Niezwykły zabytek przekazany do MHZK

Nasza pasja w prasie, literaturze, filmach...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
viwaldi
Porucznik
Porucznik
Posty: 624
Rejestracja: 13 sie 2014, o 10:44
Województwo: Wybierz

Niezwykły zabytek przekazany do MHZK

Post autor: viwaldi »

Kolejne odkrycie i kolejny niezwykle cenny zabytek przekazany został w dniu dzisiejszym do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. W zeszłym tygodniu pan Damian i Przemek Stefańscy przekazali do naszej instytucji, m.in. dryling czarnoprochowy z początków XX wieku, a już w piątek zostaliśmy poinformowani o odkryciu w okolicach Golczewa kolejnego niezwykle cennego przedmiotu – mianowicie XVI- wiecznego cyrkla. Jest to zabytek unikatowy na skalę ogólnopolską – znany tylko z kilku miejsc.

Podobny cyrkiel został odkryty w 2005 roku podczas badań archeologicznych w Krakowie na dziedzińcu Collegium Novum Uniwersytetu Jagielońskiego. Golczewski eksponat ma wysokość całkowitą wynosząca 12.2 cm, wykonany został z mosiądzu. W górnej części cyrkla umieszczona została sygnatura – w krakowskim omega w naszym prawdopodobnie grecka litera „I”. Zwyczaj umieszczania na europejskich instrumentach sygnatury wytwórcy upowszechnia się w ostatniej ćwierci XVI wieku. Tak więc cyrkiel z Golczewa wykonany został po tym okresie, prawdopodobnie w wyspecjalizowanym warsztacie rzemieślniczym, być może znajdującym się na terenie Italii lub w Norymberdze, gdzie w renesansie wytwarzano astronomiczne instrumenty naukowe.

Golczewski cyrkiel jest w typie tzw. krocznika, używanego do precyzyjnego odmierzania odległości, poza badaniami astronomicznymi szczególnie przydatny w odwzorowaniach kartograficznych i wykonywaniu projektów architektonicznych. Cyrkle tego typu bardzo często umieszczane były na portretach uczonych humanistów i astronomów doby renesansu, np. na portrecie niemieckiego uczonego Johanesa Keplera z 1610 roku. Cyrkiel został odkryty na południe od jeziora Szczucze – w kierunku na Kłęby – prawdopodobnie przy starym trakcie prowadzącym ze wschodu na zachód.

Pozostają pytania, na które prawdopodobnie już nie uzyskamy odpowiedzi. W jakich okolicznościach został zgubiony i kto był jego właścicielem – uczony kartograf, astronom, a może po prostu nauczyciel kamieńskiej szkoły katedralnej nauczający geometrii? Jedno napewno wiadomo, jest to zabytek niezwykle cenny, który wzbogacił zbiory kamieńskiego muzeum.

http://www.kamienskie.info/niezwykly-za ... y-do-mhzk/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Media i literatura”