Podlaska KAS udaremniła przemyt średniowiecznego grotu włóczni

Nasza pasja w prasie, literaturze, filmach...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
viwaldi
Porucznik
Porucznik
Posty: 567
Rejestracja: 13 sie 2014, o 10:44
Województwo: Wybierz

Podlaska KAS udaremniła przemyt średniowiecznego grotu włóczni

Post autor: viwaldi » 29 mar 2018, o 14:06

Przemyt średniowiecznego grotu włóczni udaremnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z przejścia granicznego w Bobrownikach. Zabytkowy przedmiot próbował nielegalnie wwieźć do Polski 54-letni obywatel Białorusi.

Podczas szczegółowej kontroli fiata kierowanego przez 54-letniego Białorusina funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli ukryty w skrzynce narzędziowej w bagażniku metalowy grot włóczni. Do próby jego przemytu przyznał się kierowca samochodu. Funkcjonariusze wszczęli przeciwko mężczyźnie sprawę karną skarbową rekwirując wykryty artefakt.

Ze wstępnej opinii ekspertów z zakresu archeologii z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku wynika, że wykryty przez funkcjonariuszy grot jest zabytkiem archeologicznym pochodzącym najprawdopodobniej z wczesnego średniowiecza.

Szczegółowa ekspertyza artefaktu, która będzie przeprowadzona przez specjalisów w ramach wszczętego postępowania pozwoli na określenie jego wartości oraz pochodzenia. Tego typu militaria zwykle znajdowane są na terenach historycznych osad, w miejscach pochówków wojów i rycerzy lub na terenach toczonych w przeszłości bitew.

http://poszukiwania.pl/blog/podlaska-ka ... oczni.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Media i literatura”