Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Nasza pasja w prasie, literaturze, filmach...
Awatar użytkownika
rura
Podpułkownik
Podpułkownik
Posty: 989
Rejestracja: 8 lis 2012, o 08:30
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Lubelskie

Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Post autor: rura »

Badania archeologiczne w Ulowie (powiat tomaszowski) prowadzone są od lat. W tym miejscu odkryto ślady osad i cmentarzysk Gotów i Herulów. W sobotę studenci archeologii UMCS, którzy przyjechali na wiosenne ćwiczenia terenowe, zobaczyli taki widok. - Nieomal naprzeciw nich wyszło z lasu trzech uzbrojonych w wykrywacze metali osobników, ryjących saperkami w relikcie starożytnego stanowiska - relacjonuje znany archeolog prof. Andrzej Kokowski z UMCS. http://www.kurierlubelski.pl/artykul/33 ... ,id,t.html
" Wolę ponieść śmierć próbując wstać, niż żyć na kolanach..."
Awatar użytkownika
Pigor
Generał Brygady
Generał Brygady
Posty: 1383
Rejestracja: 19 lis 2012, o 23:35
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: kraina 1000 jezior

Re: Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Post autor: Pigor »

rura pisze:Badania archeologiczne w Ulowie (powiat tomaszowski) prowadzone są od lat. W tym miejscu odkryto ślady osad i cmentarzysk Gotów i Herulów. W sobotę studenci archeologii UMCS, którzy przyjechali na wiosenne ćwiczenia terenowe, zobaczyli taki widok. - Nieomal naprzeciw nich wyszło z lasu trzech uzbrojonych w wykrywacze metali osobników, ryjących saperkami w relikcie starożytnego stanowiska - relacjonuje znany archeolog prof. Andrzej Kokowski z UMCS. http://www.kurierlubelski.pl/artykul/33 ... ,id,t.html
Może włożę kij w mrowisko, ale według mnie studenci dobrze zrobili dokonując obywatelskiego zatrzymania takiego poszukiwacza. Oprócz stanowisk archeologicznych jest wiele innych miejsc do szukania.
Poszukiwania to nie hobby-to choroba.
Pozdrawiam
Pigor
Awatar użytkownika
strażak
Porucznik
Porucznik
Posty: 670
Rejestracja: 2 lis 2012, o 23:31
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Post autor: strażak »

O ile delikwenci wiedzieli, że tam jest stanowisko :)
Poszukuję pocisków oraz łusek artyleryjskich z okresu 1 i 2 wojny światowej
Awatar użytkownika
Pigor
Generał Brygady
Generał Brygady
Posty: 1383
Rejestracja: 19 lis 2012, o 23:35
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: kraina 1000 jezior

Re: Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Post autor: Pigor »

strażak pisze:O ile delikwenci wiedzieli, że tam jest stanowisko :)
Nieznajomość (prawa) nie zwalnia z odpowiedzialności. W Internecie można bez problemu sprawdzić, gdzie są stanowiska archeologiczne i ich unikać.
Ponadto, z informacji zawartej w artykule wynika, że gość jest lokalnym poszukiwaczem, a nie osobą z innej części Polski, która przypadkowo się tam znalazła.
Poszukiwania to nie hobby-to choroba.
Pozdrawiam
Pigor
Awatar użytkownika
Jacol303
Major
Major
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2013, o 15:52
Województwo: Wybierz

Re: Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Post autor: Jacol303 »

Witam,
Pigor pisze:
strażak pisze:O ile delikwenci wiedzieli, że tam jest stanowisko :)
Nieznajomość (prawa) nie zwalnia z odpowiedzialności. W Internecie można bez problemu sprawdzić, gdzie są stanowiska archeologiczne i ich unikać.
Ponadto, z informacji zawartej w artykule wynika, że gość jest lokalnym poszukiwaczem, a nie osobą z innej części Polski, która przypadkowo się tam znalazła.
Mam prośbę jeśli wiesz gdzie w internecie można sprawdzić położenie takich stanowisk to będę wdzięczny za takie namiary dla województwa lubuskiego :piwko:
Od długiego czasu szukam spisu stanowisk archeo w Naszym województwie i nic nie mogę znaleźć, a nie chciał bym wchodzić archeologom w paradę ;)
Pozdrawiam,
Jacol303

" Słodko jest za Polskę umierać "
https://www.youtube.com/watch?v=vKIdRsMcQVw
Awatar użytkownika
jarol
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 262
Rejestracja: 12 mar 2013, o 11:06
Województwo: Wybierz

Re: Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Post autor: jarol »

Nie jest tak do końca łatwo z dostępnością danych odnośnie stanowisk archeologicznych. Zgodzę sie z tym co zauważył Jacol303.

Ale przy okazji troszkę z innej beczki. Z racji wykonywanej pracy miałem dziś przyjemność porozmawiać chwilę z młodym archeologiem, który akurat nadzoruje realizowany przez moją firmę wykop związany z ułożeniem rurociągu. Spytałem o stanowisko w kwestii poszukiwań z użyciem wykrywaczy metali. Stwierdził:

1. Jakość archeologii spada, co wynika z dynamiki wykonywanych inwestycji. Po prostu archeolog nie może przekraczać pewnych limitów czasowych i przetrzymywać prac w nieskończoność. Odbija się to oczywiście na jakości badań.
2. M.in. dlatego należy umożliwić również innym (spoza środowiska) badanie historii np. poprzez penetrację terenów z użyciem wykrywaczy.
3. Aby nie puścić tego całkowicie na żywioł sugeruje wprowadzenie np. koncesji na poszukiwania na danym obszarze. Delikwent w zamian miałby obowiązek po zakończeniu poszukiwań dostarczyć mapkę terenu z zaznaczeniem miejsc znalezienia przedmiotów zabytkowych.
4. W przypadku znalezienia cennych przedmiotów państwo miałoby prawo pierwokupu po cenach oczywiście rynkowych.

Jak widać młodzi archeolodzy szukają nowych dróg i pewnie kwestią czasu jest modyfikacja ustawy o ochronie zabytków w tym kierunku. Ale to nastąpi zapewne jeszcze nie szybko.

PS.
A młody archeolog z przymróżeniem oka patrzył jak zbierałem do reklamówki poniemieckie butelki z wykopu ;) ;) ;)
- Panie jak by co, to pan to kupił gdzieś na rynku. Ja nic nie widziałem. :brecht: :brecht: :brecht:
Awatar użytkownika
strażak
Porucznik
Porucznik
Posty: 670
Rejestracja: 2 lis 2012, o 23:31
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Post autor: strażak »

Pigor pisze:
strażak pisze:O ile delikwenci wiedzieli, że tam jest stanowisko :)
Nieznajomość (prawa) nie zwalnia z odpowiedzialności. W Internecie można bez problemu sprawdzić, gdzie są stanowiska archeologiczne i ich unikać.
Ponadto, z informacji zawartej w artykule wynika, że gość jest lokalnym poszukiwaczem, a nie osobą z innej części Polski, która przypadkowo się tam znalazła.
Rozumiem , że masz wszelkie stosowne pozwolenia na poszukiwania za pomocą wykrywacza.
Poszukuję pocisków oraz łusek artyleryjskich z okresu 1 i 2 wojny światowej
mariusz1972
St. Szeregowy
St. Szeregowy
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2014, o 16:38
Województwo: Wybierz

Re: Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Post autor: mariusz1972 »

Pigor pisze:
strażak pisze:O ile delikwenci wiedzieli, że tam jest stanowisko :)
Nieznajomość (prawa) nie zwalnia z odpowiedzialności. W Internecie można bez problemu sprawdzić, gdzie są stanowiska archeologiczne i ich unikać.
Ponadto, z informacji zawartej w artykule wynika, że gość jest lokalnym poszukiwaczem, a nie osobą z innej części Polski, która przypadkowo się tam znalazła.
Jeśli tak to poproszę linka :) :diabełek:
Pozdrawiam.
Garrett At Pro Nel Hunter,Nel Sharpshooter,Nel Tornado ,Garrett Propointer.
Awatar użytkownika
człowiekpiachu
Generał Dywizji
Generał Dywizji
Posty: 1633
Rejestracja: 2 lis 2012, o 15:43
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Lokalizacja: Roztocze.

Re: Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Post autor: człowiekpiachu »

W sobotę studenci archeologii UMCS, którzy przyjechali na wiosenne ćwiczenia terenowe, zobaczyli taki widok. - Nieomal naprzeciw nich wyszło z lasu trzech uzbrojonych w wykrywacze metali osobników, ryjących saperkami w relikcie starożytnego stanowiska - relacjonuje znany archeolog prof. Andrzej Kokowski z UMCS.

Ale,pan profesor jeśli to są jego słowa to nie wiele miał wspólnego z językiem ojczystym-nawiasem.
Nie zwalnia to jednak tubylców od unikania takich miejsc.Jeśli byli z Tomaszowa to dobrze wiedzieli,że jest tam stanowisko archeo,bo to do Ulowa przysłowiowy rzut beretem.
Najgorsze jest pózniej wrzucanie wszystkich włóczykijów do jednego wora.Poza tym dziwne,ale czytałem,że wyłączność na prowadzenie wykopalisk mieli spadkobiercy herulów Norwegowie?
Czyli co tam robili nasi?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Każdy ma prawo do własnego zdania.
Awatar użytkownika
tisio
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 2147
Rejestracja: 29 paź 2012, o 06:55
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Lublin

Re: Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Post autor: tisio »

Prof.Kokowski jest znanym na Lubelszczyźnie poszukiwaczożercą, więc takiej gratki nie mógł odpuścić...W tym przypadku postąpił jednak słusznie z tym, że przybył mu kolejny argument w swoim przekonaniu o złodziejach.Poszukiwania na stanowiskach archeo powinny być jak najbardziej karane, jednak i wgląd w takie miejsca powinien być jawny.Ci, którzy chcą wejść na stanowisko i tak wejdą, nawet znając konsekwencje tego postępowania, ale przyjezdnych może uchronić to przed przypadkowym naruszeniem nietykalności tegoż.A swoją drogą, czy wszyscy archeolodzy są naprawdę aż tacy czyści???Czy żaden nie zawinął jakiegoś bardziej, czy mniej cennego artefaktu?
Bóg, Honor, Ojczyzna
Awatar użytkownika
strażak
Porucznik
Porucznik
Posty: 670
Rejestracja: 2 lis 2012, o 23:31
Województwo: Mazowieckie
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Post autor: strażak »

Tisio zgadzam się z Tobą tyle że jak archeolog coś zabierze to wiadomo jest złe, tyle że oni badania przeprowadzają w "majestacie prawa" a my jesteśmy zwykłymi szympansami ;) którzy zadowalają się jak pochodzą z wykrywką po chałdach tego co archeo zbierze z 30 cm humusu. I co z tego mamy że im pomagamy?? Kompletnie nic od wielu lat wielu pomagało archeo i coś się zmieniło? Nic się nie zmieniło i nic się nie zmieni. Bo nie mamy siły przebicia a archeo ma. Nasze środowisko jest ze sobą za bardzo pokłócone. Jeden stara się być większy od drugiego , napinają się tak że mało co rozstępów nie dostaną. Ile to znaleźliśmy ile to oddaliśmy a sprawy kończą się donosem i w sądzie.Szkoda nawet gadać na ten temat.
Poszukuję pocisków oraz łusek artyleryjskich z okresu 1 i 2 wojny światowej
ergos13
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 252
Rejestracja: 5 kwie 2014, o 19:45
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Gubernia Lubelska

Re: Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Post autor: ergos13 »

Gdyby nie starzy kopacze z Tomaszowa i okolic to pewnie archeo by dalej nie wiedziało o tych osadach pod Ulowem.....
:pokręcony:
ergos13
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 252
Rejestracja: 5 kwie 2014, o 19:45
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Gubernia Lubelska

Re: Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Post autor: ergos13 »

Swoją drogą myślę że Ci kopacze pojechali do tego lasu za wrześniem39. a nie za ich stanowiskami. :)
:pokręcony:
ergos13
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 252
Rejestracja: 5 kwie 2014, o 19:45
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Gubernia Lubelska

Re: Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Post autor: ergos13 »

:pokręcony:
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10902
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: Studenci archeologii UMCS przyłapali w Ulowie wandali.

Post autor: yukon »

Jak wiedzieli gdzie kopia to na pohybel,nie kumam jak kogos moga rajcowac te zaplesniale spinki i inne sprezynki az tak bardzo aby rozkopywac takie miejsca.
Zostawmy to archeologom,my kopiemy dla pasji a oni dla pensyjki,ktora jest zreszta oplacana z waszych podatkow. :hihi:
Sam nie sprawdzam gdzie sa takie miejsca w biesach, bo mnie to nie interesuje,ale gdzies tam przeczytalem ze w miejscowosci X u mnie na wzgorzu,jest nie zbadane stanowisko archeo. i mi to wystarczy,nigdy tam nie bylem,i nigdy do tego miejsca sie nawet nie zblize z wykrywaczem.
Rajcuja mnie klamry od pasa z ostatnich wojenek,jakies luski,zardzewialy bagnet,nic co jest starsze niz 200 lat.
Ale jedno powiem,gdy mnie w terenie otoczy taka wataha "wyszkolonych studentow" i bedzie chciala bezprawnie dokonac zatrzymania mojej osoby, to bede napierniczal gazem na niedzwiedzie po tych tlustych mordach ,i tu nie zartuje :bigun:to mowilem ja: " pan wykrywaczowiec" :mur:
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Media i literatura”