Archeolog z dronem i georadarem?

Nasza pasja w prasie, literaturze, filmach...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
viwaldi
Porucznik
Porucznik
Posty: 624
Rejestracja: 13 sie 2014, o 10:44
Województwo: Wybierz

Archeolog z dronem i georadarem?

Post autor: viwaldi »

Kamery, drony, georadary - tak teraz wygląda wyposażenie archeologa. Łopaty i pędzelki idą w ruch na końcu. Czy nowoczesne technologie pozwolą wyrwać ziemi wszystkie tajemnice przeszłości? - o najnowszej technice stosowanej w badaniach archeologicznych będzie we wtorek w Muzeum im. Jacka Malczewskiego opowiadała Patrycja Piotrowska

Patrycja Piotrowska wraz z mężem Marcinem Piotrowskim badali między innymi cmentarzysko kultury przeworskiej w Nowej Żelaznej koło Magnuszewa. Małżeństwo w swojej pracy łączy tradycyjne metody stosowane w archeologii z najnowszymi technologiami szybko wkraczającymi do tej dziedziny. Razem prowadzili badania na kilkudziesięciu stanowiskach w Polsce i za granicą. Wiele z nich zakończyło się ważnymi odkryciami. Podczas wykładu będzie można usłyszeć o ich pracy we Włoszech i w Polsce. Patrycja Piotrowska opowiadać będzie między innymi o odkryciach w Horodle, Oleszycach na Podkarpaciu, Świeciechowie Poduchownym nad Wisłą oraz niedawno odnalezionym grodzisku wczesnośredniowiecznym z okolic Tomaszowa Lubelskiego.

Dużo usłyszymy o nowoczesnej technologii, która zrewolucjonizowała archeologię. Chodzi o badania, dzięki którym można zobaczyć to, co kryje ziemia, bez potrzeby kopania. Takie odkrycia możliwe są dzięki metodom geofizycznym, na przykład: magnetycznym, georadarowym i elektrooporowym, dronom wyposażonym w kamery wysokiej rozdzielczości i kamery termowizyjne, a także tak zwanym danym lidarowym.

Agnieszka Kępka: Która z nowoczesnych metod wykorzystywanych w archeologii według Pana daje największe możliwości?

Marcin Piotrowski: Każda ma inne zastosowania i pozwala poszerzyć oraz pogłębić naszą obserwację w określonym zakresie. Postęp polega zarówno na jakościowym, jak i ilościowym zwiększeniu informacji. Na przykład rozwój archeologii lotniczej polega na o wiele łatwiejszym, mniej kosztownym dostępie do obserwacji z powietrza dzięki zastosowaniu dronów. Zastosowanie kamer wysokiej rozdzielczości oraz kamer termowizyjnych pozwala na uzyskanie naprawdę doskonałych zdjęć, które ujawniają nieraz niesamowite szczegóły i niejednokrotnie ukazują obiekty archeologiczne w zupełnie nowej perspektywie lub w ogóle pozwalają zobaczyć to, co z ziemi jest niewidoczne. Z powietrza najlepiej widoczne są duże obiekty. Dzięki zdjęciom lotniczym udało się rozpoznać wiele grodzisk średniowiecznych, śladów zamków, kurhanów, pozostałości dawnych, nieistniejących już miejscowości.

Dzięki zastosowaniu skaningu laserowego z powietrza dostarczającego tzw. danych lidarowych, czyli numerycznych danych wysokościowych, uzyskuje się ogromną liczbę danych w postaci chmur trójwymiarowo opisanych punktów, które odzwierciedlają kształt budynków i infrastruktury, różnych pięter roślinności oraz samego terenu. Na podstawie tak pozyskanych danych można tworzyć mapy, plany i trójwymiarowe modele terenu, uwypuklając w miarę potrzeby konkretne cechy topografii. Dzięki danym lidarowym można uchwycić obiekty normalnie niewidoczne. Obecnie cała Polska pokryta została skaningiem laserowym i za niewielką opłatą można uzyskać dostęp do numerycznych danych wysokościowych dowolnego fragmentu kraju. Dzięki temu przyrost obiektów i w ogóle stanowisk archeologicznych jest ogromny, wręcz trudny do opanowania. Dzięki tej metodzie udało się zidentyfikować znaczną liczbę grodzisk, zwłaszcza średniowiecznych, różnych innych obiektów obronnych i rezydencjonalnych, ogromną liczbę kurhanów.

Każda z metod, a jest ich bardzo dużo, daje różne możliwości w określonych warunkach. Każde stanowisko archeologiczne jest inne i właściwie za każdym razem trzeba dobrać metodę do konkretnej sytuacji. Najlepsze wyniki osiąga się wtedy, gdy można połączyć różne metody.

Nowe technologie pozwalają zbadać większy teren, o ile zwiększyły się dzięki nim obszary badań? Czy możliwe jest, że w przyszłości nowoczesny sprzęt pozwoli „prześwietlić” np. całą Polskę i odnaleźć wszystkie ciekawe archeologicznie stanowiska?

Dzięki danym lidarowym bez wychodzenia z domu można poszukiwać obiektów archeologicznych na terenie całej Polski, a nawet w różnych zakątkach Europy czy świata. Przy minimalnych kosztach w bardzo krótkim czasie można sfotografować z drona dziesiątki, a nawet setki hektarów terenu.

Czy archeolog z łopatą i pędzelkiem zostanie całkowicie zastąpiony przez operatorów dronów i innych nowoczesnych urządzeń?

– I tak, i nie. To znaczy: w niektórych przypadkach tak, a w innych nie. Wykopaliska są podstawową metodą stosowaną w archeologii i tak pozostanie. Zasadniczym celem badań archeologicznych jest wydobycie substancji zabytkowej przy możliwie pełnym rozpoznaniu kontekstu. Nie zawsze jednak można i trzeba podejmować prace wykopaliskowe. Należy pamiętać, że stanowisk archeologicznych jest tak dużo, że właściwie nie ma możliwości zbadania wszystkich. Niektóre z nich łatwiej rozpoznać metodami nieinwazyjnymi i ewentualnie zaklasyfikować do dalszych prac lub opracować sposób ochrony.

Które z odkryć uważacie za najważniejsze?

– Wiele jest ważnych odkryć, w których mieliśmy swój udział. We współpracy z Uniwersytetem w Udine, Muzeum Narodowym w Cividale del Friuli, Muzeum w Palermo oraz Muzeum Torre di Ligny w Trapani wraz z żoną prowadziliśmy badania na kilku bardzo ważnych stanowiskach we Włoszech. Niewątpliwie sensacyjnym odkryciem było odnalezienie kaplicy cesarza Fryderyka II na terenie zamku oblężniczego, który kazał wybudować u stóp arabskiego miasta na Monte Iato, około 30 km od Palermo na Sycylii. Ważne były także badania na terenie nekropolii z VI-VII wieku w miejscowości Tramonti di Sotto we włoskich Alpach. W sąsiedniej miejscowości Tramonti di Sopra udało się nam odnaleźć długo poszukiwany zamek średniowieczny. W Polsce do najważniejszych zaliczyć należy prace na wzgórzu pałacowym w Oleszycach, wykopaliska w Świeciechowie Poduchownym, prace pomiarowe na grodzisku w Horodle, a także niewątpliwie prace w Nowej Żelaznej.


http://radom.wyborcza.pl/radom/7,143526 ... UQ4A-Wu1OA
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
explokera
Marszałek
Marszałek
Posty: 3218
Rejestracja: 9 maja 2014, o 21:11
Województwo: Mazowieckie
Imię: A.
Lokalizacja: na zachód od Wisły
Has thanked: 110 times
Been thanked: 242 times

Re: Archeolog z dronem i georadarem?

Post autor: explokera »

I co wnosi do tego forum ten wspaniały i cudownie napisany artykuł ????

Chyba tylko wskazuje potencjalne miejscówki do permanentnego przerycia :)
These users thanked the author explokera for the post:
stomek
Rating: 5.56%
...50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............1000 ml nawet te nieznane .....
Awatar użytkownika
baży G2
Moderator
Moderator
Posty: 2377
Rejestracja: 22 paź 2012, o 12:15
Województwo: Mazowieckie
Imię: Krzysztof

Re: Archeolog z dronem i georadarem?

Post autor: baży G2 »

Eee to już było, bo bym poszedł i się pośmiał.
...Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!
A.Asnyk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Media i literatura”