Sztuczny penis z Gdańska to unikat na światową skalę. Kiedy trafi na wystawę?

Nasza pasja w prasie, literaturze, filmach...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
viwaldi
Porucznik
Porucznik
Posty: 595
Rejestracja: 13 sie 2014, o 10:44
Województwo: Wybierz

Sztuczny penis z Gdańska to unikat na światową skalę. Kiedy trafi na wystawę?

Post autor: viwaldi » 26 sie 2018, o 14:51

Unikatowy zabytek, sztuczny członek sprzed 250 lat, wydobyto ze starej latryny w centrum Gdańska trzy lata temu. Doskonale zachowany obiekt stał się sławny na cały świat, tymczasem tak jak nagle się pojawił, tak też szybko zniknął. Wbrew zapewnieniom muzealników, nie trafił na żadną wystawę. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku nie chce odpowiedzieć, co się z nim obecnie dzieje.

Trzy lata temu o fenomenie gdańskiego znaleziska pisały największe światowe media, począwszy od tych brytyjskich przez amerykańskie, aż po australijskie. Kilka minut w internetowej wyszukiwarce wystarczy, aby przekonać się, że zdjęcia – jeśli wierzyć historykom – liczącego sobie ponad 250 lat sztucznego penisa, pojawiły się nawet na portalach informacyjnych w Bangladeszu. Wojewódzki konserwator zabytków nad ok. 30-centymetrowym fallusem piał z zachwytu: to unikatowe znalezisko na skalę światową, tym bardziej, że obiekt jest tak świetnie zachowany – czytaliśmy w informacjach prasowych.

Rzeczywiście, wygląd przedmiotu nie pozostawia złudzeń, co do jego przeznaczenia. Obiekt wykonany został ze zwierzęcej skóry, wypełniony jest włosiem, a końcówkę wieńczy twardy, drewniany trzonek. Datowany jest na połowę XVIII wieku, czyli czasy sprzed zaborów i Wielkiej Rewolucji Francuskiej, kiedy Polska była Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zapewniało, że członek odnaleziony po latach nadal będzie służył uciesze, teraz turystów, bo wystawiony zostanie jako atrakcyjny i nietypowy eksponat w muzealnej gablocie. I na tym się skończyło. Obiektu nie można zobaczyć na wystawie w żadnym muzeum, nigdy nie był prezentowany publicznie, a samo Muzeum Archeologiczne w Gdańsku nie chce odpowiadać na pytania, co się teraz ze sztucznym fallusem tak naprawdę dzieje.

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiast ... rects=true
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
yukon
Administrator
Administrator
Posty: 10282
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 22:46
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Wolna Republika Bieszczad.
Kontakt:

Re: Sztuczny penis z Gdańska to unikat na światową skalę. Kiedy trafi na wystawę?

Post autor: yukon » 26 sie 2018, o 15:00

Archeo ukradli zeby dymac poszukiwaczy :D
A tak na powaznie to pewnie znikl jak Sokol1000.
„Bieszczadzkie Pompeje" pokryte „lawą" bujnej karpackiej roślinności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Media i literatura”