunikujących się egzemplarzach. Zastosować można by było np. NAGOYA 771 ale tylko oryginalna. Na standardowych antenach raczej nie da rady.
Awatar użytkownika
luger1979
St. Chorąży Sztabowy
St. Chorąży Sztabowy
Posty: 422
Rejestracja: 25 kwie 2016, o 10:23
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zatrzymano poszukiwaczy "skarbow".

Post autor: luger1979 »

Czyli ze zwykłym CB nie pogadam , szkoda. A jest może takie radyjko o podobnych parametrach jak te o którym tu mowa ale żeby można było pogadać z użytkownikami radia CB?
THC
Awatar użytkownika
mariusz_w4
Major
Major
Posty: 877
Rejestracja: 20 lis 2012, o 18:42
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Zatrzymano poszukiwaczy "skarbow".

Post autor: mariusz_w4 »

W Biesach miałem BOAFENG-A ale kiepsko z nasłuchem ,SG chyba koduje,policja słabiutko więc można go używać do komunikacji .5W to duża moc ale antenki tez muszą być o dużej sprawności.Czasem mam włączone w mieście i słychać różne służby więc pożyteczna rola polega na tym że np.wiem gdzie jest wypadek i można ominąć korek ;) coś ala CB .
I przyszło nam spoczywać na tym wzgórzu bracie,wśród buków i jodeł czekając chwili gdy powstaniemy na ostatni szturm,szturm do bram Piotrowych .... M.W
Awatar użytkownika
Yeti
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 14
Rejestracja: 15 wrz 2016, o 14:56
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: WOT

Re: Zatrzymano poszukiwaczy "skarbow".

Post autor: Yeti »

luger1979 pisze:Czyli ze zwykłym CB nie pogadam , szkoda. A jest może takie radyjko o podobnych parametrach jak te o którym tu mowa ale żeby można było pogadać z użytkownikami radia CB?
Niestety ale tak się nie uda. Z tzw. ręczniaków na pasmo CB jest np. taki badziewiaczek
http://www.konektor5000.pl/index.php?p2 ... ak-alan-42
który ma zasięg na zasadzie " jak Cię widzę to Cię słyszę. Jest jeszcze kilka innych ale podobnie kiepskich. Ogólnie rzecz biorąc na pasmo CB jest niewielka grupa transceiverów. Do tego pracujących z pewnymi wyjątkami w modulacji AM. Wspomniany wyżej Baofeng oraz inne radia pracujące w pasmach 2 m. i 70 cm. śmigają w modulacji FM. Tak więc są nie kompatybilne.
Awatar użytkownika
luger1979
St. Chorąży Sztabowy
St. Chorąży Sztabowy
Posty: 422
Rejestracja: 25 kwie 2016, o 10:23
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zatrzymano poszukiwaczy "skarbow".

Post autor: luger1979 »

Yeti dzięki za odpowiedz , niestety to nie moja brocha dlatego zapytałem. Ale tak mi się wydaje że Baofeng UV-5R kupię napewno. :)
THC
Awatar użytkownika
mariusz_w4
Major
Major
Posty: 877
Rejestracja: 20 lis 2012, o 18:42
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Zatrzymano poszukiwaczy "skarbow".

Post autor: mariusz_w4 »

luger1979 pisze:Yeti dzięki za odpowiedz , niestety to nie moja brocha dlatego zapytałem. Ale tak mi się wydaje że Baofeng UV-5R kupię napewno. :)
kupiłem na alliexspres nie wyszło jakoś drogo,po 3 tygodniach dostałem paczkę z radiem. UHV,VHF i do tego FM gdzie można posłuchać co w świecie słychać :)
I przyszło nam spoczywać na tym wzgórzu bracie,wśród buków i jodeł czekając chwili gdy powstaniemy na ostatni szturm,szturm do bram Piotrowych .... M.W
Awatar użytkownika
Yeti
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 14
Rejestracja: 15 wrz 2016, o 14:56
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: WOT

Re: Zatrzymano poszukiwaczy "skarbow".

Post autor: Yeti »

No i git majonez. UV-5R to bardzo fajny sprzęcik za bardzo rozsądną kasę. Ja swoje 2 sztuki kupiłem w PL po 150 zeta. Można trafić w sprzedaży troszkę droższą wersję 8 Watt. No ale po co taka jak z 5 Watt można spoko gadać z koleżką na wykopkach na parę km. Przy czym najczęściej używamy 1-go wata bo i tak w terenie lata się stosunkowo blisko a nie chcemy przecież żeby nas było słychać gdzieś dalej.
Dodam jeszcze ku przestrodze taką uwagę:
NIE WOLNO włączać radyjka a już tym bardziej naciskać przycisku nadawania PTT bez wkręconej anteny. Jeśli by ktoś o tym zapomniał może się liczyć z tym że usmaży końcówki mocy.
O tym że na częstotliwościach służb mundurowych nie wolno nam nadawać to chyba wszyscy wiemy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Media i literatura”