Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Nasza pasja w prasie, literaturze, filmach...
Awatar użytkownika
viwaldi
Porucznik
Porucznik
Posty: 624
Rejestracja: 13 sie 2014, o 10:44
Województwo: Wybierz

Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Post autor: viwaldi »

Projekt ustawy w tej sprawie jest już u Marszałka Sejmu.

O tym, że trwają prace nad zmianą ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, mówiło się od dawna. 14 marca projekt nowej ustawy trafił na ręce Marszałka Sejmu. Jak się okazuje, zmiany – jeśli zostaną wprowadzone – dotkną też poszukiwaczy skarbów.

18 maja projekt nowej ustawy trafił ponownie do Marszałka Sejmu, a 22 maja do Komisji Kultury i Środków Przekazu – tym razem z poprawkami. Stanowisko rządu reprezentuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Już na wstępie warto zaznaczyć, że poszukiwanie zabytków w Polsce nie będzie zakazane. Rząd proponuje, by bardziej restrykcyjnie podchodzić do osób, które poszukują zabytków bez pozwolenia lub wbrew warunkom pozwolenia – oczywiście, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania. Do tej pory było to wykroczenie – teraz będzie to przestępstwo, zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. To najważniejsza zmiana, która dotyczy poszukiwaczy skarbów.

Jak piszą autorzy nowej ustawy w uzasadnieniu „potrzeba zmiany w tym zakresie wynika z narastajacego problemu nielegalnych poszukiwań zabytków, w tym zabytków archeologicznych”.

Według urzędników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „mimo prowadzonych na szeroką skalę poszukiwań, w tym za pomocą detektorów metali, z wnioskiem o wydanie pozwolenia na prowadzenie tych działań występuje około 100 osób rocznie w skali kraju”.

Autorzy zmian twierdzą, że zaostrzenie karania za nielegalne poszukiwania zabytków pozwoli na zapewnienie skutecznej ochrony zabytków archeologicznych.

Czy zaproponowane zmiany to odpowiedź rządu na pismo Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, które w styczniu trafiło do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Raczej nie, bo propozycje SNAP szły dużo dalej.

http://zdziennikaodkrywcy.pl/rzad-chce- ... y-skarbow/

http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/naz ... a_1403.pdf
Awatar użytkownika
Catadero
Forumowy reporter
Forumowy reporter
Posty: 1668
Rejestracja: 29 paź 2012, o 09:35
Województwo: Wybierz
Has thanked: 114 times
Been thanked: 352 times

Re: Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Post autor: Catadero »

No cóż. Wszyscy znamy powiedzenie "Gutta cavat lapidem" chociaż w całości jest ono dłuższe i konkretne-"Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo." Czyli popularne "kropla drąży skałę" w rzeczywistości brzmi "kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem".
I tu archeologiczne lobby, przy niekwestionowanym poparciu niektórych poszukiwaczy, osiąga powoli to, co zamierzało. Nie ma się co łudzić, że kolejnym krokiem nie będzie coraz większe ograniczanie swobodnego poszukiwania idące w parze z nakładaniem coraz wyższych kar pieniężnych. Bo przecież w projekcie napisano wyraźnie-po pierwsze: "kary pieniężne byłyby nakładane w drodze decyzji administracyjnych organów ochrony zabytków" ;
i po drugie: " Wysokość administracyjnych kar pieniężnych uzasadniona jest potrzebą zapewnienia skuteczności ochrony zabytków."
i po trzecie: "Tworzy się Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków (...)Przychodem NFOZ są wpływy z kar pieniężnych".

C.
These users thanked the author Catadero for the post (total 2):
Gre-greJaskółka
Rating: 11.11%
Awatar użytkownika
explokera
Marszałek
Marszałek
Posty: 3218
Rejestracja: 9 maja 2014, o 21:11
Województwo: Mazowieckie
Imię: A.
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Re: Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Post autor: explokera »

Jak widać nie ma siły na to całe arheologiczne dziadostwo.
Zębami i pazurami bronią pieniędzy które od lat ciągną ze skarbu państwa jak i firm prywatnych choćby za opinię o terenach.
...50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............1000 ml nawet te nieznane .....
Awatar użytkownika
korner
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY
Posty: 112
Rejestracja: 14 sty 2016, o 00:13
Województwo: Lubelskie
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Post autor: korner »

Wina poszukiwaczy, zwłaszcza młodych adeptów tego zacnego hobby ale i starych tępaków-wyjadaczy w naszej branży też jest. Dla nich liczy się ilość, nieważne jakim kosztem. W końcu hajsy muszą się zgadzać, więc ograniczenia znikają (jak ja nienawidzę takich ludzi to nawet nie wiecie)

Ja już nie mogę spokojnie w pole wyjść, hołota ciągnie z miast i wsi, ryjąc co się da i gdzie się da. Rolnicy powk....ni bo przyjedzie banda tłuków z miasta (najcześciej, wieśniak jak ja np. wie kiedy coś na polu rośnie i kiedy to już nie bedzie rosło :piwko: ) i rozryją co się da, bo przecież nie będa tu wracać bo po co..., leśnicy to samo, no przecież to las to po co zakopywać? nawet słyszałem że noca ktoś grzebał komuś w ogrodzie przed domem, przy okazji oczywiście niszcząc wszytsko. Podejrzewam że gdyby nie takie ekscesy których jest ostatnio od groma to wciąż byłby w miarę spokojny układ.

To se ne vrati, jestem już naście lat w temacie (12 może 15, nie wiem już sam) i widzę że z roku na rok w zastraszającym tempie wszystko zmierza do tego co właśnie jest w tej ustawie, chociaż spodziewałem się w ogóle zakazu posiadania wykrywacza. :mur:
These users thanked the author korner for the post (total 2):
Wędrusfiszer5
Rating: 11.11%
:pokręcony:
ergos13
CHORAZY
CHORAZY
Posty: 252
Rejestracja: 5 kwie 2014, o 19:45
Województwo: Wybierz
Lokalizacja: Gubernia Lubelska

Re: Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Post autor: ergos13 »

Przykra sprawa. Pamiętam około 2000 roku mówiłem że będą za to zamykać i się nie pomyliłem.

Domyślam się że chodzi o wydobywanie zabytków archeologicznych. Pytanie czy I i II w w to wchodzi. Ale w sumie już pod tą zmianę podepną wszytko. ...

Kornerku damy sobie rade będziemy świdaczyć usługi dla firm archeologicznych jak ostatnio :diabełek:
:pokręcony:
Awatar użytkownika
bakłażan
Pułkownik
Pułkownik
Posty: 1158
Rejestracja: 20 lut 2013, o 07:59
Województwo: Brak
Imię: Andrzej

Re: Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Post autor: bakłażan »

My niewinni dostaniemy po dup...ie, a dziadostwo i tak po kryjomu będzie grzebać po nocach gdzie się da. Także najbardziej my będziemy poszkodowani, bo ci co po nocach trzepią stanowiska to i tak nie odpuszczą.
Będą może tylko bardziej ostrożniejsi. Tak mi się wydaje
.Tylko puste kłosy dumnie wznoszą się ku niebu, kłosy pełne ziarna w pokorze chylą się ku ziemi.
Awatar użytkownika
Mokra Sasha
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY
Posty: 121
Rejestracja: 25 kwie 2016, o 14:25
Województwo: Wybierz

Re: Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Post autor: Mokra Sasha »

ja tam widzę zapis ze karane będzie poszukiwanie zabytków a nie chodzenie po polu z wykrywaczem i zbieranie złomu. I myśle że większość z nas łazi i zbiera złom z pól. I rolnicy zadowoleni że śmieci nie mają. A może chodzi o szukanie zabytków na stanowiskach archeo? zbyt dużo nie jasności. Musieli by zakazać używania wykrywacza lub poruszania się z wykrywaczem hmmm. wtedy idziemy palic patyki na wiejska :)
Awatar użytkownika
Jacol303
Major
Major
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2013, o 15:52
Województwo: Wybierz

Re: Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Post autor: Jacol303 »

Witam.

Danielb na chwilę obecną problem polega na tym że nie jest jasno sprecyzowane co uważa się za zabytek, a co też nie... Więc jeśli prokurator będzie mocno tego chciał to może każdemu złapanemu na gorącym uczynku poszukiwaczowi narobić syfu za garść feniasow czy innych popularesów podpinajac je pod zabytek...
danielb pisze:ja tam widzę zapis ze karane będzie poszukiwanie zabytków a nie chodzenie po polu z wykrywaczem i zbieranie złomu. I myśle że większość z nas łazi i zbiera złom z pól. I rolnicy zadowoleni że śmieci nie mają. A może chodzi o szukanie zabytków na stanowiskach archeo? zbyt dużo nie jasności. Musieli by zakazać używania wykrywacza lub poruszania się z wykrywaczem hmmm. wtedy idziemy palic patyki na wiejska :)
Nie stety ale nie idzie to w dobrym kierunku...
Pozdrawiam,
Jacol303

" Słodko jest za Polskę umierać "
https://www.youtube.com/watch?v=vKIdRsMcQVw
Awatar użytkownika
Mokra Sasha
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY
Posty: 121
Rejestracja: 25 kwie 2016, o 14:25
Województwo: Wybierz

Re: Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Post autor: Mokra Sasha »

Podsumowując moją myśl: oczy z tyłu głowy i niech nas łapią ze złomem w kieszeniach. I nie zabierać feningów do domu!
Awatar użytkownika
Catadero
Forumowy reporter
Forumowy reporter
Posty: 1668
Rejestracja: 29 paź 2012, o 09:35
Województwo: Wybierz
Has thanked: 114 times
Been thanked: 352 times

Re: Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Post autor: Catadero »

Wasze pobożne życzenia pozostaną tylko życzeniami. I to niespełnionymi. Przesunięcie poszukiwań ze strefy wykroczeń do strefy przestępstw poskutkuje tym, że policja będzie poszukiwać w miejscu zamieszkania przedmiotów pochodzących z przestępstwa. I to obligatoryjnie. To znaczy, że każdy przedmiot, który uznają za mogący pochodzić z przestępstwa zostanie zatrzymany a po długim :tak: i wnikliwym :hmm: śledztwie przedmioty uznane za pochodzące z przestępstwa ulegną przepadkowi na rzecz skarbu państwa.
Krótko mówiąc-jako przestępca każdy poszukiwacz zyska kartotekę, straci znaleziska i będzie miał trudności w znalezieniu pracy na niektórych stanowiskach.
Taka dobra zmiana. :-x


C.
These users thanked the author Catadero for the post (total 2):
ergos13cudawianki
Rating: 11.11%
Awatar użytkownika
Mokra Sasha
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY
Posty: 121
Rejestracja: 25 kwie 2016, o 14:25
Województwo: Wybierz

Re: Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Post autor: Mokra Sasha »

Czy przestępstwem będzie chodzenie z wykrywaczem czy przestępstwem będzie posiadanie zabytków w trakcie chodzenia z wykrywaczem? :)
Awatar użytkownika
luger1979
St. Chorąży Sztabowy
St. Chorąży Sztabowy
Posty: 422
Rejestracja: 25 kwie 2016, o 10:23
Województwo: Śląskie
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Post autor: luger1979 »

Ciężko stwierdzić czy samo chodzenie z patykiem będzie karalne więzieniem, ale posiadanie zabytków już chyba napewno tak. Konfiskata wykrywki i wszystkiego co uznają za to że zostało znalezione podczas nielegalnych poszukiwań, w końcu wyrok i kara. Do tej pory było tak tylko gdy ktoś spacerował z patykiem po terenach gdzie nie wolno chodzić, nie muszę pisać jakich bo wszyscy to wiedzą. Nie tak dawno miałem akcję, podbija patrol smutnych panów w niebieskim samochodziku, ja na polu, samochód się zatrzymuje vis-a-vis, w moich myślach jedno słowo K***, idę w ich kierunku dzień dobry, pan zza kierownicy ładnie odpowiada i zadaje mi pytanie czy widział pan przejeżdżający samochód taki i taki w takim kolorze ?? Odpowiadam, jestem tu pół godziny nic nie jechało, ach dziękuję i odjazd i tylko tyle, ale fakt trochę się wystraszyłem, jak się zmieni to prawo to chyba już tak lekko nie będzie.
THC
marcin121
Kapitan
Kapitan
Posty: 786
Rejestracja: 10 sie 2013, o 21:01
Województwo: Wybierz

Re: Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Post autor: marcin121 »

To bendzie kolejne martwe prawo nikt tego nie bendzie respektowal Jedynie wtedy jak ktos kogos podsoli skonczy sie calkowicie chandel starociami od alegro przez gieldy Skutkiem tego bendzie drastyczny spadek przekazywania zabytków do wkz i chyba o to im chodzi cala ta ustawa tak podzieli społeczeństwo ze naprawienie jej skutkuw bendzie nie realne
Awatar użytkownika
Mokra Sasha
ST-PLUTONOWY
ST-PLUTONOWY
Posty: 121
Rejestracja: 25 kwie 2016, o 14:25
Województwo: Wybierz

Re: Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Post autor: Mokra Sasha »

wiadomo kiedy będzie głosowanie? :) wątpię żeby stać było Państwo na utrzymywanie "monetkowych" więźniów.
Awatar użytkownika
LadyBug
ST-CHORAZY
ST-CHORAZY
Posty: 292
Rejestracja: 5 lut 2017, o 20:06
Województwo: Podkarpackie
Lokalizacja: galicja

Re: Rząd chce zaostrzenia kar dla nielegalnych poszukiwaczy skarbów

Post autor: LadyBug »

no niestety sami niektórzy sa sobie winni na internecie pełno zdjec z nielgalnych wykopów itp wszyscy to moga zobaczyc wiec nie ma co sie dziwic ze daja zakaz !!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Media i literatura”