Szwedzki artysta namalował obraz popiołem z krematorium

Nasza pasja w prasie, literaturze, filmach...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gre-gre
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 804
Rejestracja: 30 paź 2012, o 21:53
Województwo: Wybierz

Szwedzki artysta namalował obraz popiołem z krematorium

Post autor: Gre-gre »

:o :o :o

http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640, ... orium.html

Kontrowersyjną pracę wystawiono w jednej z galerii w mieście Lund
Autorem jest szwedzki artysta Carl Michael von Hausswolff. Do namalowania akwareli użył farb, wymieszanych z popiołem zebranym z pieców krematoryjnych nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Na stronie internetowej galerii Martina Brydera, w której pokazywany jest obraz, artysta opisuje, że w 1989 roku przyjechał wraz z kolegą do Polski na wystawę w Kazimierzu Dolnym. Podczas zwiedzania okolicy w poszukiwaniu materiałów na wystawę, artyści odwiedzili m.in. Lublin oraz były obóz koncentracyjny na Majdanku.

"Zebrałem wówczas trochę popiołów z pieców krematoryjnych, ale nie wykorzystałem ich podczas tamtej wystawy - materiał był zbyt obciążony okrucieństwem, do którego doszło w tamtym miejscu" - pisze.

Cały tekst: http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640, ... z2EBbMHz8S

Artysta zabrał zebrany popiół do Szwecji i przypomniał sobie o nim dopiero po latach.

"W 2010 r. wziąłem słoik z popiołem i zdecydowałem, by coś z nim zrobić" - pisze von Hausswolff.

Wymieszał popiół z wodą i tak przygotowaną farbą namalował prostokąt na papierze do akwareli. "Ukazały mi się postacie, jakby popiół zawierał energię, wspomnienia lub dusze ludzi, ludzi torturowanych, dręczonych i mordowanych przez innych ludzi w jednej z najbardziej bezwzględnych wojen XX wieku" - opowiada.

We wtorek w gazecie "Sydsvenskan" opublikowano list pediatry i pisarza Salomona Schulmana, którego bliscy padli ofiarą Holocaustu. Schulman stwierdził w nim, że nigdy nie odwiedzi wystawy, by zobaczyć, jak profanowane są żydowskie ciała oraz, że jest niewykluczone, że niektóre prochy mogły należeć do jego krewnych.

W rozmowie z PAP właściciel lundzkiej galerii zaznaczył, że obraz należy traktować wyłącznie jako sztukę i zaprosił do odwiedzenia galerii i samodzielnej oceny obrazu. - Pan Schulman wypowiedział się już na łamach gazety, a szkoda, że wcześniej nie zdecydował się odwiedzić galerii, być może miałby inne zdanie - powiedział. Podkreślił, że nie sądzi, aby artysta pozyskał popiół w wyniku przestępstwa.

Cały tekst: http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640, ... z2EBbE2fUb
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10902
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: Szwedzki artysta namalował obraz popiołem z krematorium

Post autor: yukon »

"Artysta" :-D teraz kazdy sposob dobry aby zaistniec.
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
Awatar użytkownika
tisio
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 2147
Rejestracja: 29 paź 2012, o 06:55
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Lublin

Re: Szwedzki artysta namalował obraz popiołem z krematorium

Post autor: tisio »

Ciekawe, Co by salomon schulman powiedział, jakby ten obraz namalował np.Stasiek Kowalski spod Lublina... :-D Czy też byłby taki liberalny ???
Bóg, Honor, Ojczyzna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Media i literatura”