Podlaskie: W okolicy Hajnówki odkryto starożytną osadę

Nasza pasja w prasie, literaturze, filmach...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
viwaldi
Porucznik
Porucznik
Posty: 624
Rejestracja: 13 sie 2014, o 10:44
Województwo: Wybierz

Podlaskie: W okolicy Hajnówki odkryto starożytną osadę

Post autor: viwaldi »

Paleniska, pozostałości pieców, jam zasobowych i dołków posłupowych, które niegdyś utrzymywały konstrukcje - odkryli archeolodzy w Sacharewie obok Hajnówki w Puszczy Białowieskiej. Na relikty osady sprzed 2 tys. lat natrafiono dzięki... pracy kretów.

Do znalezisko doszło przypadkowo, kiedy naukowcy poszukiwali odpowiedniego miejsca do wykonania odwiertów geologicznych w celu rozpoznania lokalnego środowiska naturalnego. "Śródleśna polana, tuż przy korycie rzeki Leśna, pełna była kretowisk. Dostrzegliśmy w nich mnóstwo pradziejowych fragmentów naczyń ceramicznych, wypchniętych ku powierzchni przez krety" - opowiada dr Kamil Niedziółka z Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie.

Według wstępnej analizy większość z tych fragmentów naczyń pochodziła z pierwszych wieków n.e. W czasie wykopalisk znaleziono też pozostałości po paleniskach, piecach i jamach zasobowych. Pobrane z tych ostatnich próbki ziemi zostaną poddane specjalistycznej analizie. Być może uda się stwierdzić, co w nich przechowywano. Archeolodzy natknęli się też na pozostałości po prostych konstrukcjach.

Są to ślady po jednej z zaledwie kilku dobrze zachowanych pradziejowych osad, odkrytych dotychczas na terenie Puszczy Białowieskiej - mówi dr Niedziółka. Dodał, że najczęściej archeolodzy odkrywają tylko pojedyncze fragmenty naczyń ceramicznych, bez kontekstu w postaci takiej infrastruktury, jak piece czy jamy zasobowe.

Mogli się tam pojawić Goci

Jaka ludność zamieszkiwała osadę? Według dr. Niedziółki początkowo były to lokalne społeczności, zaś od II wieku naszej ery mogli się tam pojawić Goci, wędrujący na południe Europy.

W trakcie wykopalisk odkryto też pojedyncze, znacznie wcześniejsze zabytki. Krzemienne ostrza mają nawet 4 tysiące lat. W czasie badań w Sacharewie archeolodzy znaleźli również ślady po działalności człowieka z XVII w. Niedaleko mielerzy, które służyły do produkcji węgla drzewnego, naukowcy natknęli się m.in. na monety - tzw. boratynki, czyli szelągi z czasów panowania króla Jana Kazimierza.

Wykopaliska przeprowadzono w czerwcu i lipcu w ramach projektu "Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Puszczy Białowieskiej", kierowanego przez prof. Przemysława Urbańczyka z IA UKSW. Finansuje go NCN. Wykopaliskami objęto kilkanaście stanowisk archeologicznych. Większość z nich wytypowano do badań dzięki zastosowaniu lotniczego skanowania laserowego (ALS), które pozwoliło namierzyć setki nieznanych wcześniej śladów dawnej działalności człowieka: kurhanów, mielerzy, smolarni, czy też zarysów starych miedz. Znaleziska dotyczą terenu całej polskiej części Puszczy Białowieskiej, łącznie z obszarem Parku Narodowego.

https://fakty.interia.pl/polska/news-po ... Up8DKDmCxE
marcin121
Kapitan
Kapitan
Posty: 787
Rejestracja: 10 sie 2013, o 21:01
Województwo: Wybierz

Re: Podlaskie: W okolicy Hajnówki odkryto starożytną osadę

Post autor: marcin121 »

Urbańczyk i jego klika Poszukiwacze z tamtych stron niech się strzegą
Awatar użytkownika
siwy_x
SPEC
SPEC
Posty: 348
Rejestracja: 1 lis 2012, o 22:44
Województwo: Wybierz

Re: Podlaskie: W okolicy Hajnówki odkryto starożytną osadę

Post autor: siwy_x »

marcin121 pisze:
23 sie 2019, o 12:06
Urbańczyk i jego klika Poszukiwacze z tamtych stron niech się strzegą
A kto to taki jeśli można wiedzieć? W sumie nie tak daleko ode mnie,

pozdrawiam
BoloYoung
ST-SIERZANT
ST-SIERZANT
Posty: 162
Rejestracja: 28 cze 2019, o 19:41
Województwo: Świętokrzyskie

Re: Podlaskie: W okolicy Hajnówki odkryto starożytną osadę

Post autor: BoloYoung »

siwy_x pisze:
23 sie 2019, o 14:06
A kto to taki jeśli można wiedzieć? W sumie nie tak daleko ode mnie.
Gdybyś przeczytał pierwszy post, to byś o to nie pytał. Cytat:
"Wykopaliska przeprowadzono w czerwcu i lipcu w ramach projektu "Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Puszczy Białowieskiej", kierowanego przez prof. Przemysława Urbańczyka z IA UKSW. Finansuje go NCN."

No i tak mi się przypomniało... bo czy tutaj: viewtopic.php?f=19&t=14100 nie jest o tym samym? :)
Piszę po Polsku, nie ma więc wątpliwości, czy chodzi mi o "laske" czy "łaskę" ;-)
marcin121
Kapitan
Kapitan
Posty: 787
Rejestracja: 10 sie 2013, o 21:01
Województwo: Wybierz

Re: Podlaskie: W okolicy Hajnówki odkryto starożytną osadę

Post autor: marcin121 »

Urbańczyk ten człowiek wyrządził ogromne straty nauce . Wróg wszystkich poszukiwaczy kolekcjonerów autor wielu artykułów szkalujacych poszukiwaczy kolegów po fachu też nie lubi chyba że swoich ma ich grupę
Awatar użytkownika
siwy_x
SPEC
SPEC
Posty: 348
Rejestracja: 1 lis 2012, o 22:44
Województwo: Wybierz

Re: Podlaskie: W okolicy Hajnówki odkryto starożytną osadę

Post autor: siwy_x »

BoloYoung pisze:
23 sie 2019, o 14:29
siwy_x pisze:
23 sie 2019, o 14:06
A kto to taki jeśli można wiedzieć? W sumie nie tak daleko ode mnie.
Gdybyś przeczytał pierwszy post, to byś o to nie pytał. Cytat:
"Wykopaliska przeprowadzono w czerwcu i lipcu w ramach projektu "Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Puszczy Białowieskiej", kierowanego przez prof. Przemysława Urbańczyka z IA UKSW. Finansuje go NCN."

No i tak mi się przypomniało... bo czy tutaj: viewtopic.php?f=19&t=14100 nie jest o tym samym? :)
Przeczytałem, ale chyba nie zrozumiałeś sensu mojego pytania;
marcin121 pisze:
23 sie 2019, o 14:49
Urbańczyk ten człowiek wyrządził ogromne straty nauce . Wróg wszystkich poszukiwaczy kolekcjonerów autor wielu artykułów szkalujacych poszukiwaczy kolegów po fachu też nie lubi chyba że swoich ma ich grupę
i generalnie o to mi chodziło, dzięki, pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Media i literatura”